Na Plzeňsku zůstává v péči lékařů 32 lidí se salmonelózou

ČTK ČTK
28. 7. 2015 16:16
V Plzni poslední dva nemocné přijali lékaři v pondělí, v Klatovech jednoho v úterý.
Pacient v nemocnici, ilustrační foto
Pacient v nemocnici, ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň/Praha - V nemocnicích v Plzni a Klatovech zůstává 32 lidí, kteří se nakazili salmonelózou. Od pondělí se jejich počet ztenčil na polovinu. V Plzni poslední dva nemocné přijali lékaři v pondělí, v Klatovech jednoho v úterý.

U hospitalizovaných pacientů neevidují lékaři žádné dramatické projevy, informovala mluvčí nemocnic. Hygienici hovoří o epidemii, výsledky rozborů budou mít ve středu odpoledne.

Podle dnešní zprávy ministerstva zdravotnictví bylo v Plzeňském kraji od pátku do úterý zaznamenáno celkem 133 případů onemocnění salmonelózou, hospitalizováno bylo 71 osob.

V plzeňské fakultní nemocnici zůstává 22 lidí. V pondělí po poledni jich tam na lůžkách infekční kliniky bylo 53. V úterý propustili do domácího ošetřování 26 pacientů, nikdo už nebyl hospitalizován či ambulantně ošetřen. Uvedla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

Dalších deset nakažených je podle mluvčího klatovské nemocnice Jiřího Kokošky v Klatovech, v pondělí jich bylo osm. "Včera večer přišel další muž a dnes dopoledne ještě jedna žena," řekl Kokoška.

Výsledky rozborů budou ve středu

Bakterie salmonely podle dosavadních zjištění obsahovaly špagety z plzeňské vývařovny ZRTAS, která v pátek prodala 140 porcí do různých firem a institucí.

Výsledky rozborů, tedy informace o tom, jak se bakterie salmonely do jídla dostaly, budou mít hygienici ve středu. "Spíše později odpoledne, mezi 14:00 až 16:00," uvedl ředitel Krajské hygienické stanice v Plzni Přemysl Tomašuk.

V pondělí ráno hygienici provedli ve vývařovně stěry a výtěry zaměstnanců firmy. Rovněž odevzdali do zdravotního ústavu všechny suroviny i hotový pokrm, který zachytili u jednoho odběratele.

Vývařovna distribuovala 140 porcí jídla nazvaného "špagety á-la carbonara" s parmezánem, anglickou slaninou a vajíčkem. Hygienici upozornili všechny odběratele, jichž jsou desítky.

Podobný případ na Zlínsku

Podobný případ se stal loni v září ve Zlínském kraji, kdy po konzumaci kuskusového nákypu s meruňkami onemocnělo salmonelózou 99 dětí a zaměstnanců mateřské a základní školy.

Šetření hygieniků prokázalo nedodržení technologického postupu při přípravě tohoto pokrmu a závady v osobní hygieně.

Plzeňská vývařovna ZRTAS, která vyráběla 600 až 650 různých druhů jídel denně, je od pondělního rána zavřená. V pondělí prošla sanitací. Firma prodává jídla ve své jídelně a rozváží je do různých podniků v Plzeňském kraji. Netuší, odkud se bakterie do jídla dostala.

Firma ale uvedla, že podle prvotních informací od hygieniků by mohla být z vajec. Tomašuk nedokázal říci, kdy se výroba obnoví. Rozhodující budou výsledky stěrů z prostředí. Pokud by byly pozitivní, tak by se musely provést ještě jednou po sanitaci. Pokud by stěry vyšly negativně, hygiena by dala souhlas k obnovení provozu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy