Opencard: Firma Haguess to má navždy, zjistila Praha

Kateřina Eliášová
19. 1. 2011 19:25
Haguess vlastní licence k Opencard, Praha za ně musí platit

Praha - Noví pražští radní zdědili po svých předchůdcích nechtěný dárek. Závazky ke společnosti Haguess, která se stará o kartu Opencard.

Spojení města s firmou, která loni pod tlakem veřejnosti a médií narychlo převáděla anonymní akcie na konkrétního majitele, a která vydělala na elektronické jízdence miliony, nepůjde jen tak přerušit. Dost možná nikdy.

Haguess totiž podle smluv uzavřených za éry primátora Pavla Béma (ODS) vlastní licence ke kartám. Pokud bude chtít město Opencard dál prodávat, bez licencí, a tedy bez firmy Haguess, se neobejde.

Platit za licenci ke kartě bude město i v případě, že uživatel kartu ztratí a dopravní podnik mu vydá novou. Na to, že je to pro město nevýhodné, upozornil už audit z listopadu 2009.

V současnosti město vlastní licence na 650 tisíc karet, vydáno jich ale bylo o přibližně 35 tisíc víc.

Jezdit zadarmo? I to je řešení

Primátorův 1. náměstek Karel Březina (ČSSD) se snaží s firmou dohodnout na podmínkách, za jakých by s firmou mohlo město nadále spolupracovat.

"Pokusíme se celý systém nastavit tak, abychom Haguess neplatili za nic jiného, než pouze za licence," připouští Březina, že úplně odstřihnout se městu nepodaří.

Problém by vyřešil odkup "duchovního vlastnictví" firmy, samotných licencí. "Software, který město využívá, je využíván jinými zákazníky, proto není co prodávat. S městem samozřejmě spolupracovat chceme, za obvyklých komerčních podmínek," zní odpověď společnosti Haguess.

Kolik město firmě Haguess měsíčně platí, magistrát Aktuálně.cz nesdělil.

"Můžeme taky okamžitě skončit smlouvy a 650 tisíc Opencard v Praze přestane ten den fungovat," reagoval Březina na úterní veřejné debatě o korupci na dotaz, proč se město firmy nezbaví.

Takovou možnost, byť teoretickou, připustil opoziční lídr TOP 09, zastupitel Zdeněk Tůma. "Tak prostě budeme jezdit zadarmo do té doby, než najdeme jiné řešení," řekl v nadsázce. V auditoriu za to sklidil potlesk. Březina však takovou možnost zcela odmítl.

Opencard prověřuje policie i ÚOHS

Praha od února přejímá provoz kartového centra, který dosud Haguess spravovala. Výdej a správu karet tak budou mít na starost zaměstnanci magistrátu.

Není to ale jediný problém, se kterým se město v souvislosti s Opencard potýká.

Metropoli za projekt hrozí až pětimilionová pokuta. Úřad pro ochranu osobních údajů dospěl k závěru, že magistrát pochybil jako správce osobních údajů, čímž porušuje zákon na jejich ochranu.

Opencard zaměstnává i protikorupční policii a antimonopolní úřad.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Carnegie Hall bude mít zavřeno do dubna 2021

Slavná newyorská koncertní síň Carnegie Hall zůstane zavřená minimálně do 5. dubna 2021. Kvůli pandemii koronaviru o tom rozhodli její provozovatelé, píše agentura AP. Tím pádem má Carnegie Hall šanci stihnout jen závěr sezony 2020/21. Budova, která stojí od roku 1891 a zahrnuje tři sály, je zavřená od 12. března. Některé plánované koncerty se uskutečnily on-line. Začátkem příštího roku se kvůli pandemii ruší například večer filmové hudby Johna Williamse, autora soundtracků k Hvězdným válkám či Indiana Jonesovi, nebo vystoupení orchestrů z Vídně a Šanghaje.

Zdroj: AP
před 38 minutami

Starosta Novotný napsal, že chce aby komunista Ondráček "visel". Trestný čin to není, rozhodl soud

Starosta Prahy-Řeporyj Pavel Novotný (ODS) nespáchal trestný čin, když loni v květnu na Twitteru mimo jiné napsal, že by si přál, aby poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) "visel". Na konci září tak rozhodl odvolací Městský soud v Praze, který potvrdil, že by se skutkem měl zabývat správní úřad.

Novotný čelil obžalobě z podněcování k trestnému činu za to, že na twitteru napsal, že by si přál, aby komunistický poslanec Ondráček za návštěvu Doněcké lidové republiky "visel". Reagoval tak na příspěvek předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, který o Ondráčkově cestě na ukrajinské území okupované proruskými separatisty zmínil, že se to "blíží vlastizradě".

Další zprávy