Praha - Handicapovaní, senioři i jejich blízcí se před polednem sešli u budovy ministerstva práce, aby tu protestovali proti návrhu sociální reformy.
Pořadatelé akce odhadují účast asi na 3000 lidí. Zároveň odstartovala i petiční akce, jež požaduje stažení návrhů zákona.
"Neslouží nám oči, nohy, uši, ale mluvit umíme, hlasití můžeme být," řekl šéf pořádající rady Václav Krása. Účastníky hned na počátku požádal o slušnost.
Demonstraci svolala Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP), která záměry ministra Jaromíra Drábka kritizuje. Podle vedení rady by měly na lidi s handicapem "katastrofální dopad".
Chtějí, aby Drábek všechny své návrhy stáhnul. Ministr to odmítá, je ovšem ochoten s postiženými diskutovat.
Podle ministerstva mají chystaná opatření zajistit, aby byla pomoc postiženým účinnější a systém jednodušší. Podobná demonstrace se uskutečnila i v Brně. Na tu dorazilo kolem 200 lidí.
Rada postižených chystané změny zákonů, které sociální reforma obsahuje, kritizuje. Podle ní nemají zlepšit postavení handicapovaných, ale mají hlavně ušetřit.
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek emoce klidní. Některé připomínky, které vzešly z diskuze s postiženými, prý do reformy zapracuje. Drábek odmítá, že by například chtěl zrušit průkazy ZTP. Díky nim mají handicapovaní mnohé výhody - například vyhrazené parkování, nebo podporu ve veřejné dopravě.
"Nás zatím ale nikdo nepřesvědčil, že se průkazy rušit nebudou," prohlásil pro Aktuálně.cz předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.
"Zbytečná byrokracie"
Handicapovaní kritizují také další návrh, který prý přinese zbytečnou byrokracii.
Výhrady ODS a VV k reformě
- Koaliční strany ODS a VV mají výhrady k sociální reformě, proti níž se dnes demonstrovalo.
- ODS vadí například změna v posuzování stupně závislosti u postižených. Navržená kritéria jsou podle ní plytká a obecná.
- VV zase vadí rušení průkazů zdravotně tělesně postižených (ZTP) nebo rušení chráněných dílen. Požadují vytvoření vyjednávacího týmu mezi koalicí a veřejností, kde by se podmínky reformy projednávaly.
"Pro příklad: Když jedu do Zlína a potřebuji tam asistenta, domluvím se s ním a dám mu třeba pět set korun. Nově bych ale musel vše fakturovat. Kdo mi to za těch pár korun udělá?" ptá se Krása.
Rada nesouhlasí i s plánovanými změnami v posuzování toho, jak je člověk na pomoci závislý. To je totiž podstatné při rozhodování o poskytnutí příspěvku na péči a o jeho výši. Za tyto peníze od státu si mají potřební zaplatit vhodné opatrování. Dosud lékaři posuzovali několik desítek kritérií, nově by to mělo být jen deset oblastí. Podle rady by tak někteří lidé mohli o příspěvek přijít.
Ministr Drábek postiženým napsal v pátek otevřený dopis. V něm se snažil některé své návrhy vysvětlit a vyvrátit informace o rušení příspěvků či průkazů pro postižené, na které se vážou různé výhody.
V reakci na úterní protest Drábek řekl, že část sociální reformy plánuje odložit. Konkrétně jde o tu pasáž, která počítala s převodem povinnosti zajišťovat dotace na sociální služby na kraje. Podle Drábka se ukázalo, že na to kraje nejsou připraveny. Financují prý totiž převážně vlastní sociální zařízení.