Živě: Demonstraci před vládou rozehnali těžkooděnci, deset lidí zadrželi

Živě
Dění kolem oslav 17. listopadu jsme sledovali v online zpravodajství.
Demonstrace v centru Prahy 17. listopadu
Demonstrace v centru Prahy 17. listopadu | Foto: ČTK

Praha - Česko si od rána připomíná události 17. listopadu z let 1989 i 1939, součástí jsou ale i demonstrace proti migraci, proti odmítání uprchlíků nebo proti politice vlády. Policie, která jen v Praze nasadila několik set policistů, varovala před provokacemi extremistů.

Události ze 17. listopadu 1989, které vedly k pádu komunistického režimu v Československu, si od rána připomínali politici u památníku na Národní třídě. Pietní vzpomínkové akce se konaly i před Hlávkovou kolejí v Praze.

Krátce po druhé hodině vystoupil na Albertově prezident Miloš Zeman. Mluvil převážně o migraci a uprchlících. Jejich odpůrci podle něj nemají být nálepkováni jako rasisté, své odpůrce pak označil za řvoucí stádo. Na závěr projevu zpíval spolu s poslancem Úsvitu Markem Černochem a lídrem islamofobů Martinem Konvičkou hymnu.

Navečer pak vyrazil průvod odpůrců přijímání uprchlíků k Úřadu vlády a odpůrci prezidenta Zemana se vypravili na Pražský hrad. Akci u Úřadu vlády ukončili až těžkooděnci.

Dění kolem oslav 17. listopadu jsme sledovali v online zpravodajství.

Živě
Aktualizovat reportáž
20:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Vážení čtenáři, online přenos z oslav 17. listopadu v Česku končí. Děkujeme vám za pozornost a přejeme hezký sváteční večer.

20:25

Podívejte se na video z večerního zásahu policie před úřadem vlády.

Demonstraci před Úřadem vlády rozehnala policie. Ve vzduchu byl i pepřový sprej. Podívejte se!

Demonstrace v centru Prahy 17. listopadu
1:28
Před Úřad vlády dorazilo při výročí 17. listopadu několik tisíc demonstrantů. Policie je po skončení akce rozehnala a několik jich zadržela. Na zásah se podívejte bez komentáře. | Video: Filip Horký
19:53

Podívejte se, jak dnešní oslavy 17. listopadu v Praze viděla agentura Reuters.

 

19:47

Mezitím skončila i demonstrace na Hradě, kterou podle mluvčího policie Tomáše Hulana ukončil sám svolavatel.

19:46

Podle policie před Úřad vlády dorazilo zhruba 4-5 tisíc lidí. Demonstranti prorazili zábrany a poté, co akce oficiálně skončila, odmítalo zhruba 800 lidí odejít, ačkoli je k tomu policie vyzývala. "Účastníci tyto výzvy nerespektovali a odmítali opustit prostor," řekl Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Policie pak zakročila a vytlačila demonstranty od sídla vlády. Na stanici podle Hulana skončilo 7-10 demonstrantů. Někteří proto, že házeli pyrotechniku - někteří i po policistech -, další kvůli tomu, že měli zahalené obličeje, což je na demonstracích protizákonné. Podle Hulana nebyl nikdo zraněn, ani v řadách demonstrantů, ani mezi policisty.

19:32

Podívejte se na záběry z dnešních demonstrací ve videu DVTV.

19:20

K demonstrantům před Úřadem vlády promluvil i předseda republikánů Miroslav Sládek.

19:10

Odpůrci prezidenta na Hrad došli se skandováním "Kavárna je tady". Účastníci průvodu v čele nesli velké červené trenýrky.

19:05

Policie teď vytlačila demonstranty z prostoru před Úřadem vlády.

19:01

Přestože demonstrace před Úřadem vlády už byla oficiálně rozpuštěna, stále na místě zůstávají protestující lidé, které hlídají policisté.

 

18:53

Na Periscope vysílá DVTV přímý přenos od Úřadu vlády, kde se sešli odpůrci vládní imigrační politiky.

18:37

Na Hrad dorazil průvod protizemanovských iniciativ.

18:21 Ikona - Logo Aktuálně.cz

S tím, co říkal ráno u Hlávkovy koleje, by premiéra Sobotku na Albertově zemanovci vypískali. Mysleli by, že se zbláznil, píše ve svém komentáři Jan Lipold. Čtěte ZDE.

Jan Lipold
Jan Lipold | Foto: Aktuálně.cz
18:17

Účastníci protimigrační demonstrace dorazili k Úřadu vlády, kde měla akce oficiálně skončit. Policie je již několikrát vyzvala k odchodu. Mnoho lidí ale odmítá uposlechnout a na místě stále zůstávají. Ozývá se skandování "Demisi, demisi" a bouchání petard.

18:15

Zájemci si mohou zopakovat celý Zemanův projev na Albertově.

17:55 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Rozhovor se Sarrou Kerbane, jednou z dobrovolnic, s nimiž se dnes sešel premiér Sobotka, si můžete přečíst ZDE.

17:43 Horní část Václavského náměstí si pro změnu vyhradili odpůrci radaru.

K Úřadu vlády míří účastníci protiimigrační demonstrace. Lidé v průvodu skandují hesla jako "Islám tady nechceme", "Čechy Čechům" a přihlížející vyzývají ke spoluúčasti pokřikem "Češi, pojďte s náma".

17:33

V Brně na Moravském náměstí se zpívají písně Karla Kryla.

17:30

Dobrovolníci ze sdružení Czech Team, které působilo na srbsko-chorvatských hranicích, ocenili, že se s nimi dnes premiér Bohuslav Sobotka sešel. Ocenili jeho odvahu.  "Jsme nesmírně vděčni premiérovi, že našel občanskou a politickou odvahu k tomu dnešnímu pozvání v situaci, kdy je taková atmosféra proti uprchlíkům a zároveň kdy prezident mluví s úplně opačným křídlem toho veřejného mínění, kdy mluví s konvičkovci na Albertově. Určitě nebylo úplně jednoduché se bavit s námi, co uprchlíkům aktivně pomáháme," řekl Jan Piňos.

17:15 Horní část Václavského náměstí si pro změnu vyhradili odpůrci radaru.

Skupina demonstrantů odchází z Václavského náměstí směrem na Pražský hrad, kde chce projevit nesouhlas se současným prezidentem.

17:01 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Zeman na Albertově, nenávist v mezích zákona." Prohlédněte si fotoreportáž Ludvíka Hradilka.

16:55 Horní část Václavského náměstí si pro změnu vyhradili odpůrci radaru.

Lidé na Václavském náměstí se postupně rozcházejí. Podobně reaguje i policie, která začíná stahovat své strážce pořádku.

16:52 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Jsme pořád závislí na lidských vztazích, tak jak se ustálily v době normalizace, říká bývalý český premiér Petr Pithart v rozhovoru s Karlem Hvížďalou. Celý rozhovor k přečtení ZDE.

16:42

"Projev Miloše Zemana, který zazněl na Albertově a okolnosti, které ho doprovázely, zaslouží pečlivou pozornost. Nejen proto, že o sobě prohlásil, že je hlasem národa, čímž své kritiky – jak je v českých dějinách oblíbená disciplína – z národa vylučuje. A to tu navíc mluvíme o milionech lidí," píše ve svém komentáři Erik Tabery. Celý si jej můžete přečíst ZDE.

Erik Tabery
Erik Tabery | Foto: DVTV
16:38 Horní část Václavského náměstí si pro změnu vyhradili odpůrci radaru.

Na Václavském náměstí dochází k prvním potyčkám mezi demonstranty a policií. Nejde ale o nic vážného.

16:35

Premiér Bohuslav Sobotka se v Kramářově vile setkal s těmi, kteří v uplynulých měsících pomáhali zvládat uprchlickou krizi na hranicích Srbska a Chorvatska, ale i přímo v uprchlických táborech a osobně jim poděkoval. "Měli bychom více hovořit s neziskovým sektorem," uvedl po schůzce premiér.

 

16:22

DVTV právě vysílá přímý přenos z Václavského náměstí. Vidět jej můžete na Periscope.

16:15

V Plzni dnes odpoledne odhalili pomník plzeňskému rodákovi Jiřímu Trnkovi. Symbolizuje boj proti totalitě a diktatuře. Připomíná scénu z jeho posledního animovaného filmu Ruka. Pět metrů vysoká klec, kterou prorazila čtyřmetrová ruka, stojí v Borském parku vedle věznice Bory, kterou prošla řada politických vězňů, včetně bývalého prezidenta Václava Havla.

16:07 Horní část Václavského náměstí si pro změnu vyhradili odpůrci radaru.

Demonstrace Za naší kulturu a společnou zem v horní části Václavského náměstí končí tak, jako začala, tedy státní hymnou. Demonstranti se nyní vydávají na pochod.

16:04

Martin Konvička je s průběhem demonstrace spokojen. "Podle mých informací dorazilo na Albertov zhruba 7000 lidí," řekl Aktuálně.cz. V nejbližší době jeho spolek Islám v ČR nechceme žádnou obdobnou akci neplánuje. "Budeme se soustředit na náš program," poukázal na své politické ambice, už příští rok totiž bude kandidovat za Úsvit v krajských volbách.

15:59

Také v Brně na Moravském náměstí proběhla akce Karta pro příštího prezidenta, v půl 3 se ale přesunula do kavárny Podnebí. Organizátorky nechtěly o místo soutěžit s Manifestací za socialismus a proti kapitalismu.

15:53 Horní část Václavského náměstí si pro změnu vyhradili odpůrci radaru.

Účastníci happeningu Karta pro příštího prezidenta dorazili na Václavské náměstí. V horní části mezitím probíhá demonstrace SPD, na Můstku jsou zase přívrženci DSSS. Průvod hlídá policie.

15:47

K drobné potyčce došlo v Brně. Muž zde zničil portrét Lenina, který držel jeden z organizátorů setkání komunistů. Zadržela jej policie.

15:44

Poslední sympatizanti bloku Islám v ČR nechceme i Miloše Zemana opouští Albertov.

15:39

Před Přírodovědeckou fakultou na Albertově už není prakticky nikdo, dělníci začali rozebírat pódium, na kterém ještě před pár minutami řečnili Zeman, Konvička a další.

15:35 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Na prezidenty máme - kromě Václava Havla - vážně smůlu, rád bych tu měl Andreje Kisku, říká v rozhovoru bývalý studentský vůdce Šimon Pánek. Celý jej najdete ZDE.

15:31 Horní část Václavského náměstí si pro změnu vyhradili odpůrci radaru.

V horní části Václavského náměstí mezitím pokračuje demonstrace SPD proti vládě, uprchlíkům i Evropské unii.

15:24

Ještě jedna momentka z Albertova. Miloš Zeman před pamětní deskou, tak jak jej zaznamenal jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

15:21

"Přišel jsem hlavně bojovat proti islámu. Nejsem přímo proti imigraci, ale vadí mi islám," vysvětlil po demonstraci Ondřej Šerý, který na Albertov přijel ze Šumperka. "Způsobuje násilí, utiskování žen, které staví na druhý stupeň, a celkově rozšiřováním takových věcí, jako jsou popravy," pokračoval mladý muž v maskáčových kalhotách a s plackou Bloku proti islámu na bundě. V projevu Zemana ho prý nejvíce zaujala myšlenka o tom, že média všechno zkreslují. "Ten kdo nemá stejný názor, tak je xenofob nebo rasista. Já si myslím, že nejsme ani jedno, akorát si bráníme to naše. Což by měl dělat každý, kdo má rád Českou republiku," dodal.

15:20

Na Albertově přituhuje. Těžkooděnci od sebe oddělují tábory odpůrců uprchlíků i jejich zastánců.

15:16

Ostravští památkáři dnes ve svém sídle představili pamětní místo věnované obětem nacistické perzekuce. Je v budově v ulici Odboje, v níž za války působilo gestapo. Národní památkový ústav (NPÚ) se do památkově chráněné budovy, jež prošla téměř dvouletou rekonstrukcí za více než 80 milionů korun, nastěhoval letos.

15:13

Další komentář prezidentova projevu. Tentokrát od Petra Honzejka z Hospodářských novin.

15:05

Účastníci demonstrace na podporu uprchlíků dorazili z náměstí Míru na Albertov, kde má akci Blok proti islámu, který se na adresu migrantů vyjadřuje velmi tvrdě. Organizátoři prouprchlické akce ale tvrdí, že nechtějí vyvolat střet. Při pochodu Prahou skandovali hesla jako "Uprchlíci vítejte, náckové táhněte" nebo "Say it loud, say it clear, refugees are welcomed here" (Řekni to nahlas, řekni to jasně, uprchlíci jsou zde vítáni). Doprovází je policie.

14:59 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Článek o projevu Miloše Zemana na Albertově si můžete přečíst ZDE.

14:52

Tak to pan prezident myslel?

14:50

Pohled do publika přímo z pódia.

14:44

Na závěr místopředseda Úsvitu Marek Černoch nezapřel své pěvecké geny a zazpíval před nastoupeným davem hymnu České republiky.

14:41

"Hlas prezidenta republiky má být hlasem národa, ne hlasem médií," zakončuje Zeman svůj projev.

14:38

Mezi uprchlíky jsou podle Zemana převážně mladí muži. "A já se ptám, proč nebojují proti Islámskému státu," říká Zeman. Dav burácí.

14:35

"Byli jsme svědky mnoha mediálních masáží, ale jednu bych chtěl zmínit samostatně, protože hýbe celým národem, je to mediální masáž týkající se migrační krize," říká Zeman. A poukazuje na názorovou rozdílnost v tomto tématu a potřebu různé názory tolerovat. "Nadávka, čí nálepka není argument a poukazuje pouze myšlenkovou nedostatečnost těch, kdo ji vyslovují," vysvětluje a dodává. "Stejně tak argumentem není řev a právě řev je reakcí fašistů, stáda, které se zde sešlo minulý rok." Náš národ není xenofobní, v tomto národě žije více než půl milionu cizinců a nejsou s nimi žádné problémy, naopak naší společnosti prospívají, ale jejich kultura je plně slučitelná s evropskými hodnotami. Není to kultura vrahů a není to kultura náboženské nenávisti," prohlašuje.

14:30

"Obě listopadové události nám připomínají stejnou věc, že si tento národ zaslouží, aby si vládnul sám, a aby mu nikdo z vnějšku nediktoval, co má dělat," říká Zeman. Reakcí je potlesk a pokřik Ať žije Zeman.

14:27

Prezident je už na pódiu. Na úvod uctil s přítomnými minutou ticha oběti pátečních útoků v Paříži.

14:25

Prezident Miloš Zeman už dorazil na Albertov. Na pódiu mezitím mluví předseda hnutí Islám v ČR nechceme Martin Konvička. "Přicházíme o svobodu a můžou za to pokleslé elity Západu. Pařížské útoky nám to drsně připomenuly," říká.

14:19

Předseda hnutí Úsvit - Národní koalice Miroslav Lidinský zahájil krátce po druhé hodině demonstraci na Albertově. "Stojíme před tím,že elity jsou odtrženy od reality.Brusel je nám na nic, chceme ochranu hranic,"přirovnává dnešek k roku 1989.

14:12

Před chvíli skončilo na náměstí Míru shromáždění Tahle země patří všem - Refugees welcome, které pořádá iniciativa Proti projevům nenávisti. Část přítomných se vydala na Albertov, kde mají dnes tábor sympatizanti hnutí Islám v ČR nechceme.

14:07 Horní část Václavského náměstí si pro změnu vyhradili odpůrci radaru.

Na Václavském náměstí začala státní hymnou demonstrace Za naši kulturu a bezpečnou zem - upozornění na problémy související s imigrací. Přítomen je i poslanec Tomio Okamura.

13:56

Posádku na Lodi bláznů tvoří i "Miloš Zeman a Krteček".

13:50

Na Národní třídě probíhá happening Karta pro příštího prezidenta. Volí se nová hlava státu.

13:46

Zmiňovaná bezpečnostní opatření zpomalují tok lidí do prostoru před pódium a roste nervozita. "Pusťte nás dovnitř," ozývá se. Organizátoři proto vyzvali k trpělivosti, důkladnost prohlídek vysvětlili mimo jiné i útoky v Paříži.

13:41

Satirický karnevalový průvod centrem města Loď bláznů pomalu vyplouvá.

13:38 Horní část Václavského náměstí si pro změnu vyhradili odpůrci radaru.

Demonstraci DSSS přihlíží desítky lidi a neustále jich přibývá. Předseda Tomáš Vanda vyzývá k deportaci migrantů a uzavření hranic. "EU je postavena na špatných základech," tvrdí. Požaduje referendum, zda si občané přejí obnovit plnou suverenitu.

13:33

Na Albertově se zatím do prostoru před pódiem dostalo jen pár desítek lidí, hlásí z místa reportér Aktuálně.cz. Policisté za plot vymezující místo demonstrace pouští pouze ty, které odsouhlasí pořadatelé. Protestující, kteří si přinesli transparenty "Ať žije Zeman" a zelené karty navíc musí projít přes poměrně přísnou kontrolu, zda u sebe nemají zbraně. Zatím je tu však klid, odpůrců Zemana a Bloku proti islámu, pokud tu nějací jsou, je zatím jen pomálu.

13:32

Odpůrci islámu jsou na Albertově připraveni, někteří transparenty vyfasovali, jiní si vyrobili vlastní.

13:26

Na Albertově je i rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, kterého Miloš Zeman opakovaně odmítá pozvat na Pražský hrad pro jeho odmítnutí vystoupit v době předvolební prezidentské kampani na půdě univerzity. Zde je rektorův postřeh z místa.

13:20 Horní část Václavského náměstí si pro změnu vyhradili odpůrci radaru.

V dolní části Václavského náměstí už probíhá demonstrace DSSS. "Naděje, které jsme měli v roce 89, zůstaly nenaplněny. Koblihy Babiše nás přichází pěkně draho," hlásí předseda strany Tomáš Vandas.

13:18

Příznivci Miloše Zemana jsou vybaveni, na projev sympatií vytáhnou zelené karty.

13:05

Policie na Albertově ohraničila pamětní desku k 25 letům od sametové revoluce, která zde byla loni vyvěšena za přítomnosti Miloše Zemana. Studenti tak pokládají květiny na kraj barikády.

13:01 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Policie garantuje občanům, že oslavy 17. listopadu budou dostatečně zabezpečeny, nemůžeme se ale vyhnout tomu, že hrozí narušování veřejného pořádku ze strany extremistických skupin," říká policejní prezident v DVTV.

Policejní prezident Tomáš Tuhý v DVTV.
Policejní prezident Tomáš Tuhý v DVTV. | Foto: DVTV
12:40 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dopolední část oslav listopadových událostí skončila. Co se dělo v Praze, si připomeňte v TÉTO fotogalerii.

Foto: Jakub Plíhal
12:32 Horní část Václavského náměstí si pro změnu vyhradili odpůrci radaru.

Na Václavské náměstí se přišel podívat i Miroslav Sládek.

12:25

První sympatizanti prezidenta Miloše Zemana dorazili na Albertov. Hlava státu má přijít kolem druhé hodiny.

12:22

Projev Bohuslava Sobotky vyvolal na sociálních sítích velmi kladný ohlas. V tomto případě chválí šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery.

12:17

Co pro vás znamená svoboda?

12:10

Policie je velmi důkladná při kontrolách na Albertově, hlásí reportér Aktuálně.cz z místa. Kontroluje procházející lidi i vjíždějící auta novinářů. Policejní prezident Tomáš Tuhý již v pondělí uvedl, že hrozí konflikty především ze strany extremistů.

11:50

Policie v pražských ulicích pozorně hlídkuje. Zatím je klid, ale hlavní nápor přijde až odpoledne.

11:47

"Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka pronesl nejlepší projev své politické kariéry. Pozná se to tak, že s ním sice nemusíte úplně souhlasit, ale jen při troše nadhledu není třeba pochybovat, že jej pronesl premiér, který aspoň 17. listopadu dokáže vystoupit z role pouhého stranického vůdce, vyděšeného z diktátu průzkumů veřejného mínění, a dokáže promluvit jako - člověk se skoro lekne, když to píše - zodpovědný evropský politik," píše ve svém komentáři Jindřich Šídlo.

Foto: Matej Slávik
11:36

Na Národní třídě se objevil další člen vlády, tentokrát Jiří Dienstbier.

11:29 Horní část Václavského náměstí si pro změnu vyhradili odpůrci radaru.

Na Václavském náměstí je zatím klid. Hlavní program začne až po obědě. V jednu hodinu by měla v dolní části začít demonstrace pořádaná Dělnickou stranou sociální spravedlnosti, o dvě hodiny později se u sochy sv. Václava sejdou zastánci uprchlíků.

11:19

Podle ministra financí Andreje Babiše nesplnila revoluce všechna očekávání. Martin Fendrych má na věc jiný názor.

11:15

"Dnešní den je pro mě velmi silnou připomínkou, že o svobodu je nutné bojovat každý den, jinak o ni můžeme snadno přijít," řekl na Národní třídě místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Dodal také, že migrační krize nemůže ohrozit naši kulturu nebo svobodu, pokud si ji nenecháme sami vzít.

11:05

Pódium pro prezidenta je na Albertově připraveno. Vystoupí Miloš Zeman před "svůj" lid?

10:59

Výročí 26 let od listopadových protestů si na Národní třídě připomíná i TOP 09.

10:50

Listopad stál za to, tweetuje ministr vnitra Milan Chovanec.

10:49

Na Národní třídu přišla uctít památku i Meda Mládková s europoslancem Jiřím Pospíšilem.

10:46

Oslavy 17. listopadu probíhají také v Brně. Lidé pokládají květiny a zapalují svíčky u Památníku boje. Na odpoledne jsou plánovány akce politických stran a i studentský lampionový průvod. Večer by pak měla odehrát koncert kapela Platsic People of the Universe s Filharmonií Brno.

10:40

V podchodu na Národní třídě není k hnutí. Velký podíl na tom má i počet novinářů, kteří jsou na místě. "Kdybyste se odečetli vy (novináři), bylo by tu o polovinu lidí míň," komentoval situaci jeden z občanů, který čeká, až bude moci zapálit svíčku u pomníku listopadové revoluce.

Foto: Jakub Plíhal
10:34

Komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych tweetuje.

10:28

Na Národní třídu se od Hlávkovy koleje přesunul i premiér Bohuslav Sobotka. "Máme svobodu, máme demokracii, ale je taky důležité, abychom měli společnost, která na nikoho nezapomíná, která se stará o sociálně slabé, o postižené. Každý má právo vyjádřit svůj názor, ale bez tolerance se neobejdeme," řekl premiér.

10:25

O migrační krizi dnes mluvil také bývalý prezident Václav Klaus. "Vidím obrovský problém v nedostatečné vůli, rozhodnosti a ochotě Evropy, s tím něco dělat," řekl novinářům při položení kytice u památníku na Národní třídě v Praze. Nynější dění je podle něj signálem, že se blíží nová nesvoboda.

10:15

Na Albertově se již policie i organizátoři připravují na odpolední návštěvu hlavy státu Miloše Zemana. Ten by měl dorazit ve 14:00 a pokud si to bude lid žádat, promluví k němu. Dorazit mají především sympatizanti hnutí Islám v ČR nechceme. Zástupci akademické půdy si oslavu státního svátku boje za svobodu demokracii představují jinak.

10:12

Na Národní třídě je pozdvižení. Dorazil bývalý prezident Václav Klaus.

9:57

Premiérův projev na twitteru komentuje Jan Lipold z Aktuálně.cz

9:55

Celý projev předsedy vlády Bohuslava Sobotky před Hlávkovou kolejí si můžete přečíst ZDE.

9:48

I přes nepřízeň počasí přišly uctít památku před Hlávkovu kolej desítky lidí.

9:36

Revoluce ale podle vicepremiéra nebyla tak zásadní změnou, jak lidé v Československu v roce 1989 předpokládali, a všechna jejich očekávání se nesplnila. "Tenkrát lidi byli jednotní, byli nadšeni, čekali obrovskou změnu, a samozřejmě v některých směrech se nenaplnila," řekl. "Dneska je ta situace je mimořádně kontroverzní, to co se děje v Evropě. Je potřeba, aby se Evropa snažila sjednotit v názorech, aby velké státy také vnímaly názory menších států a hlavně aby Evropa začala být akční," uvedl.

Foto: Jakub Plíhal
9:27

Sametová revoluce nesplnila všechna očekávání lidí. Po 17. listopadu sice přišla svoboda, ale i negativní jevy, řekl dnes novinářům vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. "Tak samozřejmě 17. listopad nám přinesl základní změny - svoboda slova, svoboda cestování a volného pohybu a svoboda podnikání," uvedl. Tyto hodnoty si podle něj musíme připomínat. "Vidíme, že už někteří naši mladí studenti ani nevědí, co to byl 17. listopad, co ti lidi, kteří se nebáli bojovat proti komunistickému režimu, pro nás přinesli," dodal.

9:15

Projev má premiér Bohuslav Sobotka. "S migrační vlnou přichází do Evropy stín války, a na strachu lidí parazitují populisté. Hněv lidí se nesmí obrátit proti uprchlíkům," řekl na pietním shromáždění k uctění památky studentů, kteří se v roce 1939 stali oběťmi nacistické persekuce. Řešením uprchlické krize je podle Sobotky obnovení fungujících vnějších hranic EU a větší rozhodnost unie. Více čtěte ZDE.

9:11

Vzkaz od ministra zemědělství Mariana Jurečky.

9:00

U Hlávkovy koleje začalo pietní shromáždění k uctění památky studentů, kteří se v roce 1939 stali oběťmi nacistické persekuce. Úvodní slovo pronáší Václav Pavlíček předseda nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových.

8:59

Skoro dvě třetiny Čechů jsou nyní přesvědčeny o tom, že změna režimu v roce 1989 stála za to. Opačný názor má čtvrtina lidí, ukázal aktuální průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění. Nejvíce lidé oceňují nabytou svobodu, hlavně svobodu cestovat, pracovat a studovat v zahraničí. Celý článek si můžete přečíst ZDE.

8:53

Gratulace k 26letému výročí od sametové revoluce se začínají objevovat na sociálních sítích. V tomto případě míří ze švédské ambasády.

 

8:48

Kromě demonstrací se uskuteční i tradiční připomínky historických událostí z roku 1939 i 1989. Starší výročí připomene pietní akt k uctění památky studentů Hlávkovy koleje, kteří se v roce 1939 stali oběťmi nacistické persekuce, na Národní třídě pak v ranních hodinách bude vzpomínková akce k výročí pádu komunistického režimu.

8:45

Svíčku přišli do podchodu na Národní třídě zapálit i ministři za hnutí ANO.

8:39

U příležitosti státního svátku 17. listopadu se budou na známých místech Prahy konat dvě desítky demonstrací a happeningů. Některé z nich se však stejně jako loni nebudou přímo týkat událostí z listopadů 1939 a 1989. Více o plánovaných akcích si můžete přečíst ZDE.

8:36

Na Národní třídě si lidé připomínají události 17. listopadu 1989.

8:27

Stejně jako 28. října bude i na dnešní státní svátek pro zájemce zdarma přístupná stálá expozice mapující dějiny Univerzity Karlovy. Otevírací doba výstavy, která se nachází v gotickém sklepení Karolina, bude prodloužena do 19:00. Jde o obnovenou expozici, která je otevřena od dubna. Přístup do podzemních prostor Karolina je z nádvoří Ovocného trhu. Na svátek 28. října využily šanci vidět tuto expozici zdarma více než 2000 lidí.

Karolinum, Rektorát UK
Karolinum, Rektorát UK | Foto: Sandra Štefaniková
8:15

Během veřejných akcí 17. listopadu hrozí provokace extremistů, řekli v pondělí po jednání o aktuálních bezpečnostních hrozbách premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD). Sobotka uvedl, že obavy o průběh oslav souvisejí s napětím ve společnosti, které vyvolaly teroristické útoky v Paříži. Policie informovala, že kvůli bezpečnostním rizikům vyšle do ulic českých měst více policistů, než bylo původně v plánu. Teroristický útok však v Česku podle policejního prezidia nehrozí.

8:05

Prezident Miloš Zeman se z pietní akce na Národní třídě už před pár dny omluvil a v úterý se objeví pouze na Albertově, kde pravděpodobně promluví k lidem při shromáždění hnutí Úsvit – Národní koalice nebo Bloku proti islámu, kteří se tam sejdou krátce po obědě.

8:02

Politici si připomenou události 17. listopadu let 1939 a 1989 na různých místech Prahy. Zúčastní se pietního shromáždění k uctění památky studentů Hlávkovy koleje, kteří se v roce 1939 stali oběťmi nacistické persekuce nebo si připomenou 26. výročí sametové revoluce na Národní třídě.

8:00

Dobré ráno, vítáme vás u dnešního online přenosu, ve kterém budeme sledovat dění kolem oslav 17. listopadu.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 17. 11. 2015 19:49
 

Právě se děje

před 28 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy