Dejvická voda je stále závadná, pitná nebude ani ve čtvrtek

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 5. 2015 16:37
Koliformní bakterie byla nalezena v pěti z 19 vzorků vody odebraných v pondělí.
Havárie vody v pražských Dejvicích.
Havárie vody v pražských Dejvicích. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Voda v pražských Dejvicích nebude pitná ani ve čtvrtek, uvedla na svém facebooku mistostarostka prahy 6 Petra Kolínská ze zasedání krizového štábu městské části.

Podle předběžných výsledků jsou koliformní bakterie stále v pěti z 19 vzorků vody odebraných v pondělí. Pět pozitivních bude dál testováno, výsledky mají podle informace na webu pražské hygienické stanice být známé odpoledne.

Kvůli špatné vodě muselo vyhledat lékaře 130 lidí, 77 pacientů od soboty zavolalo kvůli střevním potížím sanitku, uvedla mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová.

Zdroj infekce Pražské vodovody a kanalizace (PVK) stále neznají. Zda bude voda v Dejvicích k pití alespoň ve čtvrtek, ukážou za 24 hodin výsledky vzorků odebraných v úterý. Havárie se týká 32 000 lidí.

Závadná voda je podle mluvčího PVK Tomáše Mrázka v několika objektech, kde vodu ještě dost neodtočili.

I když podle něj analýzy ukázaly zlepšení situace, bakterie způsobující střevní potíže zůstávají stále ve vodovodu v objektech vysokoškolských kolejí, kde kontaminovanou vodu z kohoutků nevypustili. Podnik apeluje na obyvatele kolejí, aby tak učinili.

Na kolejích ČVUT nejsou studenti

Na všech fakultách ČVUT ale začalo zkouškové období, a část studentů na kolejích není.

"Všichni ví, že by to měli odpouštět, studenty jsme informovali. Je ale obtížené zajistit to všude. Někde jsou umyvadla i na pokojích," řekl ředitel Správy účelových zařízení ČVUT Jaromír Příhoda. Kromě kolejí podle něj odpouštějí i v dalších budovách areálu.

Vodohospodáři do ní přidali více chloru. "Zvýšené dávky chloru a proplachy sítě zabraly. Vodu lze nyní používat k běžné hygieně s výjimkou ústní," uvedl Mrázek. K ústní hygieně lze už nicméně používat alespoň vodu převařenou. Po ohřátí nad 65 stupňů je možné vodu použít pro mytí nádobí, umýt se v ní mohou i děti a těhotné ženy.

Restaurace dostanou ušlý zisk, nakažení náhradu

Stále zůstávají uzavřené některé restaurace nebo zubařské ordinace. Jiné podniky fungují v omezeném režimu a vodu na vaření a mytí nádobí nosí z přistavených cisteren. Vedení PVK slíbilo, že jim ušlý zisk nahradí.

Odškodněni budou také obyvatelé, kteří vyhledali se střevními potížemi lékařské ošetření. Po předložení lékařské zprávy dostanou asi 5000 korun. Násobně vyšší částka čeká lidi, kteří museli být hospitalizováni.

Pokračuje také hledání příčiny havárie. Za nejpravděpodobnější Pražské vodovody a kanalizace (PVK) považují existenci slepého ramene nezaneseného v mapách vodovodní sítě. Pomocí kamery ho vodohospodáři hledají od úterního rána na asi kilometrovém úseku potrubí od vodojemu Andělka ve Střešovicích, které ústí u hotelu Diplomat na Evropské třídě.

S průzkumem budou pokračovat po vybudování dalších výkopů, kterými kameru do potrubí spustí. Z jednoho místa může ujet jen 200 metrů na každou stranu.

Bez pitné vody jsou obyvatelé Dejvic a Bubenče už od neděle, náhradní zásobování zajišťuje více než šedesát cisteren v ulicích.

Obchody zaznamenaly zvýšený zájem o balenou vodu, radnice začala v pondělí vozit pitnou vodu do škol a domů seniorů a v úterý ji začala zdarma rozdávat i obyvatelům. Opatření se týká 32 tisíc lidí.

Oblast se špatnou kvalitou vody je ohraničená ulicemi Milady Horákové, U Vorlíků, Na Zátorce, Náměstí pod Kaštany, Wolkerova, Gotthardská, Goetheho, Za Císařským mlýnem, Papírenská, Jednořadá, Šestidomí, Ve Struhách, Čínská, Terronská, Pod Juliskou, Na Kvintusce, Na Šťáhlavce, Bílá, Božkova, Na Kocínce, Na Kotlářce, Kolejní, Na Vlčovce, Evropská, Gymnasijní, Pevnostní, Generála Píky, Svatovítská, Václavkova a Dejvická.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy