Partneři okradli stát na bonusech o více než 700 000 korun, původně chtěli miliony

ČTK ČTK
28. 8. 2020 11:30
Kriminalisté ze Zlínského kraje stíhají dva lidi kvůli fiktivním žádostem o vyplacení kompenzačních bonusů určených pro podnikatele ovlivněné opatřeními proti koronaviru. Osmatřicetiletému muži a jeho o 15 let mladší družce hrozí za podvod pět až deset let vězení. Podvody si přišli na více než 700 000 korun, dalších deset milionů korun jim díky kontrolním mechanismům správce daně nebylo vyplaceno.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Dvojici policisté zadrželi v úterý ráno v rodinném domě v okrese Jablonec nad Nisou, v němž oba bydlí. Podle policie tipovali podnikatele z různých krajů, u nichž z veřejně dostupných zdrojů zjistili potřebné identifikační údaje, řekli v pátek novinářům zástupci krajského policejního ředitelství a finančního úřadu.

Bez vědomí podnikatelů pak podávali jejich jménem fiktivní žádosti o vyplacení kompenzačních bonusů, uvedli vyšetřovatelé. Stát bonusy vyplácí osobám samostatně výdělečně činným a společnostem, jejichž podnikání omezila nebo pozastavila opatření přijatá v souvislosti s pandemií koronaviru. Z vyšetřování vyplývá, že od poloviny dubna do konce července podali obvinění nejméně 256 žádostí o zmíněné bonusy.

Kriminalisté zjistili, že dvojice používala účelově založené bankovní účty a e-mailové adresy, a to bez vědomí zneužitých podnikatelů. Peníze, které muž se ženou podvody získali, z větší části využili na sázkové hry, případně k úhradě běžných potřeb. "Muž pochází z Moravskoslezského kraje, žena z Libereckého kraje," uvedl vedoucí odboru hospodářské kriminality krajského policejního ředitelství František Urbánek. Muž je stíhaný vazebně, žena, která se k podvodům na rozdíl od svého druha přiznala, zůstává na svobodě.

Při domovní prohlídce zajistili kriminalisté elektronické přístroje a dokumenty, zejména jednotlivé originály žádostí o poskytnutí kompenzačního bonusu, jejichž skeny posílali muž se ženou na finanční správu.

Policisté se případem zabývají od července na základě oznámení Finančního úřadu pro Zlínský kraj. Později v případu podal trestní oznámení i Finanční analytický úřad. Vyšetřovatelé dvojici obvinili z podvodu spáchaného formou spolupachatelství. Trestné činnosti se podle policie dopouštěla i v době nouzového stavu.

 

Právě se děje

Další zprávy