Plzeň - I přes protesty opozice v pondělí zvolili zastupitelé Plzeňského kraje novým hejtmanem Václava Šlajse. Ten ve funkci nahradí Milana Chovance (ČSSD), který se má stát ministrem vnitra.
Na mimořádném jednání zastupitelstva pro něj hlasovalo 26 z 42 hlasujících zastupitelů. Kraj řídí koalice ČSSD a KSČM, která mají v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu 27 křesel.
Proti zvolení Šlajse se kvůli jeho aktivní komunistické minulosti postavila nejen opoziční ODS, ale přímo v jednacím sále zastupitelstva i kolem tří desítek mladých i starších demonstrantů s transparenty. Jejich vystoupení před zastupiteli trvala hodinu.
Nechceme politruka hejtmanem
Lidem vybaveným transparenty, kteří s tichosti stáli v sále zastupitelstva, vadí Šlajsova aktivní komunistická minulost - mimo jiné jeho působení v armádě za minulého režimu či fakt, že ještě v roce 1989 zdárně dokončil vysokou politickou školu Ústředního výboru KSČ.
Otevřený dopis proti Šlajsově zvolení do čela kraje, nazvaný "Nechceme politruka hejtmanem Plzeňského kraje", podepsalo na internetu téměř 2800 lidí. "Já jsem přijela na kole, cítím to jako morální povinnost. Nejsem sama, soudruh politruk by neměl býti hejtmanem," řekla jedna z protestujících, která v rukou držela z papíru vystřižený symbol komunistického režimu - srp a kladivo.
Také další protestující, starší muž Bohumil Tittelbach z Plzně, přišel podle svých slov proto, abych protestoval proti Šlajsově zvolení. Vadí mu, že Šlajs byl do poslední chvíle aktivním komunistou. "Myslím si, že takovýhle člověk byl velice silně spjat s tím minulým režimem a nemyslím si, že by natolik změnil svoje názory, aby mohl reprezentovat. Ten člověk může normálně pracovat, normálně žít, nikdo proti němu nic nemá, ale neměl by reprezentovat kraj," řekl Tittlebach.
Místo školy přišlo i několik studentů jednoho z plzeňských gymnázií. "Přišli jsme vyjádřit svůj nesouhlas ohledně zvolení Václava Šlajse, který byl vrchním představitelem strany, která zbrzdila naši zemi, ničila jí, škodila lidem, je až sprosté, aby takový člověk stál v tak vrchní pozici našeho kraje," řekl Jan Stehlík.
Šlajse se zastali jeho straničtí kolegové, kteří poukazovali především na jeho současnou práci. Podpořila jej i hejtmanova náměstkyně z KSČM Zdeňka Lišková.
Proti Šlajsově zvolení jsou kvůli jeho aktivní komunistické minulosti i opoziční poslanci ODS. Například plzeňský primátor Martin Baxa (ODS) jej vyzval, aby kandidaturu ještě zvážil. Připomněl mu například, že se chce stát hejtmanem kraje, v němž komunistický režim v minulosti nedovolil lidem připomínat, že Plzeň na konci války osvobodila americká armáda, v kraji, v němž za minulého režimu na drátech železné opony umírali lidé.
"Václav Šlajs byl, a to je nesporné, aktivním spolupracovníkem komunistického totalitního režimu, a jako takový by neměl zastávat veřejnou pozici v demokratickém zřízení," řekl šéf poslaneckého klubu zastupitelů za ODS Jiří Pospíšil. Tomu se také nelíbilo, že koalice prosadila veřejnou volbu namísto tajné.
Šlajs tvrzení, že byl armádním politrukem a propagandistou čelí od podzimu, kdy se o něm po Chovancově zvolení poslancem začalo mluvit jako o příštím hejtmanovi.
V prosinci Šlajs zastupitelům řekl, že nikdy nebyl náčelníkem politického oddělení divize, nikdy nebyl zástupcem velitele pro věci politické jakéhokoliv stupně, propagandistou na žádném stupni ani nevyučoval marxismus-leninismus. Uvedl, že má dvě negativní lustrační osvědčení, která potvrzují, že nikdy nezastával funkce v komunistické straně na úrovní okresu a výš, nikdy nebyl spolupracovníkem Státní bezpečnosti ani vojenské rozvědky, nebyl příslušníkem Lidových milicí.
Zvolení hejtmanem považuje za výzvu. Zavázal se, že jako hejtman bude zastávat funkci ve prospěch všech lidí. "Svůj kraj mám rád, jsem přesvědčen, že moje odborné kvality přispějí k tomu, že kraj pod mým vedením bude dál vzkvétat," řekl Šlajs po zvolení.