Dvojrozhovor po rozvratu v Praze: Šťastný vs. Svoboda

Jan Němec (redaktor) Lucie Stuchlíková Jan Němec (redaktor), Lucie Stuchlíková
22. 11. 2011 0:00
Konec koalice ODS-ČSSD očima předsedy pražské ODS a pohledem primátora Prahy
Šťastný: Chci jednat s TOP, Svoboda je kandidát.
Šťastný: Chci jednat s TOP, Svoboda je kandidát. | Foto: ODS

DVOJROZHOVOR - Poslední kapkou byla představa pražských sociálních demokratů o rozpočtu hlavního města, vysvětluje předseda pražské ODS Boris Šťastný, proč navrhl konec koalice ODS-ČSSD v metropoli. Pražská regionální rada mu to v pondělí večer jednomyslně schválila.

K neskrývanému překvapení Šťastného spolustraníka a prvního muže Prahy, primátora Bohuslava Svobody. Neměl jsem o tom do poslední chvíle tušení, přiznal v bezprostřední reakci Aktuálně.cz.

Co se v noci z pondělí na úterý v kuloárech občanských demokratů v hlavním městě vlastně stalo? A co bude dál? Noční výroky hlavních aktérů z ODS nabízíme ve dvou rozhovorech.

Šťastný: Podporuji Svobodu. Pokud...

"Zítra rozhodne klub zastupitelů - a já čekám na sto procent, že konec koalice schválí. Pak to oficiálně oznámím ČSSD a požádám o jednání TOP 09," popisuje Boris Šťastný rychlost, s jakou jím ovládaná část občanských demokratů hodlá při přestavbě vlády nad Prahou postupovat.

Z krátkého rozhovoru pro Aktuálně.cz vyplývá: Šťastný spoléhá na to, že se TOP 09, která jako vítěz loňských komunálních voleb v Praze zůstala v opozici, nespojí s ČSSD.

"Pokud ministr Kalousek předložil ve vládě rozpočet 'rozpočtové odpovědnosti', nedovedu si představit, že by TOP 09 přistoupila na rozpočtová pravidla požadovaná sociálními demokraty," věří si předseda pražské ODS.

A.cz: Proč jste o ukončení koalice rozhodli zrovna teď?

Šťastný: Mezi ODS a ČSSD to skřípalo už delší dobu, máme za sebou více než sto dní smírčího jednání. Tím posledním momentem pro moje rozhodnutí bylo představování rozpočtu Prahy. Když si uvědomíme, do jaké dluhové pasti se Praha řítí. Mluvíme o 6 miliardách korun, které si má Praha půjčovat na dostavbu metra, a 6 a půl miliardy, které si má půjčovat na nákup autobusů a tramvají, a proti tomu nevidíme jasný model splácení.

A.cz: Váš návrh překvapil i některé vaše spolustraníky. Počítáte s tím, že teď budete muset TOP 09 přepustit křeslo primátora?

Do jednání s TOP 09 půjdeme ve vyjednávacím týmu jako před rokem. Budeme bojovat o maximální pozici - o prosazení maxima z našeho programu i o primátora a většinu v radě. Ale uvědomuji si, že je to riskantní krok. Ale pokud by to šlo takto dál, město by se finančně zhroutilo.

A.cz: Ale pokud se o tom bavíme reálně, je jasné, že primátora nabídnete TOP 09 buď vy, nebo ČSSD. Takže počítáte s tím, že ho budete muset pustit?

Chcete po mně odpověď, kterou neznám. Do jednání půjdeme s maximálními očekáváními a ambicemi. Na druhou stranu politika je umění možného. Je to úplně stejná situace jako před rokem.

A.cz: Budete opět prosazovat - ať už jakkoli reálně, či nereálně - do křesla primátora Bohuslava Svobodu?

Já určitě, Bohuslav Svoboda má moji podporu. Pokud se ovšem pražská regionální rada nebo klub zastupitelů nerozhodne jinak.

A.cz: Sám jste říkal, že je to riskantní krok. Nebojíte se, že se nakonec TOP 09 dohodne s ČSSD?

I to se může stát, ale nevím, jestli je TOP 09 ochotna přistoupit na to, na co jsme měli přistoupit my. Ale mohli se domluvit před rokem, mohou se domluvit i dnes.

Svoboda: Nejdřív jsem se zdržel, pak byli všichni pro

O současné pozici primátora Bohuslava Svobody v pražské ODS napovídá pondělní večer mnohé. Až do poslední chvíle netušil, že jeho předpokládaný nejbližší kolega Boris Šťastný chce ukončit koalici se sociálními demokraty.

Podle informací ze zákulisí si někteří účastnící jednání vysvětlují nečekaný Šťastného krok právě coby počínající útok na primátora Svobodu, který se v očích části ODS začal chovat příliš nezávisle.

Svoboda: Mohl mi to říct aspoň 5 minut předem.
Svoboda: Mohl mi to říct aspoň 5 minut předem. | Foto: Vojtěch Marek

Šťastný to popřel a sám Svoboda Aktuálně.cz v noci řekl, že by v pražském primátorském křesle rád zůstal.

A.cz: Co říkáte na způsob, jakým Boris Šťastný přednesl svůj návrh, aby skončila vláda ODS a ČSSD v Praze?

Svoboda: Bylo to nezvyklé. Jsem první místopředseda strany a primátor, takže se domnívám, že mi to měl říci. Přinejmenším mě měl informovat nejpozději pět minut předem. Já jsem ale nevěděl ani slovo. Mohl jsem si možná něco domýšlet, ale to bylo všechno.

A.cz: Jste pro ukončení koalice s ČSSD?

Hlasoval jsem pro. Problémy, které se nyní objevují okolo rozpočtu, jsou problémy zásadní. Já se snažím prosazovat program ODS a chci, aby Praha byla příjemným místem pro život. Toho dosáhneme tím, že ji nebudeme zadlužovat, že se budeme chovat jako rozumní hospodáři. Pokud to bude znamenat posílení toho křídla strany, které to prosazuje, bude to dobře pro Prahu i ODS.

A.cz: Myslíte si, že zůstanete v pozici primátora?

To je otázka, na kterou v tuto chvíli nemůžu odpovědět. Je možné uvažovat o jakékoli variantě. Já osobně bych rád pokračoval v práci, kterou jsem započal.

A.cz: Myslíte, že má Boris Šťastný připraveného jiného kandidáta?

Pokud má pan Šťastný jiného kandidáta, to vás musím zklamat, to skutečně nevím.

A.cz: Když se hlasovalo o zařazení návrhu na konec pražské koalice do programu jednání ODS, zdrželo se šest členů strany. Byl jste mezi nimi?

Ano, byl jsem mezi nimi. Ten bod totiž navrhoval ukončení koalice, což ale není v pravomoci regionální rady. Ta to může pouze doporučit, rozhodovací pravomoc má klub zastupitelů. Proto jsem se na začátku, když se hlasovalo o tomto bodu, zdržel. Když se ale hlasovalo o samotném bodu, hlasoval jsem pro, stejně jako všichni zúčastnění.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy