Strašice (Rokycansko) - Deset obcí Plzeňského kraje zaslalo předsedovi vlády, ministrům obrany a vnitra své představy, jak by měl vypadat vojenský újezd Brdy poté, až ho v roce 2014 opustí armáda.
Chtějí se vyvarovat toho, aby "tam nenajely nějaké neřízené developerské skupiny odněkud z Příbrami a rozparcelovaly si celý prostor".
"Teď startuje legislativní proces, a proto do toho vstupujeme," uvedl starosta Strašic Jiří Hahner. Podle ministerstev bude trvat zhruba rok a pak vláda schválí, že od určitého data vojenský újezd skončí.
A od toho data starostové požadují, aby už na území fungovala nová pravidla, tedy aby obce měly katastry jako před rokem 1949. Zvětšení katastrů obcí okolo prostoru přinese také změnu hranic Plzeňského a Středočeského kraje."Pro nás je důležité, abychom zůstali pod Plzeňským krajem, nechceme do Středočeského," řekl Hahner.
Podle něj si lidé v diskuzích o Brdech pletou správu území s majetkem. "Chceme, aby celé území zůstalo pořád v majetku státu a dokonce navrhujeme, aby ho dál spravovaly Vojenské lesy a statky, protože jejich model se nám líbí více než model Lesů ČR," uvedl. Všechny obce také podporují přeměnu prostoru na Chráněnou krajinou oblast (CHKO).
Posádky se rušit nebudou
Starostové už vedli řadu diskuzí s Agenturou ochrany přírody a krajiny, která má vyhlášení CHKO na starosti. Kromě ochrany přírody chtějí obce v oblasti zachovat pracovní místa. "Ministerstvo obrany nám potvrdilo, že i když skončí újezd, tak posádky se rušit nebudou a desítky našich lidí tam budou pořád pracovat," dodal.
"Podpora všech obcí Plzeňského kraje je jednoznačná. Jde o Strašice, Těně, Dobřív, Mirošov, Skořice, Štítov, Trokavec, Spálené Poříčí, Borovno a Míšov," dodal. Také plzeňský hejtman napsal dopis premiérovi v souladu s našimi požadavky a mantinely," uvedl Hahner.
Obce intenzivně jednají se zástupci státu o tom, aby byly jejich zájmy uspokojeny nejdéle do roku 2014 a vše dopadlo podle jejich návrhu, který starostové vypracovali s Muzeem Středních Brd, jenž zajistilo odborné pohledy na ochranu přírody.
"Pro nás je tohle pohoří, které je perlou vnitrozemí ČR, životně důležité. Máme tam vodní zdroje, protipovodňové zájmy a chceme, aby území zůstalo zachované takové, jak je," dodal Hahner.
Podle zářijových slov ministra obrany Alexandra Vondry (ODS), které uvedl ve Spáleném Poříčí, bude nejdříve, zhruba do roka dvou, nutné novelizovat zákon o vojenských újezdech, uzavřít dohody okolních obcích "o tom, co komu patří" a vyčistit prostor od munice.
Správa úřady patří pod Středočeský kraj
Obce tvrdí, že jim vojenský prostor nyní zaručuje, že nikdo nemanipuluje s jejich zařízeními pitné vody a neuzavře kohouty pro Rokycansko s 25 000 obyvateli. Po zrušení prostoru by o území měli rozhodovat starostové těch obcí, které tam měly katastry před rokem 1949.
"Pokud by si chtěl ze svého katastrálního území starosta udělat byznys, tak by mu to okamžitě srazilo hlavu," dodal strašický starosta.
Změna správního členění zajistí, že obec, která si bude chtít u svých vodních zdrojů změnit čerpadlo nebo osadit varovné zařízení kvůli povodním na potok protékající jejím bývalým katastrem, nebude muset jezdit pro povolení do středočeské Příbrami.
O vše, co chtějí obce vybudovat za poslední chalupou, kde jim začíná újezd, musí žádat Vojenský újezdní úřad Jince. Správa celého území vojenského újezdu patří dnes pod Středočeský kraj, kterému po roce 1950 připadla část území Plzeňského kraje.