Nový byznys primátora Ostravy. Vlastní hotel na Srí Lance

Radek Nohl Radek Nohl
13. 12. 2014 13:00
Tomáš Macura (za ANO) patří k nejbohatším primátorům v zemi. Jeho rodina provozuje i horskou chatu, má několik vozidel, dům či podílové listy v hodnotě několika milionů.
Jeden z pokojů v hotelu, jehož akcionářem je současný primátor Ostravy.
Jeden z pokojů v hotelu, jehož akcionářem je současný primátor Ostravy. | Foto: galavillaspa.com

Ostrava - Majetek nového vládce Ostravy Tomáše Macury zaujme v porovnání s dalšími primátory na první pohled.

Nejenže Macurova rodina vlastní byt, dům či několik automobilů. Ostravský primátor, který ve třetím největším tuzemském městě jednoznačně vyhrál říjnové komunální volby v dresu Babišova vládního hnutí ANO, je rovněž akcionářem firmy, jež provozuje luxusní hotel na Srí Lance.

Foto: archiv Tomáše Macury

Někdejší topmanažer farmaceutické firmy Tomáš Macura odkryl svůj majetek po dotazech deníku Aktuálně.cz, který zmapoval, s jakým jměním usedají noví primátoři do čela dvaceti největších českých měst.

Cílem dotazů je lepší kontrola politiků, kteří sice každoročně odevzdávají majetková přiznání podle zákona o střetu zájmů, úřady už ale neporovnávají jmění nabyté ve funkci a majetek získaný v období před vstupem na radnici. Není tak úplně zřejmé, zda někdo podezřele na magistrátu nezbohatl a zda si na majetek mohl vydělat.

Pokoj za pět tisíc

Padesátiletý Macura nyní otevřeně uvedl, že je zhruba třetinovým vlastníkem firmy Melsanthy Kany Beach, která sídlí na Srí Lance a která tu provozuje hotel. Macurovými společníky jsou další čtyři lidé.

"Oblast turistického ruchu mě vždy zajímala a po ukončení mé manažerské kariéry jsem získal možnost se jí intenzivněji zabývat. Srí Lanka je mým oblíbeným 'koutem světa', a stavbu a provozování hotelu na Srí Lance jsem tak pojal jako příležitost spojit oba dva tyto své 'koníčky'," řekl Macura pro Aktuálně.cz. 

Areál hotelu začal budovat od roku 2008, ale první návštěvníci se v něm ubytovali teprve letos. Jde o zhruba 10 tisíc metrů čtverečních v horské oblasti nad srílanským městem Kandy.

Cena pokoje na jednu noc se tu v závislosti na období pohybuje od 188 do 258 dolarů (asi 4100 až 5700 korun). Týdenní pobyt tak dvě osoby vyjde zhruba na 28 až 40 tisíc korun.

"Povolení k provozování hotelové činnosti jsme získali až letos, hodnocení úspěšnosti podnikatelského záměru je proto velmi předčasné. Klienty hotelu jsou turisté prakticky ze všech koutů světa, včetně občanů České republiky," podotkl Macura.

Získal nejvíce hlasů

Nový primátor Ostravy vstoupil do politiky v dresu ANO ministra financí Andreje Babiše. I když není členem hnutí, stal se lídrem kandidátky a v nedávných komunálních volbách získal nejvíce preferenčních hlasů ze všech politiků, kteří v Ostravě bojovali o přízeň voličů.

Až do roku 2008 byl Macura generálním ředitelem mezinárodní farmaceutické firmy a poté trávil čas hlavně na mateřské se svým synem. Od té doby si vydělal měsíčně od 30 do 50 tisíc korun.

"Do komunální politiky jsem vstoupil hlavně proto, protože jsem definitivně ztratil naději v to, že tradiční politické síly dlouhodobě ovládající Ostravu jsou schopny a ochotny vyřešit skutečné problémy města. Dospěl jsem k přesvědčení, že nemám právo kritizovat, pokud se sám nepokusím věci změnit," prohlásil Macura.

Zástupci koalice ani opozice se do hodnocení nového primátora zatím odmítají pouštět. Prý je příliš brzy.

"Připadá mi jako člověk, který tomu rozumí a ví, co chce dělat. Ale po měsíci je ještě brzy na hodnocení," řekl Aktuálně.cz Macurův náměstek Kamil Bednář z ČSSD, která je s ANO v ostravské koalici. Opoziční zastupitelé z hnutí Ostravak se nechtějí vyjadřovat vůbec.

Podnikání svěřil manželce

Macura o sobě však lídr už dal vědět. A to, když klub ANO vyzval dva radní za ČSSD, aby zvážili další půsebení ve vedení města. Důvodem je jejich obvinění a podezření ze zneužívání nemocenských dávek.

Tomáš Macura vystřídal v čele Ostravy bývalého sociálního demokrata Petra Kajnara, jehož nově založená trucstrana Ostravské fórum se v letošních komunálních volbách vůbec do zastupitelstva nedostala.

Macura tvrdí, že kvůli politice ukončil podnikání. Už během předvolební kampaně prý zjistil, že politika a vlastní byznys nelze stihnout.

Primátor Ostravy Tomáš Macura je akcionářem obchodní společnosti Melsanthy Kany Beach, která provozuje na Srí Lance vlastní hotel.
Primátor Ostravy Tomáš Macura je akcionářem obchodní společnosti Melsanthy Kany Beach, která provozuje na Srí Lance vlastní hotel. | Foto: galavillaspa.com

"Pochopil jsem, že podnikání s politickou činností skloubit nepůjde, a to hlavně z časových důvodů. Neumím věci dělat jen napůl. Starost o naše rodinné investice jsem svěřil manželce," dodal Macura.

Macurovi vlastní také čtyři auta

Kromě hotelu na Srí Lance nabízí Macura spolu s manželkou ubytování i v tuzemsku - vlastní horskou chatu v Beskydech, v Mostech u Jablunkova. A mají ještě další nemovitosti.

"Vlastníme rodinný dům v Ostravě, družstevní byt taktéž v Ostravě, rekreační chalupu v Nýdku a komerční ubytovací a rekreační zařízení v Mostech u Jablunkova, sloužící k podnikatelským účelům. Dále zhruba čtyři hektary pozemků různých druhů většinou přináležejících k zmíněným objektům," napsal Macura.

Jeho rodině patří i tři vozidla značky Volvo a automobil Citroën ve stáří od pěti do třinácti let. Macura vlastní rovněž podílové listy v několika investičních fondech v hodnotě několika milionů korun.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy