Bémův úředník se cítil diskriminován, že radní zveřejnili jen jeho plat. Soud žalobu smetl

Marek Pokorný Marek Pokorný
4. 2. 2016 5:30
Peter Ďurica, šéf majetkového odboru pražského magistrátu z dob Pavla Béma a Romana Janouška, zažaloval pražské radní za to, že podle zákona o veřejném přístupu k informacím zveřejnili jeho plat na magistrátu. Podle Ďurici jej tak diskriminovali – v jiných případech prý totiž o platech neinformovali. Soudce Pavel Freibert jeho žalobu ale zamítl. Poukázal nejen na jednoznačnou judikaturu, podle níž v podobných případech převládá veřejný zájem znát odměny vedoucích úředníků. "Zaměstnanec v takové pozici by měl mít zdravé sebevědomí, aby ten příjem unesl a unesl i to, že se o něm bude vědět," dodal.
Peter Ďurica (vlevo) před soudem.
Peter Ďurica (vlevo) před soudem. | Foto: Marek Pokorný

Praha - Dvanáctkrát ředitel pražského magistrátu Martin Trnka zamítl žádost redaktora Hospodářských novin, aby mu na základě zákona o svobodném přístupu k informacím odtajnil, kolik brali dva z nejvyšších úředníků pražského magistrátu za éry Pavla Béma a Romana Janouška Peter Ďurica a Jiří Toman. První řídil odbor majetku, druhý pak odbor investic. Opakované zamítnutí Trnka odůvodnil ochranou jejich soukromí.

Dvanáctkrát však Trnkovo rozhodnutí jako nezákonné zrušilo ministerstvo vnitra. A hlavní město také dostalo anticenu "Zavřeno" pro úřady, které odmítají sdělovat informace.

Zavři oko, Ďurico

Peter Ďurica řídil majetkový odbor magistrátu v letech 2003 až 2010. Podle uniklých policejních odposlechů zveřejněných v březnu 2012 v deníku MF Dnes se radil s pražským podnikatelem Romanem Janouškem o tom, za jakých podmínek má jako ředitel majetkového odboru pronajímat majetek magistrátu. A když pochyboval o výhodnosti, Janoušek mu říkal: "Zavři oko, je to v pořádku." Podle švýcarských vyšetřovatelů měl Ďurica i podpisová práva k Janouškovým švýcarským účtům.

V říjnu 2013 proto rada hlavního města přikázala Trnkovi poslechnout zákon a informaci o platu obou úředníků poskytnout.

Veřejný zájem totiž podle radních převážil nad ochranou soukromí, protože neposkytnutí informací dlouhodobě poškozovalo dobré jméno Prahy. Poukazovali nejen na stanoviska ministerstva vnitra, ale také na negativní ohlas v médiích.

Plat jako vicepremiér

Nyní se tímto usnesením musel zabývat Obvodní soud pro Prahu 1. Ďurica na hlavní město, respektive jeho radní, podal žalobu na ochranu osobnosti. A v ní chtěl za neoprávněné poskytnutí informací o svém platu omluvu a satisfakci 150 tisíc korun. Soud však jeho žalobu zamítl.

Mimochodem, z vydaných informací vyplynulo, že Ďurica měl vyšší příjem než řadoví ministři a stejný jako místopředseda vlády. V roce 2010 dostával i s odměnami měsíčně 128 tisíc korun.

Ďuricův advokát Jaroslav Truneček tvrdí, že zveřejněním došlo k diskriminaci. Město totiž obdrželo více žádostí o zveřejnění platu úředníků, ale vyhovělo pouze v tomto jediném případě.

Chránit všechny kromě Ďurici

"V jiných případech bylo postupováno odlišně. Jen u pana Ďurici a Tomana rozhodovala rada, jen u nich dvou byla vydána speciální důvodová zpráva, jedině v jejich případě bylo následně vyhověno. Já v tom usnesení čtu: Budeme chránit všechny kromě Ďurici a Tomana, kdybychom je dál chránili, mohli bychom ohrozit sebe," uváděl Truneček. Podle něj šlo navíc o nezákonné zasahování rady. O informaci byl totiž žádán magistrát, tedy úřad veřejné správy. A radní tak do toho neměli co mluvit, protože na ně žádost nesměřovala.

Právní zástupkyně města Nikola Šmejdířová žalobu označila za nesmyslnou. "Žalovaná poskytla údaje v souladu s právní úpravou. To, že o informaci byl žádán magistrát a věnovala se tomu v rámci interních procesů rada, je irelevantní," uvedla. Podle ní byli jak Ďurica, tak Toman osobami s tak širokými pravomocemi, že se na ně povinnost informace poskytnout vztahovala.

Má mít zdravé sebevědomí a za plat se nestydět

A soudce Pavel Freibert žalobu rychle smetl ze stolu. "Podle zákona o svobodném přístupu k informacím, tak jak jej vyložil Nejvyšší správní soud, jednoznačně vyplývá, že tato informace poskytnuta být měla," uvedl Freibert.

"Byl v takové pozici, která zájem veřejnosti o poskytnutí informace odůvodňuje, a ten převažuje nad ochranou jeho soukromí," dodal a poukázal na opakovaná rozhodnutí ministerstva vnitra, které zamítavé rozhodnutí magistrátu dvanáctkrát za sebou zrušilo. A to, že rada města úředníkům přikázala plat zveřejnit, označil za nepodstatné. Jde totiž o jednu instituci.

Plat podle soudce vyjadřuje ocenění práce úředníků a jejich přínos pro zaměstnavatele. "Zaměstnanec v takové pozici by měl mít zdravé sebevědomí, aby ten příjem unesl a unesl i to, že se o něm bude vědět," dodal.

Ďurica verdikt nekomentoval a beze slova opustil soudní síň.

Spor i o výpověď

Není to přitom jediný spor, který bývalý prominentní úředník s hlavním městem vede. Když před pěti lety nastupoval na post primátora Bohuslav Svoboda, Ďuricu a Tomana z vedení magistrátu propustil. Poté, co provedl organizační změny a některé odbory sloučil a přejmenoval, oběma dal výpověď pro nadbytečnost.

Ďurica to ale označil za účelový krok a proti výpovědi podal žalobu. Tu ale Obvodní soud pro Prahu 1 zamítl. “K organizační změně prokazatelně došlo a místo bylo prokazatelně zrušeno,“ uvedla soudkyně Jaroslava Novotná.

Její rozsudek kvůli nedostatečnému zdůvodnění odvolací soud zrušil, ale Novotná svůj zamítavý verdikt loni v prosinci s důkladnějším odůvodněním zopakovala. Odvolací Městský soud v Praze se ale bude muset případem zabývat znovu, Ďurica se opět odvolal.

Za mého působení se v projektu Opencard utratilo 780 milionů korun a fungovaly čtyři funkce, teď stojí dvakrát tolik a funkci má jednu, říká pražský exprimátor Pavel Bém. Trestního oznámení se nebojí. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 33 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy