Auta, domy i akcie O2. Starostové z Prahy odkryli majetek

Radek Nohl Radek Nohl
5. 1. 2015 5:30
Deník Aktuálně.cz zmapoval majetky starostů dvaadvaceti městských částí hlavního města.
Starostové městských částí Prahy
Starostové městských částí Prahy | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Starostům pražských městských částí patří vedle rodinných domů či automobilů i sbírka poštovních známek, cenné obrazy nebo akcie bankovní společnosti Erste Group či operátora O2.

Starosta Prahy 22 Martin Turnovský (Hnutí Pro Prahu) rovněž přiznal, že je vlastníkem celé řady pozemků a budov, v nichž je restaurace, obchod a sportovní hala.

Deník Aktuálně.cz to zjistil při mapování majetku starostů všech dvaadvaceti městských částí Prahy. Z odpovědí nových vládců radnic, které zaslali redakci (najdete je v grafice), přitom zároveň vyplývá, že někteří z nich budou mít nyní nižší příjem než doposud.

Například starosta Prahy 4 Petr Štěpánek (Strana zelených) v dotazníku uvedl, že pobíral ročně až jeden milion korun. Teď si pohorší zhruba o dvě stě tisíc - bude totiž měsíčně brát okolo 67 tisíc korun, což je mimochodem díky vysokému počtu obyvatel v této městské části vůbec nejvyšší plat ze všech pražských starostů.

Platy jako primátoři

Okolo 65 tisíc korun pak budou na výplatní pásce vídat každý měsíc Ondřej Kolář (TOP 09 - Praha 6), Roman Petrus (ČSSD - Praha 8) nebo Radmila Kleslová (ANO - Praha 10). Všichni tak zároveň budou mít srovnatelné platy s primátory největších tuzemských měst. 

Deník Aktuálně.cz se na majetky starostů pražských částí zaměřil poté, co obdobně zmapoval i nové primátory. Redakce přitom mapuje majetky politiků systematicky a pomáhá tak k jejich lepší veřejné kontrole. Volení zástupci sice mají podle zákona o střetu zájmů povinnost odevzdávat majetkové přiznání, do něj ale musí zapsat jen jmění, které nabyli během výkonu veřejné funkce.

Zmíněný starosta Prahy 4 Petr Štěpánek v dotazníku pro Aktuálně.cz uvedl, že je majitelem bytu 1+1 v Nuslích, s manželkou vlastní řadový dům 5+1 v Podolí a pronajímá pozemek v zahrádkářské osadě. Má i několik akcií z doby kupónové privatizace. "Příjem mám pouze z akcií O2, jsou to stokoruny ročně," upřesnil Štěpánek.  

Vlastní kupónové knížky i akcie

Vlastníkem knížky z kupónové privatizace je také starosta Prahy 11 Jiří Štyler (Hnutí pro Prahu 11). Ivan Kabický (ODS - Praha 18) odpověděl, že již řadu let vlastní akcie Erste Group. "V současné době je to cca 200 kusů akcií," doplnil Kabický.

Majiteli státních dluhopisů v hodnotě 350 tisíc a 300 tisíc jsou pak Oldřich Lomecký (TOP 09 - Praha 1) a Jitka Synková (ODS - Praha 17). Lomecký mimo jiné uvedl, že vlastní i sbírku poštovních známek po otci, jejíž hodnotu nedokáže odhadnout.

Naopak starosta jihovýchodního cípu Prahy Martin Turnovský přiznal rozsáhlý seznam movitého majetku. Je spolumajitelem celkem deseti pozemků.

Jde o stavební parcelu v Uhříněvsi, je také jedním z majitelů rodinného domu či hospodářského areálu. Turnovský však vlastní i čtvrtinu z budovy, v níž jsou restaurace, kanceláře či obchody, a také polovinu sportovní haly. Ta je v Uhříněvsi a jsou v ní čtyři zrekonstruované kurty s umělou antukou a čtyři hřiště na badminton.

"Vlastním automobil Peugeot 207 SW z roku 2007, využívám však i automobily firmy, ve které jsem společníkem. A polovinu souboru movitých věcí souvisejících s provozem tělovýchovného areálu, jehož jsem spoluvlastníkem," dodal Turnovský.

O příjmu mluví starostové neradi

Zatímco starostové o svém majetku mluví poměrně otevřeně, když se jich deník Aktuálně.cz začal dotazovat na dosavadní výši platu, řada z nich se odpovědi vyhnula.

"Můj příjem byl a je dostačující na to, abych své partnerce a synovi mohl dopřát kvalitní živobytí," prohlásil starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

"Jaký byl můj příjem za celý život, nevím," uvedla starostka Prahy 10 Radmila Kleslová. Aktuálně.cz přitom v říjnu zjistilo, že Kleslové, která se na začátku loňského roku stala hlavní personalistkou ANO v hlavním městě, platí České dráhy 40 tisíc korun měsíčně. Další peníze inkasuje od jiných firem se stoprocentní nebo částečnou účastí státu - například od ČEZ nebo Čepra.

Redakce se před několika týdny zaměřila také na majetky primátorů. Z průzkumů po letošních volbách například vyplynulo, že někteří investovali do cenných obrazů a jeden dokonce do starožitného nábytku za milion korun. Jinak průměrný český primátor bere okolo 60 tisíc korun hrubého, vlastní rodinný dům a alespoň jeden automobil.

Z analýzy také vyplynulo, že nejbohatší primátoři jsou z hnutí ANO. Do politiky většinou přišli z byznysu, kde měli i vyšší příjem než na magistrátu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy