Aktivisté po výzvě policie vyklidili polikliniku na Žižkově

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 12. 2014 14:32
Občanská iniciativa zde chtěla vytvořit komunitní centrum. Dům byl prázdný několik let, obývali jej bezdomovci a narkomani.
Budova bývalé polikliniky na Žižkově.
Budova bývalé polikliniky na Žižkově. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Aktivisté opustili zchátralou budovu bývalé polikliniky na pražském Žižkově, kterou obsadili. Policie objekt hlídá, informovala Česká televize. Tři z nich skončili na policii, protože budovu nechtěli opustit.

Občanská iniciativa Klinika chtěla v objektu v Jeseniově ulici vytvořit komunitní centrum. Budovu vlastní stát, který ji spravuje prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Aktivisté ji měli vyklidit už minulou středu, úřad ji bude nejspíš převádět na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS).

Policie přijela na místo kolem poledne. Podle pražské policejní mluvčí Jany Rösslerové bylo u budovy několik vozidel pořádkové jednotky a majitel aktivisty vyzval, aby budovu opustili. "Tři lidé odmítli, byli vyvedeni a skončili na policejní služebně," uvedla mluvčí.

ÚZSVM nyní budovu zabezpečuje, aby se do ní už nikdo nedostal. "Naši pracovníci budovu zajišťují zvenčí. Až nás policie pustí dovnitř, udělám to samé i zevnitř," řekl mluvčí ÚZSVM Robert Hurt. Jak přesně bude budova zabezpečená nechtěl říci.

Dům, z nějž aktivisté minulý víkend vyklidili dva kontejnery odpadků, byl prázdný několik let, obývali ho bezdomovci a narkomani. Iniciativa Klinika chtěla budovu získat do péče, opravit ji a provozovat zde centrum. V neděli na podporu centra pořádají demonstraci na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Naplánovali kulturní akce i provoz lidové jídelny

Komunitní centrum v ní v omezené míře fungovalo od minulé soboty nelegálně. "Zjistili jsme, že všechno, co v projektu slibujeme, můžeme realizovat a realizujeme už v těchto provizorních podmínkách," řekl novinářům v pondělí mluvčí iniciativy Arnošt Novák.

Na každý večer v budově připravovali přednášky, debaty nebo koncerty. V plánu byla také například lidová jídelna, komunitní zahrada a knihovna.

Před aktivisty budovu obývali bezdomovci a sociální pracovníci tam často nacházeli injekční stříkačky po narkomanech. Městská část Praha 3 se úřadu na prázdnou budovu dotazovala už v listopadu loňského roku, protože si na její "obyvatele" stěžovali místní.

Podle náměstka ministra financí Ondřeje Závodského objekt poškozovali. "Navrhneme vládě změnu privatizačního usnesení tak, abychom mohli předat budovu GIBS. Ta sídlí nyní v nájmu," řekl Závodský.

Praha 3 měla o objekt sama zájem, chtěla v něm vybudovat školku. "Podle zákona musí zastupitelstvo odsouhlasit nabízenou finanční částku předem. Tato informace však městskou část ve výběrovém řízení značně znevýhodňuje a prakticky vylučuje úspěšnost ve veřejné soutěži," informoval mluvčí Prahy 3 Stanislav Kněnický.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

Salačův tým zvolil stejnou strategii jako ve třetím tréninku, vyjel na použitých pneumatikách. "Jen abych si to objel a zjistil, jaké jsou podmínky na trati a jak funguje tlak na té teplotě, jaká zrovna je. Pak jsme dali nové pneumatiky, první kolo jsem měl docela dobře rozjeté, ale pak jsem dostal highsider, tím to kolo pro mě skončilo," popsal.

Ve druhém si prožil totéž. "Bylo ještě rychlejší, ale bohužel jsem dostal další highsider a vyjel jsem mimo track limits. To kolo jsem dojel, myslím si, že i čas by stačil na postup do Q2. Když jsem najížděl do posledního kola, měl jsem dobrý pocit, že to vyjde, ale zase tam byla žlutá vlajka," uvedl. "Kvalifikaci jsme tedy opět prokaučovali, ale myslím si, že není nic ztraceného. Jsem tady hodně silný, dovedu jet rychle sám, to je důležité. Už se těším na zítřejší závod, bude to stíhací jízda," dodal Salač.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 1:36,264, 2. Lowes (Brit./Kalex) -0,351, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -0,524.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy