Muž se pokusil zapálit mariánský sloup na Staroměstském náměstí, zadržela ho policie

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
Aktualizováno 21. 6. 2020 13:09
Neobvyklý incident řeší pražská městská policie. V neděli ráno zadrželi strážníci muže, který se na Staroměstském náměstí pokusil s pomocí hadrů založit oheň u nově vztyčeného mariánského sloupu. Policisté požár uhasili, sloup je ale poškozený od kouře a sazí.
Hadry, pomocí kterých se snažil muž zapálit mariánský sloup.
Hadry, pomocí kterých se snažil muž zapálit mariánský sloup. | Foto: Facebook Městské policie hl. m. Prahy

Policisté o události informovali na svém Facebooku. "Strážníci zadrželi dvaačtyřicetiletého muže, který se pomocí hadrů pokusil založit oheň na Staroměstském náměstí u Mariánského sloupu," napsali. 

Nezvyklého počínání muže si všiml operátor městského kamerového systému. Přivolaná hlídka oheň uhasila pomocí láhve s vodou, kterou měla ve služebním autě. Zatím se neví, jaké škody oheň způsobil. Podle policistů ale sloup poškodily minimálně kouř a saze.

Mariánský sloup se na pražské Staroměstské náměstí vrátil začátkem června po téměř 102 letech. Repliku původní stavby, kterou v roce 1918 strhl dav na protest proti habsburské monarchii, dokončil sochař Petr Váňa, který na něm pracoval 23 let.

O návratu sloupu na náměstí se vedly léta spory, zastupitelstvo to několikrát odmítlo. Podle zastánců stavby jde o významné barokní dílo, neodmyslitelnou součást historické Prahy a vzpomínku na obranu města za třicetileté války. Odpůrci považují sloup za symbol nadvlády Habsburků a ostré rekatolizace českého území.

"Na obnovený Mariánský sloup může mít každý svůj názor, ale primitivní projevy vandalismu nebudou v žádném případě tolerovány," uvedl na Twitteru starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Video: Mariánský sloup je zpět na Staroměstském náměstí

Mariánský sloup na pražském Staroměstském náměstí strhl dav 3. listopadu v roce 1918 po pádu habsburské monarchie. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 11 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy