Obří malér: Blanku letos neotevřou, všechny kabely musí pryč

Marek Pokorný Marek Pokorný
2. 3. 2015 6:30
Znalec právě dokončil posudek. Aktuálně.cz potvrdil, že v tunelech je kvůli vodě nutné vyměnit všechny kabely. Primátorka slíbila otevření Blanky letos na jaře. Reálný je příští rok.
"Kabely se musí vyměnit, jinak je nebezpečí, že selže signalizace. Ovládají i semafory," říká soudní znalec.
"Kabely se musí vyměnit, jinak je nebezpečí, že selže signalizace. Ovládají i semafory," říká soudní znalec. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Řidiči v Praze se musí rozloučit s nadějí, že by se ještě letos projeli tunelem Blanka. Aktuálně.cz zjistilo, že se budou muset vyměnit stovky kilometrů kabelů, které komplexem vedou. A změnit jejich druh - projektanti totiž navrhli kabely, které nejsou odolné proti vodě.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (za ANO) ještě počátkem února v rádiu Impuls znovu ujistila, že Blanka se otevře letos na jaře. Podle závěrů soudního znalce Jiřího Fialy je to však čirá utopie. "Kdyby to šlo úplně hladce, tak to vidím na listopad či prosinec," řekl s tím, že mnohem pravděpodobnější termín je počátek příštího roku.

Krnáčová včera nebrala telefon a neodpověděla ani na SMS. Že se jedná o monstrózní průšvih, však nepřímo potvrdil náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). Kabely totiž nelze vyměnit předtím, než se vše pečlivě propočítá. Znamená to jediné: elektrické vedení se musí přeprojektovat a to samozřejmě potrvá. "Už se projektují tři různé varianty," potvrdil Dolínek.

V červnu 2013, kdy Vltavou tekla padesátiletá voda, tunel Blanka zaplavily přívalové deště. "V tom tunelu byla na mnoha místech voda až metr a půl vysoko od dna šachet," popsal soudní znalec Fiala, který serveru Aktuálně.cz uvedl, že vypracoval 41stránkový posudek. V něm popisuje katastrofální stav kabelů v tunelu. Pro koho posudek vypracoval, odmítá říct, řekl pouze, že jeho zadavatelem nebyl magistrát. Podle informací serveru Aktuálně.cz byla objednatelem posudku zřejmě pojišťovna, u které je stavba pojištěna.

Místo spádu tůně

Podle projektu měl být přitom v celém tunelu spád, aby voda mohla odtékat. "Všude měl být nějaký sklon a je otázka, jestli opravdu byl," řekl náměstek Dolínek. "Jsou tam takové stavební závady, že se tam v určitých částech drží voda pořád," potvrdil Fiala.

Podle něj tak není možné vyměnit jen část kabelů, ale všechny. Když se reportér Aktuálně.cz ujišťoval, zda se nepřeslechl, odpověděl Fiala: "Všechny se budou muset vyměnit – tunel je dlouhý 6,5 kilometru a v celém rozsahu tunelu ty protipožární a zabezpečovací kabely musí z 98 procent pryč."

Navíc se musí použít jiný druh. Projektanti totiž nepočítali s tím, že by se tam voda držela. "Ty stávající kabely jsou jen proti požáru. Nikdo nepočítal s tím, že budou ležet ve vodě," vysvětlil Fiala.

Do Blanky se tak musí natáhnout voděodolné vedení. "Jinak je nebezpečí, že selže signalizace jak požární, tak bezpečnostní. Ty kabely ovládají semafory a různé další věci a v tunelu by mohlo dojít k havárii," dodal Fiala.

Až ty kabely vyrobí....

Potřebné kabely navíc podle soudního znalce zřejmě v Česku nejsou běžně dostupné. A je jich potřeba obrovské množství, které se většinou objednává dlouho dopředu. "Vím, že jsou ve Francii, v Německu… A když je objednáte, může vám ta firma říct: My je dodáme, ale teď je nemáme na programu v lince, takže to bude trvat tři měsíce," poukazuje Fiala.

Náměstek Dolínek už rozsah maléru tušil minulý týden, když diskutoval se čtenáři Aktuálně.cz. K termínu otevření Blanky se totiž odmítl vyjádřit. "V minulosti jsme slyšeli už několik termínů, kdy bude Blanka otevřena. Já podobná politická gesta a prohlášení dělat nehodlám, považoval bych to za nezodpovědné," napsal.

Co na to pojišťovny?

Nové kabely budou stát nejméně desítky milionů korun. K tomu je potřeba připočítat i odstranění starých a vyčištění kabelových šachet. Blanka je sice pojištěná, ale je otázka, zda pojišťovny budou chtít platit v případě, že se prokáže, že firmy nedodržely projekt či položily od počátku nevhodné kabely.

Podle Fialy je navíc nepochopitelné, že firmy, které Blanku staví (tedy Metrostav a ČKD za dozoru Inženýringu dopravních staveb - IDS), nechaly stát v tunelu vodu více než půl roku.

Kdo za to může, nechce znalec Fiala hodnotit. "To je otázka pro policii a soud. Já jen posuzoval škodu, která vznikla, proč vznikla a proč tam současné kabely nemohou být," řekl.

Ani Dolínek nechce příliš hodnotit, kdo je na vině. "Už jsem jim dal otázky, které chci zodpovědět. Může to být chyba jednoho a může být všech a IDS se na to jen díval," řekl Dolínek. "Všichni se tváří, že oni ne a že ti druzí," dodal.

Co se stane, když vypukne v tunelu Blanka požár? A je po předchozích propadech stavba bezpečná? Na jaře loňského roku zjišťoval Maritn Veselovský. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Čtyřicetiletá série Dukly skončila. Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin.

Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy