Plzeň - V Plzni dnes odpoledne odhalili pomník plzeňskému rodákovi Jiřímu Trnkovi. Symbolizuje boj proti totalitě a diktatuře. Připomíná scénu z jeho posledního animovaného filmu Ruka. Pět metrů vysoká klec, kterou prorazila čtyřmetrová ruka, stojí v Borském parku vedle věznice Bory, kterou prošla řada politických vězňů, včetně bývalého prezidenta Václava Havla.
"Ve filmu Ruka se umělec vzbouří proti režimu, a pomník, který ho režim donutil vytesat, povalí a uteče na svobodu z klece, ve které je vězněn," řekl děkan Fakulty designu a umění Ladislav Sutnar Západočeské univerzity Josef Mištera. Projekt pomníku koncipoval už před pěti lety v přihlášce Plzně jako Evropského hlavního města kultury.
"Plzeň je město, které prodělalo dvojí normalizaci. Ta první proběhla po velké vzpouře škodováků v roce 1953, po které byla řada lidí perzekvována, někteří byli vystěhováni z Plzně a město bylo posíleno o spolehlivé kádry, kteří tam byli staženi z různých koutů republiky," připomněl děkan. Druhá diktatura přišla po srpnu 1968.
Pomník nazvaný Ruka odkazuje na stejnojmenný film, v němž umělec svádí boj s totalitou, která ho nutí, aby ji adoroval. Ve 20minutovém snímku hraje jen animovaná loutka umělce a živá ruka, která ztělesňuje diktaturu. Film z roku 1965 získal ve světě nejvyšší ocenění. Patří mezi top čtyři nejvýznamnější animované filmy v historii a byl dlouho v trezoru.
Dílo, které transponuje přesně poslední záběr z filmu, vytvořil sochař a modelér Luděk Míšek, který učí na plzeňské fakultě. "Ruka ze sklobetonu je 3,8 metru dlouhá a 1,3 metru vysoká," řekl Míšek. Hlavně je to pomník Jiřímu Trnkovi a druhotně boji proti totalitě, uvedl.
"Doporučil jsem, aby byla u pomníku deska, která neříká všechno polopaticky, ale kdo chce, tak si ten odkaz najde a pak už mu to bude jasné, když se na dílo podívá," řekl po odhalení Trnkův syn Jan. Domnívá se, že bílá ruka bude velmi rychle postříkaná sprejem. "Ale třeba na to lidi začnou psát sympatické nápisy," uvedl.
Trnkovi se líbí, že je pomník netradiční a velmi originální. V Plzni měl Jiří Trnka zatím jen klasickou bustu. Při slavnostní řeči uvedl, že všechny touhy, z nichž se totalita rodí, jsou tu stále s námi. "Radujme se, že jsme se zbavili rudé totality a buďme ostražití, aby se v budoucnu nevztyčila v jiném kabátě," dodal.