Na zdražení jízdného vydělá miliony firma Haguess

Kateřina Eliášová
30. 5. 2011 6:20
Změny MHD nutí pasažéry koupit více Opencard, za licence inkasuje nechvalně známá firma

Praha - Změna jízdného v pražské hromadné dopravě - a s ní zdražení pro většinu pasažérů - přihraje několik milionů korun na účty firmy Haguess. Společnosti, která za podezřelých a dosud neobjasněných okolností zavedla v hlavním městě Kartu Pražana Opencard.

Nápad velké koalice ODS a ČSSD rozšířit od července 2011 okruh lidí, kteří budou jezdit zdarma, totiž nově přinutí minimálně 60 tisíc lidí, aby si kartu nově pořídili.

Každá z nových karet potřebuje novou licenci, a za každou tak dostane Haguess zaplaceno.

Kolik přesně to pražskou radnici bude stát, její dnešní představitelé tají. Byť v předvolební kampani strany vesměs slibovaly, že jednu z nejpodezřelejších pražských zakázek v historii zprůhlední.

Podle výpočtů, které z dostupných smluv a materiálů udělalo Aktuálně.cz, může však na licencích Haguess utržit až 8 milionů korun.

Připomeňme jen, že od července budou jezdit nově zdarma děti do 15 let (dosud do 10) a důchodci od 65 let (dosud od 70). Tato výhoda je vykoupena výrazným zdražením - například jednorázová jízdenka bude nově stát o šest korun víc (podraží z 26 na 32 korun). Pražská veřejná doprava se tak stane nejdražší ze všech měst v republice.

Tak chtěla ODS

Nová politická reprezentace v hlavním městě tvrdí, že se snaží od společnosti Haguess odstřihnout, ale zjistila prý, že to nepůjde jenom tak.

Infobox

    Výňatek z dodatku mezi Haguess a Prahou (únor 2010)

  • Současné náklady ve výši přibližně 2300 Kč na jednu kartu klesnou při celkovém počtu cca 650 tis. karet na přibližně 1280 Kč na jednu kartu.
  • Výrazně zlevní navýšení licenčních práv v budoucnu, a to až na úroveň 100 Kč na jednu kartu. To znamená úsporu 240 Kč na jednu kartu oproti dosavadním cenám.

Velká koalice říká, že o pevné spojení s firmou, která už do nynějška vydělala na elektronické jízdence miliony, se postarali zejména jejich předchůdci v čele s primátorem Pavlem Bémem, když s Haguess uzavřeli jen těžko vypověditelné smlouvy.

Radní pro dopravu Karel Březina z ČSSD ještě letos v lednu připouštěl, že by se smlouvy s Haguess vypověděly i za cenu, že Opencard přestane fungovat.

Nyní však dělají noví pražští politici pravý opak: plánují rozvoj pražské dopravy tak, aby si kartu Opencard musel v budoucnu pořídit každý dlouhodobý uživatel veřejné dopravy.

"Byl to požadavek koaličního partnera, tedy ODS, aby jízdné zdarma pro výše zmíněné skupiny cestujících bylo pouze pro držitele Karty Pražana, tedy Opencard," tvrdí teď Březina.

ODS to potvrzuje. "My jsme hlavně chtěli naplnit naše volební předsevzetí. Připouštím, že to může být problematické, ale technickou stránku věci si musí zajistit příslušný radní," uvedl pro Aktuálně.cz šéf pražské ODS Boris Šťastný.

Projděte si volební sliby politiků ohledně Opencard před komunálními volbami v Praze.

Březina řadí neutrál

Tento politik ČSSD v minulém volebním období coby opoziční zastupitel nevypověditelné spojení s Haguess často kritizoval.

Když se jej Aktuálně.cz zeptalo, co si o nuceném nákupu dalších Opencard myslí teď, zní jeho odpověď: "Mám neutrální názor."

V následném vysvětlení pak nachází pro rozšiřování Opencard pozitiva. "Je to lepší i z hlediska lepší kontrolovatelnosti v rámci integrované dopravy," říká. "Jízdní doklad v podobě Opencard je lépe kontrolovatelný než občanský průkaz a navíc děti občanské průkazy nemají. Doteď měly nějakou kartičku, teď to bude Opencard."

Měli jsme v rukou akci Haguess, podívejte se

Kolik to bude stát? Tajné

Přes všechny sliby nových politiků o zprůhlednění projektu podezřelé karty nezbylo Aktuálně.cz nakonec nic jiného, než částku pro Haguess odvodit ze získané dokumentace.

Cena za jednu licenci je podle údajů z února minulého roku sto korun.

Počet nových potřebných licencí po změně tarifu odhaduje mluvčí Haguess Šimon Hradní až na 80 tisíc. Odhady ROPIDu (organizuje městskou dopravu) jsou střízlivější - podle mluvčího Filipa Drápala bude nově kartu potřebovat nanejvýš 60 tisíc cestujících ve věku 6-10 a 65-70 let.

Z uvedených čísel vyplývá, že radnice bude muset při počtu 80 tisíc licencí firmě Haguess zaplatit nejméně 8 milionů korun. Pokud by platila čísla zveřejněné ROPIDem, bylo by to při ceně za jednu licenci 6 milionů.

Kromě této částky za nové licence dluží Praha firmě Haguess ještě za dalších 150 tisíc licencí, které dosud nezaplatila. Celkem tak Haguess nyní po Praze poptává 23 milionů.

Město už také přiznalo, že jej nové jízdné zdarma přijde celkem na 240 milionů (výroba nových karet plus výpadek příjmů za dosavadní jízdné u obou skupin). Zda je do této částky započítána i cena za nové licence, však radnice neuvedla.

Zmíněná čísla však nejsou konečná. Město připouští, že rozvoj Opencard bude pokračovat a možná bude expandovat i za hranice hlavního města.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 34 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy