Klaus podpořil zásah proti kůrovci na Šumavě

Domácí ČTK Domácí, ČTK
14. 6. 2011 14:29
"V každém případě je naprosto nezbytné, aby člověk zasáhl," prohlásil prezident
Prezident Václav Klaus obhlíží Šumavu z rozhledny na Poledníku
Prezident Václav Klaus obhlíží Šumavu z rozhledny na Poledníku | Foto: Plzeňský kraj

Prášily/Modrava (Klatovsko) - Prezident Václav Klaus v úterý při své návštěvě Šumavy jednoznačně podpořil lidské zásahy proti šířícímu se kůrovci.

Podle něj je evidentní, že politika minulého ministerstva životního prostředí a minulého vedení správy národního parku dovedly jeho lesy do tragického stavu. Klaus to řekl novinářům na Modravě poté, co se na šumavské kopce podíval z rozhledny Poledník.

"Musí nastat radikální změna. (...) V každém případě je naprosto nezbytné, aby člověk zasáhl. Sen o tom, že si to příroda vyřeší možná za sto, pět set let, na to my v žádném případě nemůžeme čekat," uvedl.

Podpořil především místní obyvatele a jejich právo na rozvoj a život. "Turista má ten luxus, že tady nežije, že tady nepracuje, že tady nebydlí. Ten se jen kochá, nebo nekochá. Je to důležitá osoba, ale ne dominantní," poznamenal prezident. Dominantní jsou podle něj právě místní obyvatelé. "A udělat z toho mrtvé území, myslím, že je tragická cesta," řekl.

Do národního parku se Klaus prý chystal už dříve, aby podpořil jeho ředitele Jana Stráského a také ministra životního prostředí Tomáše Chalupu (ODS).

Do Prášil a na Modravu se prezident vydal při své třídenní cestě Plzeňským krajem. Právě na Poledníku mu krajský radní pro životní prostředí Petr Smutný (ČSSD) předal návrh zákona o národním parku, který minulý týden schválili krajští zastupitelé. Zákon, pokud by ho schválili poslanci a senátoři a podepsal prezident, by měl být nástrojem boje proti kůrovci.

Návrh mimo jiné počítá s tím, že se do sedmi velkých a několika menších celků scelí první zóny, nyní roztříštěné do 135 lokalit. V prvních zónách bude platit režim podle zákona o ochraně přírody, tedy primárně bezzásahový. Pokud by sami ochránci přírody navrhli zásahy i v těchto územích, zákon to umožní, vysvětlil radní.

Naopak v druhých a třetích zónách má v boji proti škůdcům platit režim podle lesního zákona - tedy kácení napadeného dřeva. Jakákoliv hospodářská těžba v ostatních zónách ale podle Smutného nepřichází v úvahu.

Klaus už ale v pondělí řekl, že není velkým příznivcem toho, aby vznikl speciální zákon pouze o Národním parku Šumava. Dává přednost spíš obecným zákonům, které by se v principu týkaly všech podobných parků a ochranných zón.

 

Právě se děje

Další zprávy