Šest desítek dětí mělo na škole v přírodě zažívací potíže, záchranáři je převezli do nemocnic

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 4. 2016 13:34
Víc než šest desítek dětí záchranáři převezli ze školy v přírodě do nemocnic kvůli zažívacím potížím. Sanitky transportovaly děti do nemocnic v Plzni, Rokycanech, Žatci, Karlových Varech, Hořovicích a v Mostu. Předběžné poznatky hygieniků ukazují na to, že příčinou by mohlo být virové onemocnění. Hygienici nezjistili nic, co by ukazovalo na porušení hygienických norem a pravidel v kuchyni ani v ubytovacím zařízení.
Víc než čtyři desítky dětí byly převezeny do nemocnice, kvůli zažívacím potížím. (Ilustrační foto)
Víc než čtyři desítky dětí byly převezeny do nemocnice, kvůli zažívacím potížím. (Ilustrační foto) | Foto: Jakub Plíhal

Plzeň - Desítky dětí se zdravotními potížemi ze školy v přírodě v Žihli na severním Plzeňsku převezli záchranáři v noci na čtvrtek a ve čtvrtek dopoledne do několika nemocnic. Děti z prvních až čtvrtých tříd měly zažívací potíže. "Nikdo nebyl v ohrožení života," upřesnila mluvčí krajské záchranné služby Lenka Ptáčková. "První děti převezené do nemocnic v noci už jsou bez příznaků a nemocnice se je chystají propustit," řekl Josef Klepáč z Krajské hygienické stanice v Plzni.

Podle něj nakonec převezli záchranáři do zdravotnických zařízení přes 60 dětí. Hlavní nápor už pominul, občas se vyskytují ještě jedinci s příznaky, které je třeba odvézt. Sanitky transportovaly děti do nemocnic v Plzni, Rokycanech, Žatci, Karlových Varech, Hořovicích a v Mostu. Ve škole v přírodě bylo kolem 200 dětí ze severních Čech. Děti si stěžovaly na bolesti břicha, zvracely a měly průjem, řekla Ptáčková.

Předběžné poznatky hygieniků ukazují na to, že příčinou by mohlo být virové onemocnění. "Nezjistili jsme nic, co by ukazovalo na porušení hygienických norem a pravidel v kuchyni ani v ubytovacím zařízení," řekl Klepáč. Hygienici na místě odebrali vzorky stravy i stěry z prostředí a pošlou je na virologii. Výsledky by měly být příští týden. Hygienik nevyloučil, že nákazu si mohlo přivézt některé z dětí, které byly na škole v přírodě od pondělí.

Do rekreačního zařízení Na Sklárně nedaleko Žihle vyjeli záchranáři asi půl hodiny po půlnoci. Operátorka tísňové linky přijala hlášení o tom, že asi 15 dětí má zažívací potíže. Na místo vyjely tři sanitky záchranářů i auta zdravotnické dopravní služby. V rekreačním zařízení ale lékaři zjistili, že zdravotní potíže má víc dětí, takže požádali o pomoc hasiče. Ti poslali na místo svůj autobus. "Celkem jsme tam poslali 15 vozů zdravotnické záchranné služby včetně vozů hromadného neštěstí a inspektora provozu," řekla Ptáčková.

Policejní mluvčí Jan Koželuh potvrdil, že policie se případem zabývá. Vzhledem k věku dětí podle něj nebude poskytovat další informace. Na místo vyjeli také hygienici.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy