Šest desítek dětí mělo na škole v přírodě zažívací potíže, záchranáři je převezli do nemocnic

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 4. 2016 13:34
Víc než šest desítek dětí záchranáři převezli ze školy v přírodě do nemocnic kvůli zažívacím potížím. Sanitky transportovaly děti do nemocnic v Plzni, Rokycanech, Žatci, Karlových Varech, Hořovicích a v Mostu. Předběžné poznatky hygieniků ukazují na to, že příčinou by mohlo být virové onemocnění. Hygienici nezjistili nic, co by ukazovalo na porušení hygienických norem a pravidel v kuchyni ani v ubytovacím zařízení.
Víc než čtyři desítky dětí byly převezeny do nemocnice, kvůli zažívacím potížím. (Ilustrační foto)
Víc než čtyři desítky dětí byly převezeny do nemocnice, kvůli zažívacím potížím. (Ilustrační foto) | Foto: Jakub Plíhal

Plzeň - Desítky dětí se zdravotními potížemi ze školy v přírodě v Žihli na severním Plzeňsku převezli záchranáři v noci na čtvrtek a ve čtvrtek dopoledne do několika nemocnic. Děti z prvních až čtvrtých tříd měly zažívací potíže. "Nikdo nebyl v ohrožení života," upřesnila mluvčí krajské záchranné služby Lenka Ptáčková. "První děti převezené do nemocnic v noci už jsou bez příznaků a nemocnice se je chystají propustit," řekl Josef Klepáč z Krajské hygienické stanice v Plzni.

Podle něj nakonec převezli záchranáři do zdravotnických zařízení přes 60 dětí. Hlavní nápor už pominul, občas se vyskytují ještě jedinci s příznaky, které je třeba odvézt. Sanitky transportovaly děti do nemocnic v Plzni, Rokycanech, Žatci, Karlových Varech, Hořovicích a v Mostu. Ve škole v přírodě bylo kolem 200 dětí ze severních Čech. Děti si stěžovaly na bolesti břicha, zvracely a měly průjem, řekla Ptáčková.

Předběžné poznatky hygieniků ukazují na to, že příčinou by mohlo být virové onemocnění. "Nezjistili jsme nic, co by ukazovalo na porušení hygienických norem a pravidel v kuchyni ani v ubytovacím zařízení," řekl Klepáč. Hygienici na místě odebrali vzorky stravy i stěry z prostředí a pošlou je na virologii. Výsledky by měly být příští týden. Hygienik nevyloučil, že nákazu si mohlo přivézt některé z dětí, které byly na škole v přírodě od pondělí.

Do rekreačního zařízení Na Sklárně nedaleko Žihle vyjeli záchranáři asi půl hodiny po půlnoci. Operátorka tísňové linky přijala hlášení o tom, že asi 15 dětí má zažívací potíže. Na místo vyjely tři sanitky záchranářů i auta zdravotnické dopravní služby. V rekreačním zařízení ale lékaři zjistili, že zdravotní potíže má víc dětí, takže požádali o pomoc hasiče. Ti poslali na místo svůj autobus. "Celkem jsme tam poslali 15 vozů zdravotnické záchranné služby včetně vozů hromadného neštěstí a inspektora provozu," řekla Ptáčková.

Policejní mluvčí Jan Koželuh potvrdil, že policie se případem zabývá. Vzhledem k věku dětí podle něj nebude poskytovat další informace. Na místo vyjeli také hygienici.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy