Aktivisté po výzvě policie vyklidili polikliniku na Žižkově

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 12. 2014 14:32
Občanská iniciativa zde chtěla vytvořit komunitní centrum. Dům byl prázdný několik let, obývali jej bezdomovci a narkomani.
Budova bývalé polikliniky na Žižkově.
Budova bývalé polikliniky na Žižkově. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Aktivisté opustili zchátralou budovu bývalé polikliniky na pražském Žižkově, kterou obsadili. Policie objekt hlídá, informovala Česká televize. Tři z nich skončili na policii, protože budovu nechtěli opustit.

Občanská iniciativa Klinika chtěla v objektu v Jeseniově ulici vytvořit komunitní centrum. Budovu vlastní stát, který ji spravuje prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Aktivisté ji měli vyklidit už minulou středu, úřad ji bude nejspíš převádět na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS).

Policie přijela na místo kolem poledne. Podle pražské policejní mluvčí Jany Rösslerové bylo u budovy několik vozidel pořádkové jednotky a majitel aktivisty vyzval, aby budovu opustili. "Tři lidé odmítli, byli vyvedeni a skončili na policejní služebně," uvedla mluvčí.

ÚZSVM nyní budovu zabezpečuje, aby se do ní už nikdo nedostal. "Naši pracovníci budovu zajišťují zvenčí. Až nás policie pustí dovnitř, udělám to samé i zevnitř," řekl mluvčí ÚZSVM Robert Hurt. Jak přesně bude budova zabezpečená nechtěl říci.

Dům, z nějž aktivisté minulý víkend vyklidili dva kontejnery odpadků, byl prázdný několik let, obývali ho bezdomovci a narkomani. Iniciativa Klinika chtěla budovu získat do péče, opravit ji a provozovat zde centrum. V neděli na podporu centra pořádají demonstraci na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Naplánovali kulturní akce i provoz lidové jídelny

Komunitní centrum v ní v omezené míře fungovalo od minulé soboty nelegálně. "Zjistili jsme, že všechno, co v projektu slibujeme, můžeme realizovat a realizujeme už v těchto provizorních podmínkách," řekl novinářům v pondělí mluvčí iniciativy Arnošt Novák.

Na každý večer v budově připravovali přednášky, debaty nebo koncerty. V plánu byla také například lidová jídelna, komunitní zahrada a knihovna.

Před aktivisty budovu obývali bezdomovci a sociální pracovníci tam často nacházeli injekční stříkačky po narkomanech. Městská část Praha 3 se úřadu na prázdnou budovu dotazovala už v listopadu loňského roku, protože si na její "obyvatele" stěžovali místní.

Podle náměstka ministra financí Ondřeje Závodského objekt poškozovali. "Navrhneme vládě změnu privatizačního usnesení tak, abychom mohli předat budovu GIBS. Ta sídlí nyní v nájmu," řekl Závodský.

Praha 3 měla o objekt sama zájem, chtěla v něm vybudovat školku. "Podle zákona musí zastupitelstvo odsouhlasit nabízenou finanční částku předem. Tato informace však městskou část ve výběrovém řízení značně znevýhodňuje a prakticky vylučuje úspěšnost ve veřejné soutěži," informoval mluvčí Prahy 3 Stanislav Kněnický.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Úrokové sazby hypoték stouply v květnu počtvrté v řadě, ukázal index

Úrokové sazby hypoték míří čtvrtý měsíc v řadě vzhůru. Vyplývá to z výsledků Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů, podle kterého v květnu vzrostly průměrné sazby na 2,15 procenta z dubnových 2,12 procenta. Hranici dvou procent překročily v březnu.

Odborníci očekávají, že ke konci roku se sazby mohou vyšplhat až ke třem procentům. V důsledku rostoucích cen nemovitostí současně roste i průměrná cena hypotéky, která aktuálně dosahuje 2,925.582 Kč. Před dvěma lety přitom byla o 30 procent níže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy