Praha - Hlavní město potřebuje nový koncertní sál, jeho vedení má i představu, jak by měl vypadat. Jenže hned tak se jej příznivci vážné hudby nedočkají.
Od loňského podpisu memoranda o spolupráci mezi vedením Prahy a Spolkem pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze totiž plánování stavby nijak nepokročilo. Důvodem byly mimo jiné i podzimní komunální volby.
"Jsme v situaci, kdy se celý proces musí nastartovat, kdy si musíme přesně určit, která z lokalit je reálná, a říci si, jakým způsobem by se hala financovala," řekl ČTK radní pro kulturu a cestovní ruch Lukáš Kaucký (ČSSD).
Odborníci totiž už několik vhodných lokalit vybrali. Hala pro 1400 až 1800 diváků by měla být dobře dostupná hromadnou dopravou a jako vhodné místo byl navržen například areál Masarykova nádraží, Rohanský ostrov, některá z továrních budov v Karlíně nebo oblast poblíž Vítězného náměstí v Dejvicích.
Jenže stavba budovy, která by posloužila například tradičnímu festivalu Pražské jaro, má podle předběžných odhadů přijít na 2,5 miliardy korun.
"Pan primátor je tomu velice nakloněn, považuje to za jednu z pražských priorit. Bohužel priorit v hlavním městě je hned několik a finančních prostředků se nedostává," dodal Kaucký.
Ideálním termínem dokončení by podle něj byl rok 2015, ale jak je tento odhad reálný, to nedokáže posoudit.
Mezi zastánce vzniku nového koncertního sálu patří i zakladatel Českého národního symfonického orchestru Jan Hasenöhrl, který před dvěma lety jako vhodnou lokalitu navrhoval místo po zimním stadionu na Štvanici, jehož likvidace v sobotu začala.
Jak se bourá legendární stadion:
Nový koncertní sál mohl v hlavním městě stát už od poloviny 90. let, tehdy ho chtěli japonští investoři darovat České filharmonii ke stému výročí. Z projektu však sešlo. Bývalý dům umělců, dnešní Rudolfinum, a Smetanova síň v Obecním domě už moderním nárokům vyhovují méně.