Policisté sedmapadesátiletého podezřelého muže prověřují ze spáchání trestného činu výtržnictví a poškození cizí věci. Za to mu hrozí až dvouletý trest odnětí svobody. "Jako motiv podezřelý uvedl, že nesouhlasí se znovuobnovením sloupu," uvedl pro server iRozhlas.cz mluvčí policistů Jan Rybanský.
Děkujeme @MP_Praha za rychlý zásah při dnešním pokusu o zapálení Mariánského sloupu.
— Praha 1 (@prahajedna) June 21, 2020
"Na obnovený Mariánský sloup může mít každý svůj názor, ale primitivní projevy vandalismu nebudou v žádném případě tolerovány," říká starosta Petr Hejma. pic.twitter.com/DbRB5OcIS6
Škodu policisté stanovili na 15 tisíc korun, k výraznému poškození sloupu ale nedošlo. Náklady na očištění sochař Petr Váňa, který na nově vztyčené stavbě třiadvacet let pracoval, vyčíslil na šest tisíc korun. Na pomoc si přitom přivolal bývalého trestance Miloslava Černého, který minulý rok vstoupil do paměti veřejnosti, když odstranil graffiti z Karlova mostu.
"Krásně to umyl. Mimo čištění se tomu kamenu nic nestane. Je to pevný materiál," řekl Váňa. Černý si podle jeho slov nic účtovat neplánuje, očištění chce darovat.
Zato pro útočníka slova pochopení nemá. "Je to zvláštní přístup, že se nějaký člověk rozhodne zapálit kamennou stavbu, aby ji asi očoudil. Dost dobře tomu nerozumím," cituje sochaře Váňu iRozhlas.cz. Do budoucna neplánuje sloup ochránit výraznějším zabezpečením, jako jediná reálná možnost se jeví speciální nátěr proti graffiti.
Symbol barokní Prahy, nebo habsburské moci?
Muž založil požár u čerstvě vztyčeného Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí s pomocí hadrů v neděli ráno. Ohně si všiml operátor kamerového systému, který zavolal policejní hlídku. Ta požár uhasila a zadržela pachatele, který na ni čekal na lavičce u sochy Jana Husa.
Stavba se na náměstí vrátila na začátku června po téměř 102 letech. Původní mariánský sloup v roce 1918 na protest proti Habsburkům strhl dav. Vztyčení Váňovy repliky sloupu předcházely roky sporů. Podle zastánců stavby jde o významné barokní dílo, neodmyslitelnou součást historické Prahy a vzpomínku na obranu města za třicetileté války. Odpůrci považují sloup za symbol nadvlády Habsburků a ostré rekatolizace českého území.