Šest desítek dětí mělo na škole v přírodě zažívací potíže, záchranáři je převezli do nemocnic

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 4. 2016 13:34
Víc než šest desítek dětí záchranáři převezli ze školy v přírodě do nemocnic kvůli zažívacím potížím. Sanitky transportovaly děti do nemocnic v Plzni, Rokycanech, Žatci, Karlových Varech, Hořovicích a v Mostu. Předběžné poznatky hygieniků ukazují na to, že příčinou by mohlo být virové onemocnění. Hygienici nezjistili nic, co by ukazovalo na porušení hygienických norem a pravidel v kuchyni ani v ubytovacím zařízení.
Víc než čtyři desítky dětí byly převezeny do nemocnice, kvůli zažívacím potížím. (Ilustrační foto)
Víc než čtyři desítky dětí byly převezeny do nemocnice, kvůli zažívacím potížím. (Ilustrační foto) | Foto: Jakub Plíhal

Plzeň - Desítky dětí se zdravotními potížemi ze školy v přírodě v Žihli na severním Plzeňsku převezli záchranáři v noci na čtvrtek a ve čtvrtek dopoledne do několika nemocnic. Děti z prvních až čtvrtých tříd měly zažívací potíže. "Nikdo nebyl v ohrožení života," upřesnila mluvčí krajské záchranné služby Lenka Ptáčková. "První děti převezené do nemocnic v noci už jsou bez příznaků a nemocnice se je chystají propustit," řekl Josef Klepáč z Krajské hygienické stanice v Plzni.

Podle něj nakonec převezli záchranáři do zdravotnických zařízení přes 60 dětí. Hlavní nápor už pominul, občas se vyskytují ještě jedinci s příznaky, které je třeba odvézt. Sanitky transportovaly děti do nemocnic v Plzni, Rokycanech, Žatci, Karlových Varech, Hořovicích a v Mostu. Ve škole v přírodě bylo kolem 200 dětí ze severních Čech. Děti si stěžovaly na bolesti břicha, zvracely a měly průjem, řekla Ptáčková.

Předběžné poznatky hygieniků ukazují na to, že příčinou by mohlo být virové onemocnění. "Nezjistili jsme nic, co by ukazovalo na porušení hygienických norem a pravidel v kuchyni ani v ubytovacím zařízení," řekl Klepáč. Hygienici na místě odebrali vzorky stravy i stěry z prostředí a pošlou je na virologii. Výsledky by měly být příští týden. Hygienik nevyloučil, že nákazu si mohlo přivézt některé z dětí, které byly na škole v přírodě od pondělí.

Do rekreačního zařízení Na Sklárně nedaleko Žihle vyjeli záchranáři asi půl hodiny po půlnoci. Operátorka tísňové linky přijala hlášení o tom, že asi 15 dětí má zažívací potíže. Na místo vyjely tři sanitky záchranářů i auta zdravotnické dopravní služby. V rekreačním zařízení ale lékaři zjistili, že zdravotní potíže má víc dětí, takže požádali o pomoc hasiče. Ti poslali na místo svůj autobus. "Celkem jsme tam poslali 15 vozů zdravotnické záchranné služby včetně vozů hromadného neštěstí a inspektora provozu," řekla Ptáčková.

Policejní mluvčí Jan Koželuh potvrdil, že policie se případem zabývá. Vzhledem k věku dětí podle něj nebude poskytovat další informace. Na místo vyjeli také hygienici.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Mezi Břeclaví a Valticemi srazil vlak člověka, na místě zemřel

Osobní vlak v úseku mezi Břeclaví a Valticemi po poledni srazil člověka. Ten zemřel ještě před příjezdem záchranářů, zranění byla neslučitelná se životem, řekla ČTK jejich mluvčí Michaela Bothová. Provoz na trati bude podle webu Českých drah zastavený do 14:20. Nehodu na místě vyšetřují policisté. "Zatím je to příliš čerstvé, zjišťujeme totožnost," sdělil policejní mluvčí David Chaloupka. V úseku Břeclav - Valtice a zpět je nyní zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
Další zprávy