Plzeň - Radnice v Plzni bude v příštím roce pokračovat v potravinové pomoci nejchudším obyvatelům, kterou zahájila letos v říjnu. Vyčlení na ni opět minimálně 100.000 korun měsíčně.
Město však počítá s tím, že počty potřebných spíše porostou a je připravena sumu zvýšit. ČTK to řekl náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD). Podle něj je město připraveno vydávat peníze každoročně.
"Lidé žádající o potravinovou pomoc nejsou bezdomovci. Jsou to běžní občané, kteří tady dlouhodobě žijí a vinou svých závazků se dostali až na dno. Například senioři, matky samoživitelky a vícečetné rodiny," uvedl náměstek. Dnes jich radnice eviduje zhruba 500, ale jejich počet roste.
Konec sezonní práce
Navíc se k této skupině přidávají cizinci, kteří jsou v Plzni najímáni na sezonní práce. Jejich práce nyní končí a pracovní agentury, které je sem dovezly, je pouštějí z ubytoven na ulici. "Ti lidé jsou bez prostředků a musíme se o ně postarat. Navíc od ledna nebudou smět pracovní agentury zaměstnávat občany mimoevropských zemí, a například Mongolové, budou ze dne na den bezprizorní a na ulici, tedy další problém, který musíme řešit," dodal.
Letos by mohla podle Zrzaveckého částka 300.000 korun dostačovat, protože projekt se teprve rozbíhá. "Schvalovali jsme to v říjnu, takže řekněme, že jde o 100.000 korun měsíčně. Minimálně v této úrovni by to mělo zůstat, ale podle mě suma peněz poroste, a samozřejmě je uvolníme," dodal.
Částku si rozdělí charita a občanské sdružení Naděje. Nakupují za ně mouku, cukr, olej, luštěniny a sušené mléko. Počet obyvatel, kteří se obracejí na Diecézní charitu roste, dodal radní pro sociální oblast Jiří Kuthan (ČSSD).
Z vlasntího rozpočtu
Náměstek očekává, že se příští rok náklady na sociální služby zvýší. K tomu porostou výdaje na udržení alespoň současné bezpečnosti v ulicích. "Poroste drobná kriminalita, protože lidé zahnaní do kouta začnou krást jídlo, aby přežili," uvedl. Podle Zrzaveckého porostou výdaje na městskou policii, prevenci a terénní práci s lidmi.
Plzeň je podle něj prvním městem, které se rozhodlo dotovat potravinovou pomoc ze svého vlastního rozpočtu. Města v Ústeckém kraji a Praha s Ostravou získávají potraviny ze sítí Federace potravinových bank, které jsou dotovány Evropským sociálním fondem. Město nyní jedná s krajem, který se má na pomoci podílet. Charita by pak potraviny distribuovala i do nejpotřebnějších lokalit mimo Plzeň.