Magistrát chce do týdne zažalovat Inchebu. Ta se brání

Michal Štůsek Michal Štůsek
13. 10. 2010 15:15
Pokud město nestihne podat žalobu do 18. října, může být aféra promlčena
Takto by měl vypadat Průmyslový palác po rekonstrukci
Takto by měl vypadat Průmyslový palác po rekonstrukci | Foto: Magistrát Praha

* Doplnili jsme vyjádření společnosti Incheba z 13. října

Praha - Rada hlavního města Prahy se na úterním jednání rozhodla, jakým způsobem bude pokračovat ve sporu o nevyplacené pojistné z vyhořelého Průmyslového paláce.

Město již dostalo od pojišťoven více než 181 milionů korun. Odhad celkové částky, která je podle odborníků potřeba k obnově Průmyslového paláce, však přesahuje jednu a čtvrt miliardy korun. Praha se tak bude po pojišťovnách domáhat nejméně další miliardy.

V současné době má vedení města učinit jiný soudní krok. Do 18. října musí podat žalobu na společnosti, které v době požáru v Průmyslovém paláci působily, pro jejich možnou odpovědnost za způsobenou škodu.

Jedná se o společnost Incheba, která je nájemcem areálu, zajišťovatele elektroinstalace v areálu P.A.P.S.T. a společnost EUR-MED a.s. vystavující ve stánku, kde oheň vznikl. Pokud žalobu magistrát do zmíněného termínu podat nestihne, hrozí riziko promlčení a tedy ztráty soudní vymahatelnosti.

"V řízení o této žalobě bude Praha dále pokračovat a dnes jsme na doporučení advokátních kanceláří schválili nezbytné právní kroky, aby tyto i další nároky Prahy nemohly být promlčeny," uvedl náměstek primátora Milan Richter.

Pokud by tak město neučinilo, nejenže by se mu zkomplikovalo postavení v soudním líčení s pojišťovnami, ale mohlo by to také znamenat porušení povinností stanovených zákonem o HMP. Podle něj Město mimo jiné musí chránit svůj majetek a dohlížet na včasné platby dlužníků.

"Naší povinností je zajistit odpovídající právní prostor pro další případné kroky, které by už budoucí vedení města mohlo v této věci uplatňovat. Podání žaloby tento prostor vytváří, to je smyslem dnešního rozhodnutí rady," vysvětlil radní.

Peníze z vyplacené pojistky použije město na obnovu Průmyslového paláce. Ten bude zrekonstruován podle návrhu architekta Jakuba Ciglera a jeho studia Cigler Marani Architects a.s. Kromě dostavby levého křídla vznikne také do dvou let podchod pod palácem a podzemní část.

Prohlédněte si, jak bude Průmyslový palác vypadat po dostavbě

Proti rozhodnutí magistrátu se o den později ohradila společnost Incheba. "Současná Rada hlavního města Prahy žádný nárok na náhradu škody vůči Inchebě Praha dosud neuplatnila a je zřejmé, že neřeší věci seriozním jednáním, když za této situace překvapivě a bez konkrétního důvodu rozhodla o podání žaloby," uvedl obchodní ředitel Radovan Ježovič.

Podle něj přestává být v současném složení Rada hl. města a její vyjednavači pro firmu důvěryhodným partnerem.

Budeme chtít náhradu škody

Ježovič uvedl, že není žádný skutkový ani právní důvod, na základě kterého by byla Incheba zodpovědná za vzniklý požár. "Potvrzují to výsledky pravomocně ukončeného policejního šetření a neexistují ani žádné jiné skutečnosti, které by tomu nasvědčovaly," vysvětlil.

Firma také poukazuje na skutečnost, že Praha neměla svůj majetek na Výstavišti pojištěn a právě Incheba umožnila městu čerpat ze své pojistné smlouvy, kterou nad rámec smluvních povinností založila.

Pokud Praha skutečně zmíněnou žalobu podá, má Incheba v plánu se právně bránit tak, aby si zabezpečila náhradu škody, kterou jí hlavní město Praha způsobilo.

 

Právě se děje

Další zprávy