Svobodův tým v ODS má nové lidi, ale se starými hříchy

Martina Machová Martina Machová
4. 2. 2012 7:30
Místopředsedou se stal například Marek Benda známý aférou s titulem z plzeňských práv
Lidé Bohuslava Svobody ovládli vedení pražské ODS.
Lidé Bohuslava Svobody ovládli vedení pražské ODS. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - „Nová ODS, jak si ji já představuji, bude extraktem všeho dobrého ze staré ODS a budou v ní nové myšlenky a nová krev," tvrdí o pondělní volbě pražských občanských demokratů absolutní vítěz klání o tuto klíčovou organizaci ODS - pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Během pár měsíců se mu podařilo přehrát matadory pražské politiky v čele s Borisem Šťastným v souboji o nadvládu na magistrátu, následoval první úder v podobě odstavení vnitrostranické opozice z městských firem a své vítězství korunoval vymetením svých rivalů z vedení pražské ODS.

Těsně před samotnou volbou místopředsedů požádal delegáty regionálního sněmu po zvolení svého „dream teamu", se kterým chce navrátit skandály opředené pražské ODS zpět dobré jméno.

Slabší lesk "lepší" ODS

Při podrobnějším zkoumání minulosti nových Svobodových lídrů však i „ta lepší ODS" ztrácí na lesku. To si uvědomují i Svobodovi podporovatelé, nicméně tvrdí, že v současnosti vybírali mezi „menším zlem".

Svobodovým 1. místopředsedou se stal někdejší blízký spolupracovník Ivana Langera z ministerstva vnitra Zdeněk Zajíček. Pověst Marka Bendy zase utrpěla jeho aférou se získáním titulu JUDr. na plzeňských právech, kdy vyšlo najevo, že potřebného formálního rozsahu své rigorózní práce dosáhl zvětšením písma a změnou řádkování.

Další novopečený místopředseda - starosta Prahy 4 Pavel Horálek - zase úzce spolupracuje Ondřejem Palounkem, kterého pražští straníci přirovnávají k mediálně známějšímu Tomáši Hrdličkovi. Oba vedle sebe fungují ve vedení místního sdružení na Spořilově.

Pavel  Horálek jako starosta rovněž asistoval při směně pozemků na Kavčích horách za méně lukrativní v parku Družby. Podle opozice tak městská část přišla o přibližně 32 milionů. Odhadce najatý městem totiž ocenil lukrativní pozemky na 8 milionů, opoziční posudek hovoří o 40 milionech.

Pražská ODS má nové vedení, podívejte se:

Nezajímavý není ani nový majitel pozemku - je jím společnost Prominecon (dříve Navatyp), nímž byli v minulosti spojováni lobbisté Roman Janoušek a Tomáš Hrdlička, šedé eminence pražské politiky. Hrdlička jakýkoli podíl ve firmě odmítal.

V současnosti se kontroverzní směnou zabývá protikorupční police. V jaké fázi se šetření nachází ovšem nelze z oficiální cestou získat. „K uvedené otázce nebudeme poskytovat žádné informace," odmítá případ jakkoli komentovat její mluvčí Jaroslav Ibehej.

Matadoři dozorčích rad

Neznámou tváří pražské ODS není ani Ondřej Pecha, který za Bémovy éry v období 2009 až 2010 působil jako radní pro kulturu.

Nynější radní v Praze 3 a Svobodovými spojenci dosazený předseda zastupitelského klubu na pražském magistrátu se v minulém volebním období proslavil výší svých odměn za funkce ve společnostech s městskou účastí.

Za rok 2009 inkasoval za působení ve třech pražských společnostech 1,785 milionů korun. O bonusy jako pražský radní sice přišel, avšak po opuštění místa v radě Prahy má na ně opět nárok.

Podle obchodního rejstříku totiž stále sedí v těch „nejcennějších" dozorčích radách - ve společnostech Pražská plynárenská a Pražská plynárenská holding. V roce 2009 mu jen z těchto dvou plynula částka 1,72 milionů korun ročně.

Pecha je navíc úzce spjat s dalším enfant terrible pražské ODS - vlivným straníkem na Praze 3 Pavlem Hurdou. Majitele Paláce Akropolis a zastupitele třetí městské část opozice viní z machinací při privatizaci bytového fondu.

Hurda v současnosti působí jako místopředseda představenstva Pražské strojírny, je předsedou představenstva Pražské plynárenské a předsedou dozorčí rady její dceřiné společnosti Pragoplyn.

Že i on patří k Svobodovým spojencům, dokládá skutečnost, že přestál vyhazovy z Dopravního podniku, kde figuruje jako člen dozorčí rady.

 

Právě se děje

Další zprávy