Kdo může za nové problémy Blanky? Firmy se viní navzájem

Marek Pokorný Marek Pokorný
3. 3. 2015 13:10
Pražský tunel se v dubnu neotevře kvůli potížím s kabeláží, která dlouhodobě neodolá vlhku. Čtyři klíčové firmy celé stavby se nyní zbavují odpovědnosti. Žádná nepřiznává, že by jakkoliv chybovala.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Blahoslav Baťa

Praha - Ani sedmý termín otevření pražského tunelu Blanka neplatí, a v dubnu se tedy první auta pod zemí neprojedou. Jak v pondělí informoval server Aktuálně.cz, nejnovější problém 6,5 kilometru dlouhé stavby, a tedy všech řidičů v metropoli, se jmenuje kabely.

Ty, které dodavatelská firma do Blanky namontovala, jsou nevhodné. Odolají sice požáru, ale už ne vodě, které je ve stavbě za bezmála 40 miliard korun víc, než se předpokládalo. Prakticky všechny kabely bude proto potřeba vyměnit - podle soudního znalce Jiřího Fialy až stovky kilometrů.

Kdo za to ale nese vinu? Čtyři klíčové firmy celé stavby se nyní odpovědnosti zbavují. Žádná nepřiznává, že by jakkoliv chybovala.

Kromě Metrostavu je to ČKD DIZ, která do tunelu dodává technologie. Celou stavbu pak pro hlavní město organizuje a dozoruje Inženýring dopravních staveb (IDS). Kvarteto pak doplňuje hlavní projektant celého díla, společnost Satra.

Na problémy jsme upozorňovali

Hlavním autorem projektové dokumentace – a tedy i tím, kdo navrhl uvedené kabely - je společnost Satra. Ta tvrdí, že kabely jsou zcela v pořádku a odpovídají prostředí, do něhož byly použity.

"Vůbec není pravda, že nejsou vodě odolné. Jsou. V  normě je doslova napsáno, že je možné občasné nebo částečné obklopení vodou. Ale samozřejmě ne trvalé, které tam bylo po těch přívalových deštích," říká výrobní ředitel Satry Alexandr Butovič.

Více ale odmítá nové potíže tunelu komentovat. "Obraťte se na Metrostav nebo IDS, s nimi máme smlouvu," dodal Butovič.

Problémové kabely instalovala společnost ČKD DIZ, která je dodavatelem technologické části. "Veškeré své dodávky společnost řešila zcela v souladu s projektem a zadáním objednatele," odmítá podíl na problémech mluvčí ČKD Karel Samec, podle něhož firma na průsaky vody a poškození kabelů opakovaně upozorňovala.

"Prostředí pro montáž technologie v průběhu výstavby nebylo v souladu se zadávací dokumentací stavby a s uzavřenou smlouvou o dílo," podotkl Samec a nepřímo ukázal na hlavní stavební firmu Metrostav.  

Tunel Blanka byl podle Samce projektován jako suchý. A tedy zvýšená odolnost kabelů vůči vodě neměla být nutná. "Tomu odpovídá i specifikace kabelů, jejich izolační a protipožární hodnoty," podotkl Samec, podle něhož ale za problémy může nejen přívalová voda z června 2013, ale i spodní voda, která do tunelu prosakuje.

Metrostav: Žádná voda tam není

Problémy s prosakující vodou ale Metrostav zpochybňuje. "Voda do díla neprosakuje, dešťové a mycí vody jsou svedeny odvodňovacím systémem, který v době přívalových dešťů ještě nebyl ve funkci," oponuje mluvčí Metrostavu František Polák a poukazuje i na nedávnou kontrolu.

"Otevírali jsme namátkou dvacet šachet a všechny byly suché. Tam se žádná voda nedrží," řekl a připustil pouze problém s předloňskými přívalovými srážkami.

Polák nesouhlasí ani s tvrzením znalce, že voda v tunelu byla ještě dlouhé měsíce po záplavách. "Po přívalových deštích byla voda v řádu dnů odčerpána a od té doby může být vlhkost v tunelu způsobena jen rosením konstrukcí," řekl. Když ale v tunelu byla v listopadu loňského roku redaktorka webu Hospodářských novin IHNED.cz, na vodu v kabelech naopak narazila (viz ZDE).

Stejně tak Metrostav předal podle Poláka stavbu v pořádku. "My předáváme dílo správci stavby a ten to předává dál tehdy, když se tam může montovat. Neříkejte mi, že by tam montovali, kdyby to nešlo," dodal Polák na adresu ČKD. A odkázal na pražský magistrát, respektive jím najatého správce stavby - společnost IDS.

Vše, co řekneme, může být použito proti nám

IDS, která si za hlídání Blanky naúčtovala již více než 300 milionů korun, je ve svém prohlášení opatrná. "Je to miliardová záležitost a cokoliv řekneme, může být použito u soudu," vysvětlil mediální zástupce IDS Pavel Kočiš, podle něhož si proto firma svoje prohlášení chce ještě promyslet.

Opatrně jen říká, že správce stavby pouze koordinuje, zda je stavba v souladu s projektem. "Nejsme ti, kdo mají kontrolovat projekty," dodal Kočiš.

Později firma dodala, že kabely, které byly položeny, plně odpovídaly projektu. Podle Kočiše navíc není pravda, že by se problémy s vodou neřešily. "IDS nařídila provést nápravná opatření. Metrostav provedl injektáže a organizované svody vody," řekl Kočiš. "Správce stavby pracoval zcela v souladu se svými povinnostmi a k žádnému zanedbání nedošlo," dodal.

Na magistrátu měl stavbu od povodní 2013 na starosti náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09), kterého koncem loňského roku vystřídal Petr Dolínek (ČSSD). Jiří Nouza tvrdí, že se od nikoho za dobu, kdy za Blanku odpovídal, nedozvěděl, že existují problémy s nevhodnými kabely.

"Nikdy za své funkční období, přestože jsem o to žádal, jsem nedostal informaci od dodavatele technologické části, že jsou ty kabely v takovém a makovém stavu," říká Nouza.

Prý nedostal ani žádné oficiální zdůvodnění, proč se nedodržel předposlední oznámený termín otevření loni v prosinci. "Považuji to za nedostatečnou péči a práci dodavatele," řekl Nouza.

Svoji zodpovědnost zpochybňuje. "Není možné po komkoliv z politické reprezentace chtít, aby rozuměl takové stavbě," říká Nouza s tím, že právě proto si město najalo experty - společnost IDS.

Další problém: dvě smlouvy

Podle Nouzy je neštěstím celého případu i to, že na zhotovení jsou dvě smlouvy – jedna s Metrostavem na stavební část, druhá s ČKD na technologie. A firmy nyní přehazují odpovědnost jedna na druhou. "To je riziko, kterého jsem se bál – že Praha bude muset rozhodovat, kdo za to může," řekl bývalý primátorův náměstek.

Jeho nástupce Petr Dolínek je zatím skoupý na slovo. Oznámil pouze, že si vyžádal od všech zúčastněných firem zdůvodnění, proč k problému s kabely došlo. "Už jsem jim dal otázky, které chci zodpovědět. Může to být chyba jednoho, nebo i všech. A IDS se na to jen dívala," řekl Dolínek. "Všichni se tváří, že oni ne a že ti druzí," dodal.

Jeden rozdíl proti jeho předchůdcům tady ovšem patrný je: už si netroufá sdělovat jakýkoliv termín otevření. "V minulosti jsme slyšeli už několik termínů, kdy bude Blanka otevřena. Já podobná politická gesta a prohlášení dělat nehodlám, považoval bych to za nezodpovědné," uvedl.

Podle všeho ale hrozí, že letos to opět nebude.

 

Právě se děje

Další zprávy