Vánoční dárek pro Pražany. V nových tunelech metra bude signál i internet

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
15. 11. 2015 16:26
Na konci roku spustí operátoři v tunelech na novém úseku metra A z Bořislavky do Motola mobilní signál. Lidé tak budou mít poprvé při cestování metrem možnost volat i surfovat na internetu. Zda se pokrytí rozšíří na všechny trasy, je zatím nejisté. Operátoři budou na prvním úseku půl roku testovat, zda se jim další investice do pokrytí vyplatí. Zasíťování nového úseku metra Bořislavka až Motol nicméně firmy vyčíslily na 35 milionů korun.
V novém úseku metra A bude od konce roku možné telefonovat i používat internet.
V novém úseku metra A bude od konce roku možné telefonovat i používat internet. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Omlouvám se, jsem v metru, zavolám později. Pražané a návštěvníci hlavního města brzy přijdou o jeden z tradičních konců telefonních hovorů. Sdružení operátorů spustí v tunelech na nejnovějším úseku trasy metra A z Bořislavky do stanice Nemocnice Motol mobilní signál. Lidé tak budou mít možnost při jízdě metrem i ve stanicích volat i používat LTE internet.

Pokryty budou nové stanice a úseky mezi nimi. Původní stanice Dejvická rychlý internet zatím nedostane.

Smlouvu na provozování podepsali operátoři (T-Mobile, Vodafone a O2) s pražským dopravním podnikem (DPP) na konci července a v současné době probíhají dokončovací práce.

Cena za pokrytí celé sítě? Ohromná

"Vše běží podle harmonogramu. Pokud to půjde podle plánu, věříme ve spuštění pokrytí do konce roku,“ prozradila Aktuálně.cz tisková mluvčí T-Mobile Patricie Šedivá.

Po vzoru evropských velkoměst se tedy začne objevovat internet i v pražském metru. Zda časem pokryje všechny trasy, je ale nejisté. Operátoři budou totiž na nových trasách půl roku testovat, zda se jim další investice do pokrytí vyplatí. Jen zasíťování nového úseku metra Bořislavka až Motol firmy vyčíslily na 35 milionů korun. "Cena za kompletní pokrytí metra bude ohromná a značně převýší půl miliardy korun,“ dodala Šedivá.

"Řekli jsme jim, ať si osadí, co chtějí. Nechtějí do tunelů dávat wi-fi, chtějí signál, aby na tom mohli vydělávat,“ řekl o operátorech náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

Investují a budou platit i pronájem

Firmy celý projekt zaplatí samy a později budou dopravnímu podniku také platit za pronájem. "Město se na tom finančně prostě podílet nebude,“ zdůraznil Dolínek.

Dozorčí rada dopravního podniku však operátory od pronájmu na půlroku osvobodila. "Po půl roce provozu si operátoři vyhodnotí, jaký to pro ně má přínos, a pak se teprve nastaví nájemní vztah,“ vysvětlil náměstek.

Pokrytí z Muzea na Roztyly

Po vyhodnocení testovacího provozu se navíc plánuje postupné rozšíření na trase mezi Muzeem a Roztyly, což je jeden z nejvytíženějších úseků pražské podzemky. Zde by se cestující signálu i internetu mohli dočkat v druhé polovině příštího roku.

"Co se týče pilotního provozu mezi stanicemi Muzeum–Roztyly, o pokrytí tohoto úseku nyní jednáme s DPP,“ řekla Šedivá.

Další podrobnosti odhalí firmy v následujících dnech. "Byl bych rád, aby se to rozeběhlo velmi rychle, abychom měli i vyhodnocení co nejdříve a aby existoval plán, co bude dál,“ doplnil Dolínek. On sám paradoxně je spíš odpůrcem zavedení signálu v metru. "Bylo to jedno z posledních míst v Praze, kde měl člověk klid," posteskl si.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Policisté v Paříži zastřelili muže, který je chtěl napadnout nožem

Pařížští policisté v pátek zastřelili muže, který je v obchodní čtvrti La Défense ohrožoval nožem. Uvedla to agentura Reuters. Hlídka podle agentury AFP vyvázla bez zranění.

Na přítomnost muže vyzbrojeného nožem na náměstí v La Défense upozornila policii místní ostraha. Poté, co na místo dorazila tříčlenná policejní hlídka, aby zkontrolovala situaci, muž se k policistům podle svědků rozběhl, mával nožem a křičel "Jdu vás zabít!". Policisté vystřelili sedmkrát. Dvě kulky zasáhly muže s nožem do hrudi a do stehna. Dotyčný u sebe neměl žádné doklady.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Banky a spořitelny v Česku se vyplatí. Za tři čtvrtletí dělá čistý zisk 70 miliard

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci září činila 8,038 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 558 miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy