Prohlídka kritizovaného detenčního tábora v Bělé. Šlo o potěmkiádu? Ministr to odmítá

Prohlídka kritizovaného detenčního tábora v Bělé. Šlo o potěmkiádu? Ministr to odmítá
Stát, vedení tábora i jeho zaměstnanci byli kritizováni za špatné zacházení s běženci, porušující základní lidská práva.
Například ombudsmanka Anna Šabatová před několika týdny po kontrole v táboře v Bělé-Jezové mimo jiné uvedla, že tam děti uprchlíků "žijí hůř než čeští vězni".
Proto se rozhodl velký zastánce tvrdého postupu proti běžencům a zároveň kritik Šabatové ministr vnitra Milan Chovanec vyvrátit sílící kritiku veřejnou prezentací.
Sezval bezmála třicet novinářů, řadu diplomatů a ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou, která má v gesci péči o děti, aby spolu s ním zařízení navštívili.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
5. 11. 2015 21:53
Ministr vnitra Milan Chovanec uspořádal první prohlídku kritizovaného detenčního zařízení v Bělé. Sezval jak novináře, tak ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou a diplomaty některých zemí, například Německa či velvyslankyni Velké Británie. Ta uznala, že podmínky zde jsou "přiměřeně dobré". Z očividné novoty některých věcí a prázdného tábora se ale vkrádala pachuť Potěmkinovy vesnice.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Ministerstvo průmyslu prodloužilo lhůtu, do které mohou podnikatelé zasažení tornádem zažádat o kompenzace

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužilo příjem žádostí do programu Pomoc po tornádu do 15. října. Resort to uvedl na svém webu. Původně měl příjem skončit 30. září. V kompenzační výzvě Pomoc po tornádu mohou podnikatelé žádat o příspěvek na obnovu nebo nákup nového majetku. Na podporu je pro ně připraveno 200 milionů korun.

Někteří podnikatelé podle resortu stále nemají příslušné podklady k uznání kompenzace, proto se úřad rozhodl posunout termín ukončení příjmu žádostí. Ten začal 30. června.

Státní agentura CzechInvest, která má administraci programu Pomoc po tornádu na starost, k 21. září evidovala 167 podaných žádostí za 82 milionů korun. Z nich bylo na ministerstvu ke stejnému datu předáno 130 žádostí za zhruba 59,6 milionu korun. Úřad postupně podnikatelům posílá peníze na účty, k 21. září proplatil 110 žádostí v objemu 48,9 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy