K Salvátoru se vrací restaurovaný oltářní obraz, baroknímu dílu požehná Halík

ČTK ČTK
16. 12. 2018 7:10
Do pražského kostela Nejsvětějšího Salvátora se vrací oltářní obraz Proměnění Páně, jeden z největších pražských barokních obrazů. V kostele chyběl od konce dubna a do listopadu na něm pracovali restaurátoři. V závěru večerní mše obraz požehná farář Akademické farnosti Tomáš Halík. Po mši si budou moci zájemci obraz prohlédnout a setkat se s restaurátory. V příštím týdnu se bude obraz na hlavní oltář instalovat.
Kostel Nejsvětějšího Salvátora v Praze.
Kostel Nejsvětějšího Salvátora v Praze. | Foto: ČTK

Autorem hlavního oltářního obrazu z roku 1638 je Jan Jiří Häring, obraz sám je volnou kopií Rafaelova obrazu Proměnění (Transfiguratio), který se dnes nachází ve Vatikánských muzeích.

Jde o úplně poslední Rafaelův obraz, na kterém pracoval těsně před svou smrtí v roce 1520. Námětem obrazu je příběh Kristova proměnění na hoře Tábor v Galileji; jeho součástí je také scéna uzdravení náměsíčného chlapce, která následovala po sestupu z hory.

Restaurování obrazu přišlo na 560 000 korun, do kostela se bude pořizovat také jeho nové osvětlení. Na obnovu obrazu přispělo ministerstvo kultury, které k původně přidělené dotaci 390 000 korun slíbilo dodat ještě 90 000 korun, uvádí web farnosti. Farnost vyhlásila také sbírku, spolu s penězi v kostelní kasičce a výtěžkem z benefičního koncertu tak shromáždila přes 113 000 korun. Pražské arcibiskupství přispěje 70 000 korun.

Kostel Nejsvětějšího Salvátora se nachází v areálu Klementina. Byl vystavěn v letech 1578 až 1653, v 17. a 18. století pak ještě prošel úpravami. Na stavbě se podíleli významní architekti a umělci, jako Carlo Lurago, František Maxmilián Kaňka, Jan Jiří Häring či Jan Jiří Bendl, který je autorem soch na průčelí chrámu.

Kostel Nejsvětějšího Salvátora byl hlavním jezuitským kostelem v Čechách. Jezuité působili v Praze od roku 1556 až do roku 1773, kdy byl jejich řád zrušen. Kostel byl poté až do 20. století využíván kněžským seminářem, v současnosti je farním kostelem Akademické farnosti Praha.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy