Praha - Část pražské ODS, která odmítá převedení Nemocnice Na Homolce z ministerstva pod hlavní město, přišla se zcela novým plánem.
Poslanec ODS a šéf zdravotního sněmovního výboru Boris Šťastný, jenž stojí v Praze proti spolustraníkovi a současnému primátorovi Bohuslavu Svobodovi, chce jedno z nejperspektivnějších zdravotnických zařízení převést pod fakultní nemocnici Motol.
Změnu podle svých slov navrhne na jednom z nejbližších zasedání poslaneckého výboru pro zdravotnictví.
"Pokud to stát nechce provozovat samostatně, tak ať to udělá tímhle způsobem. Převádět superspecializované pracoviště pod město a dělat z něj krajskou nemocnici postrádá jakýkoli smysl," řekl Aktuálně.cz Šťastný.
Jeho návrh má už teď podporu části poslanců či ředitele Motola Miloslava Ludvíka. "Já bych s tím problém neměl," komentoval to Ludvík.
Velký převod nemocnic
To, že by Praha mohla od ministerstva převzít čtyři velké nemocnice, oznámil Svoboda společně s ministrem Leošem Hegerem v úterý.
Kromě Homolky se má změna týkat také Bulovky, Thomayerovy nemocnice a podolské porodnice.
"Podle všech analýz je to krok, který přinese zefektivnění a zkvalitnění lůžkové péče v hlavním městě Praze," uvedl primátor Svoboda.
Jenže část politiků se proti převodu nemocnic postavila. Krok označila za cestu k jejich privatizaci. To ale Svoboda i Heger odmítají.
Právě tato skupina poslanců kolem VV a ODS změnu, kterou navrhuje Šťastný, podporuje. "Souhlasím se vším, co zabrání převodu Homolky pod Prahu," řekl člen sněmovního výboru pro zdravotnictví a poslanec VV Michal Babák.
Výhody a nevýhody
Zástupci TOP 09 nebo ČSSD ale trvají na analýze převodu. "Důležité je, aby zůstala státu," podotkl sociálnědemokratický hejtman a poslanec David Rath.
Pokud by sloučení Homolky s Motolem prošlo, mělo by to podle Šťastného řadu výhod.
"Ty nemocnice jsou geograficky blízko, mají stejné sítě, jejich obory se doplňují. Ušetřilo by se na managementu, na službách pro pacienty, odstranily by se některé duplicity v oborech," podotkl Šťastný.
Ministerstvo zdravotnictví Šťastného návrh nechtělo příliš komentovat. "Jedná se o jeho osobní názor, který není podpořen žádnou věcnou argumentací," uvedl mluvčí Vlastimil Sršeň.
Podle plánu Prahy a ministerstva by v budoucnu měly v hlavním městě být univerzitní nemocnice, které vzniknou ze tří pražských fakultních nemocnic, a holding čtyř zdravotnických zařízení ve správě pražské radnice.
K fúzi by mohlo dojít zřejmě k červnu 2013. Praha by tím však získala nejen zdravotnická zařízení s obratem přes osm miliard korun, ale v případě Bulovky také obří dluhy.