Na soše maršála Koněva bude informační tabulka, schválilo zastupitelstvo. Proti byli jen komunisté

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 11. 2017 15:34
Informační tabulka připomínající negativní aspekty života maršála Koněva přibude na jeho sochu v Praze 6, schválilo to tamní zastupitelstvo. Protestoval pouze zastupitel za KSČM, podle nějž je cedule skandální.
Na sochu nedávno někdo červenou barvou nasprejoval data 1956, 1961, 1968 a 2017.
Na sochu nedávno někdo červenou barvou nasprejoval data 1956, 1961, 1968 a 2017. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Všechny politické strany v zastupitelstvu Prahy 6 s výjimkou komunistů podpořily záměr radnice umístit na sochu maršála Koněva v Bubenči informační tabulku připomínající i negativní kapitoly jeho života.

O záměru v pátek diskutovali zastupitelé, podle většiny z nich je v pořádku s pomocí stručného životopisu zařadit život sovětského vojevůdce do historického kontextu a připomenout i jeho roli například v potlačení maďarského povstání v roce 1956. Zastupitel KSČM Ivan Hrůza označil plánovanou tabulku za "skandální ceduli".

Místostarosta městské části Jan Lacina (STAN) v diskusi uvedl, že připravovaný text tabulky připomene Koněvovy zásluhy na osvobození Evropy a Prahy, ale také jeho roli v krvavém potlačení maďarské revoluce nebo účast na zpravodajském průzkumu, který předcházel invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

Návrh na podporu kroku vedení radnice na program jednání zařadila opoziční ODS. "Sice jsme tvrdá opozice, ale když někdo dělá dobrou věc, je třeba to uznat. Korektní informace na pomníku Koněva je fér návrh," uvedl zastupitel za občanské demokraty Jakub Stárek. Aktivitu radnice ocenily i opoziční zelení a ČSSD.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář je potěšen, že ODS i zelení návrh na zřízení tabulky podpořili. "Nepokrytě přiznávám, že mě těší, že se potvrdila má slova, že v Praze 6, a možná snad i mimo Prahu 6, proruští trollové šlápli do něčeho velmi páchnoucího," řekl Kolář Aktuálně.cz.

Ostře proti pořízení cedulky se postavil komunistický zastupitel Hrůza. Podle něj jde o "slaměného panáka", kterým radnice odvádí pozornost od podstatnějších problémů. Zároveň řekl, že podobné aktivity považuje za neuctivé k obětem, které Rudá armáda položila při osvobozování Evropy. Podle Hrůzy jde o první krok směřující k přemístění sochy maršála z náměstí Interbrigadistů.

Starosta Ondřej Kolář (TOP 09) v reakci řekl, že k umístění cedulky se radnici vyjádřilo 23 853 obyvatel Prahy 6, většina souhlasně. Pokud někdo vyvolává rozruch, jsou to podle starosty komunisté. Pražská zastupitelka a bývala poslankyně Marta Semelová podle něj rozeslala médiím dopis, že se radnice chystá skulpturu odstranit.

Ve čtvrtek na sochu někdo rudou barvou nasprejoval letopočty 1956, 1961, 1968 a 2017. V roce 2014 zase maršála někdo od pasu dolů natřel růžovou barvou. Tento týden v úterý komunisté u pomníku uspořádali shromáždění, kde kritizovali záměr radnice osadit sochu informační tabulkou. Na místo dorazil i starosta Kolář, nedostal však možnost promluvit. Proti záměru radnice se v minulosti vyjádřilo i ruské velvyslanectví.

Maršál Ivan Stěpanovič Koněv (1897-1973) byl ruský vojevůdce a sovětský maršál. Na konci druhé světové války se podílel na osvobození Prahy, části Polska, Slezska a Saska. Vedl také krvavé potlačení povstání v Maďarsku a působil v Berlíně v době výstavby Berlínské zdi.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 37 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy