Aktivista: Úřad si myslí, že může kliniku nechat ležet ladem

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 9. 12. 2014 20:30
Arnošt Novák z iniciativy Klinika vysvětluje, proč s kolegy obsadili chátrající objekt na pražském Žižkově.
Vyklízení polikliniky.
Vyklízení polikliniky. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Občanská iniciativa Klinika musela po úterním policejním zásahu opustit budovu bývalé polikliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. Sociální centrum tam tedy zatím nebude. Jeden ze záměrů se ale aktivistům, zdá se, naplnit podařilo.

"Tím, že jsme budovu obsadili a začali vyklízet, jsme chtěli poukázat na to, že vlastník, což je stát, nevykonává svá vlastnická práva,“ vysvětlil v rozhovoru pro Aktuálně.cz jeden z členů neformálního sdružení Klinika Arnošt Novák.

Budovu vlastněnou státem spravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Jeho úředníci podle Nováka jednají s budovou nezodpovědně. "Myslí si, že stát jsou oni a že si mohou dělat, co chtějí. Že majetek mohou nechat ležet ladem a nám do toho nic není. Je to neuvěřitelná arogance státních úředníků,“ říká Novák a dodává, že Klinika bude o objekt dál usilovat.

A.cz: Jak probíhal zásah policie?

Arnošt Novák: Policie přijela s těžkooděnci, celý objekt obklíčila. V objektu bylo osm lidí. Pět lidí odešlo dobrovolně, tři ho odmítli opustit, tak je policie zadržela a předvedla. Ale už jsou propuštění. Celý objekt i přilehlé okolí policie zabezpečila a nikoho tam nepouštěla.

A.cz: Vy jste tedy budovu opustili, protože jste neměli na vybranou?

My jsme ji neopustili, my jsme z té budovy byli vyklizeni. Policie přijela ve chvíli, kdy tam bylo nejméně lidí. Většina z nich byla ve škole nebo v práci.

A.cz: Než jste budovu obsadili, jednali jste se státem jako s vlastníkem o tom, že byste tam chtěli provozovat komunitní centrum?

Ne, my jsme jeden den poslali projekt, v němž jsme dali najevo, co v tom objektu budeme dělat, a následující den jsme ho začali vyklízet. Objekt byl dlouhodobě prázdný a chátral. Bylo to místo, kde se scházeli drogově závislí, bylo tam hodně stříkaček, odpadků.

Během jednoho dne jsme tu budovu vyklidili, vyčistili. V následujících dnech i vytřeli, vydesinfikovali. Celá budova se během pár dnů tak proměnila, že mohla začít provizorně sloužit jako oficiální centrum. Začali jsme tam provozovat kulturní a sociální aktivity. Přednášky, koncerty a tak podobně.

A.cz: Proč jste nepočkali na vyjádření státu?

Ze zkušenosti vlastní i kolegů víme, že jednání o podobných projektech se táhnou dlouho. Kolegové v Brně už dva roky jednají s městem o využití prázdné budovy. Za tu dobu objekt tak zchátral, že náklady na jeho rekonstrukci neustále stoupají. Naším aktem jsme chtěli upozornit na to, jak stát nebo úřad, který ten majetek spravuje, s budovou nakládá, nebo spíše nenakládá. Tím, že jsme budovu obsadili a začali vyklízet, jsme chtěli poukázat na to, že vlastník, což je stát, nevykonává svá vlastnická práva.

A.cz: Proč jste si vybrali tuto budovu?

Důvodů bylo několik. Jednak to byl objekt, který vyhovoval pro záměr sociálního centra. Nachází se na Žižkově, kde řada z nás bydlí. Je to objekt v centru města, má rozsáhlou zahradu, která se plánovala jako komunitní zahrada. Je to objekt ve vlastnictví státu. Chtěli jsme argumentovat tím, že by se nevyužívaný objekt stal využívaným ve veřejném zájmu.

A.cz: Probíhala od chvíle, kdy jste budovu obsadili, nějaká komunikace se státem?

Probíhala komunikace s ÚZSVM. V pondělí 1. prosince se dostavili na místo, řekli, že to máme do tří dnů opustit, že si nás tam nepřejí a že jsme jednali protiprávně a protizákonně. Ve čtvrtek byla zprostředkována jednání ze strany magistrátu s radním (Matějem) Stropnickým.

Ale nebylo to ani tak jednání, spíš nám ze strany úřadu (ÚZSVM - pozn. red.) bylo zopakováno ultimátum, že máme odejít. Dokonce zaznělo, že než abychom tam byli my, tak to raději nechají prázdné. Generální ředitel (František) Dittrich říkal, že se nás nikdo neprosil o to, abychom to vyklízeli.

Přijde nám, že ti úředníci s budovou nakládali, jako by šlo o jejich soukromý majetek, a neuvědomovali si, že je to majetek státní, za který mají zodpovědnost. Podle mě si to neuvědomují doteď. Myslí si, že stát jsou oni a že si mohou dělat, co chtějí. Že majetek mohou nechat ležet ladem a nám do toho nic není. Je to neuvěřitelná arogance státních úředníků.

A.cz: Jak se k vašemu projektu staví městská část Praha 3?

Městská část i někteří radní z magistrátu projevili ochotu jednat, byli vstřícní, projekt sociálního centra je zaujal. Tam prostory pro jednání byly, ale budova patří státu, který zastupuje ÚZSVM, a ten odmítá komunikovat. I když radní Stropnický tlačil na dohodu, byť třeba krátkodobou, než se definitivně rozhodne, co s tou budovou bude, tak úřad to odmítal. A zároveň při čtvrtečním jednání přiznal, že na něj tlačí policie, abychom to urgentně vyklidili.

Foto: Vojtěch Marek

Když jsme zjišťovali, zda jde o místní policii, tak policie v Praze 3 říkala, že oni na to netlačí, protože jim současný stav v podstatě vyhovuje. Předtím to byl rizikový objekt, kde se scházeli drogově závislí, a policie ho musela jezdit kontrolovat. Podle našich informací tlaky na vyklizení šly z protiextremistického oddělení.

A.cz: Co vaše iniciativa plánuje dál?

Naším prvním požadavkem je, aby bylo zveřejněno celé řízení a všechny dokumenty o tom, komu to bylo nabízené. Druhým požadavkem je, aby se zastupitelé Prahy 3 vyjádřili k projektu sociálního centra a řekli, jestli ho podporují, nebo ne. (Praha 3 v úterý večer na zasedání zastupitelstva iniciativu podpořila a slíbila jednání o podpoře její činnosti - pozn. red.) Cítíme velkou podporu lidí v okolí, kteří centrum v poliklinice chtějí. A třetím požadavkem je, aby se zastupitelstvo vyjádřilo k dnešnímu policejnímu zásahu.

Myslíme si, že kauza bývalé polikliniky není zdaleka uzavřená a že vůbec není rozhodnuto o jejím dalším využití. My o ten objekt dál budeme usilovat a budeme se snažit o to, aby jednání byla transparentní.

 

Právě se děje

Další zprávy