V Plzeňském kraji platí smogová situace. Kvůli ozonu

ČTK ČTK
26. 4. 2013 15:11
Meteorologové varují před vysokou koncentrací troposférického ozonu v Plzeňském kraji
Osobám s chronickými dýchacími potížemi, starším lidem a malým dětem se doporučuje zdržet se při pobytu pod širým nebem v odpoledních hodinách zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Ilustrační foto.
Osobám s chronickými dýchacími potížemi, starším lidem a malým dětem se doporučuje zdržet se při pobytu pod širým nebem v odpoledních hodinách zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Plzeň - Meteorologové varují před vysokou koncentrací troposférického ozonu v Plzeňském kraji.

Na několika stanicích byla překročena jeho prahová hodnota 180 mikrogramů na metr krychlový, informoval Pavel Kopeček z plzeňského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ústav kvůli vysoké koncentraci ozonu vyhlásil před 08:00 v kraji smogovou situaci.

"Pokles koncentrace troposférického ozonu pod informativní prahovou hodnotu se předpokládá nejpozději v pátek ve 20:00," uvedl Kopeček.

V sobotu by již měla být koncentrace v normě, ČHMÚ nepředpokládá, že by smogovou situaci v kraji vyhlašoval i o víkendu.

Osobám s chronickými dýchacími potížemi, starším lidem a malým dětem se doporučuje zdržet se při pobytu pod širým nebem v odpoledních hodinách zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání.

Množství ozónu v ovzduší se během dne rychle mění v závislosti na intenzitě ultrafialového záření. U dospělých lidí bez zdravotních potíží nejsou nutná žádná omezení.

Ozón je indikátorem tak zvaného letního neboli fotochemického smogu, který se objevuje za suchého a slunečného počasí v důsledku znečišťováním ovzduší oxidy dusíku a těkavými organickými látkami.

Na znečištění ročně zemře 20 tisíc lidí

Fotochemický smog tvoří směs ozónu, oxidů dusíku a dalších reaktivních složek a patří spolu s prachem k nejzávažnějším problémům znečištění ovzduší v Evropě, řekl Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví. "V důsledku znečištění ovzduší ozónem předčasně každý rok umírá v Evropě na 20 tisíc lidí a přízemní ozón také vážně poškozuje lesní i zemědělské porosty," doplnil.

Šuta upozornil, že nejvyšší koncentrace ozónu obvykle nebývají přímo v městských centrech nebo průmyslových zónách, kde se převážně uvolňují znečišťující látky nutné pro vznik ozónu. Přízemí ozón se může ve vysokých koncentracích často vyskytovat v předměstských nebo ve venkovských oblastech a může být přenášen větrem na vzdálenost až stovek kilometrů, řekl.

Také Kopeček potvrdil, že nejvyšší koncentrace meteorologové naměřili v Přimdě na Tachovsku. "Má to i souvislost s nadmořskou výškou," řekl meteorolog.

 

Právě se děje

Další zprávy