Koncertní sál v Praze všichni chtějí, nic se ale neděje

Domácí ČTK Domácí, ČTK
29. 5. 2011 14:18
Plánování stavby za 2,5 miliardy korun přerušily komunální volby
Praha by kromě Rudolfina a Smetanovy síně v Obecním domě potřebovala moderní koncertní sál.
Praha by kromě Rudolfina a Smetanovy síně v Obecním domě potřebovala moderní koncertní sál. | Foto: wikipedia.org

Praha - Hlavní město potřebuje nový koncertní sál, jeho vedení má i představu, jak by měl vypadat. Jenže hned tak se jej příznivci vážné hudby nedočkají.

Od loňského podpisu memoranda o spolupráci mezi vedením Prahy a Spolkem pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze totiž plánování stavby nijak nepokročilo. Důvodem byly mimo jiné i podzimní komunální volby.

"Jsme v situaci, kdy se celý proces musí nastartovat, kdy si musíme přesně určit, která z lokalit je reálná, a říci si, jakým způsobem by se hala financovala," řekl ČTK radní pro kulturu a cestovní ruch Lukáš Kaucký (ČSSD).

Odborníci totiž už několik vhodných lokalit vybrali. Hala pro 1400 až 1800 diváků by měla být dobře dostupná hromadnou dopravou a jako vhodné místo byl navržen například areál Masarykova nádraží, Rohanský ostrov, některá z továrních budov v Karlíně nebo oblast poblíž Vítězného náměstí v Dejvicích.

Jenže stavba budovy, která by posloužila například tradičnímu festivalu Pražské jaro, má podle předběžných odhadů přijít na 2,5 miliardy korun.

"Pan primátor je tomu velice nakloněn, považuje to za jednu z pražských priorit. Bohužel priorit v hlavním městě je hned několik a finančních prostředků se nedostává," dodal Kaucký.

Ideálním termínem dokončení by podle něj byl rok 2015, ale jak je tento odhad reálný, to nedokáže posoudit.

Mezi zastánce vzniku nového koncertního sálu patří i zakladatel Českého národního symfonického orchestru Jan Hasenöhrl, který před dvěma lety jako vhodnou lokalitu navrhoval místo po zimním stadionu na Štvanici, jehož likvidace v sobotu začala.

Jak se bourá legendární stadion:

Nový koncertní sál mohl v hlavním městě stát už od poloviny 90. let, tehdy ho chtěli japonští investoři darovat České filharmonii ke stému výročí. Z projektu však sešlo. Bývalý dům umělců, dnešní Rudolfinum, a Smetanova síň v Obecním domě už moderním nárokům vyhovují méně.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Útočník s nožem zavraždil u Paříže policejní úřednici, policie ho zastřelila

Útočník s nožem ve francouzském městě Rambouillet u vchodu na policejní stanici zavraždil devětačtyřicetiletou policejní úřednici. Policisté ho postřelili, později zemřel. Podle médií byl muž občanem Tuniska, ale ve Francii pobýval legálně a měl čistý trestní rejstřík.

Aktualizováno před 1 hodinou

Koalice Spolu navrhuje, aby šéf BIS Koudelka dostal státní vyznamenání

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) navrhuje, aby ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka obdržel státní vyznamenání. Chce tím ocenit práci kontrarozvědky pro českou bezpečnost, informovalo uskupení v tiskové zprávě. Medaile Za zásluhy by byla podle nich adekvátním oceněním i za zvládnutí situace v posledních dnech, kdy vyšly najevo informace o zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Koudelka podle koalice Spolu nynější situaci, která vyústila v diplomatickou krizi mezi ČR a Ruskem, zvládl bravurně, i když byl vystaven "různým tlakům a zájmům ze strany zahraničních i domácích spolupracovníků cizích mocností". "Ředitel BIS Koudelka je člověk, který slouží občanům této země s plným nasazením. Dělá práci, o které se většinou vůbec nedozvíme, ale přesto je pro naši bezpečnost naprosto zásadní," uvedl v tiskové zprávě předseda lidovců Marian Jurečka.

Zeman činnost BIS a Koudelky dlouhodobě kritizuje, šéfa kontrarozvědky pětkrát odmítl jmenovat generálem. Premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden uvedl, že kabinet opět navrhne Koudelkovo povýšení do hodnosti generála. Vláda o tom bude rozhodovat v pondělí. Rovněž udělování státních vyznamenání patří mezi pravomoci prezidenta.

Další zprávy