Nikdo mi neřekl, že to je špatně, komentuje Maláčová šest tisíc navíc pro důchodce

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
26. 8. 2020 11:03
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) trvá i po mohutných reakcích veřejnosti na svém návrhu, aby důchodci dostali 6 tisíc korun jako "rouškovné". Deníku Aktuálně.cz sdělila, že sama u svých rodičů vidí, jak jsou penze velmi nízké. "Já jsem nepotkala nikoho, kdo by mi řekl, že to je špatně," řekla o reakcích lidí na svůj návrh. Diskuze, kde na to stát vezme, považuje za plytké.
Jana Maláčová na úterním zahájení kampaně s Michalem Šmardou a Lubomírem Zaorálkem
Jana Maláčová na úterním zahájení kampaně s Michalem Šmardou a Lubomírem Zaorálkem | Foto: Aktuálně.cz

Když místopředseda ČSSD Michal Šmarda zahajoval v úterý dopoledne svou kampaň před podzimními volbami a vítal na ní svou stranickou kolegyni a zároveň ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou, hned jeho první otázka se týkala plánů Maláčové přidat důchodcům 6 tisíc korun. 

"Jani, na Facebooku se mě lidi ptají na ty důchody. Musíme na to něco odpovědět," obracel se na Maláčovou, která nejdříve reagovala humorem. "Můžeš říci, že co se nedá lidem, to se rozkrade," pronesla místopředsedkyně ČSSD. "Já jim to řeknu, ale nevím, jestli z toho budou mít radost," odvětil Šmarda krátce před tím, než se oba následně vyjadřovali před novináři na toto téma podstatně vážněji. 

Tato úterní historka ale dobře dokumentuje, že i sociální demokraté jsou pod tlakem veřejnosti, která ve velkém debatuje o zatím posledním nápadu ČSSD, kterou čekají nesmírně důležité krajské a senátní volby. V době nevelké popularity potřebuje strana pokud možno udržet pozice v krajích i v Senátu - navzdory průzkumům, které většinou straně moc velké naděje na úspěch nedávají.

I proto se deník Aktuálně.cz na zmiňované předvolební akci ptal ministryně Maláčové, co říká na reakce lidí a zda se neobává, že její sociální demokracie může návrhem na 6 tisíc pro důchodce u voličů spíše ztratit. To proto, že si (dle dosavadních reakcí) část veřejnosti myslí, že opatření spojená s pandemií dopadla mnohem více na jiné skupiny společnosti, než jsou penzisté. A také proto, že takový krok udělá zásek ve státním rozpočtu zhruba 17 miliard korun, místo aby se třeba investovalo do navýšení počtu lůžek v domovech pro seniory, kterých je dnes zoufale málo.

"Vždyť jsme celé jaro od mnoha lidí slyšeli, že za méně než 500 korun na den se nedá žít. Je tedy logické, že chceme dát 500 korun na den seniorům, kteří celý život pracovali. Navíc vidím u svých prarodičů, jak strašně nízké jsou penze. Myslím, že lidé s tím nemají problémy. Já jsem nepotkala nikoho, kdo by mi řekl, že to je špatně," odpověděla Maláčová, která obdobně reagovala na doplňující dotaz, zda skutečně nepotkala někoho, kdo se vyjadřoval kriticky. "Ne, nikoho. A to jsem čtyři dny v týdnu v regionech. Nepotkala jsem nikoho, kdo by mi řekl, že to je špatně. Kromě ODS," podotkla.

Maláčová (ČSSD) oznámila záměr předložit návrh na jednorázový bonus pro důchodce v hodnotě 6 tisíc korun minulé pondělí v televizi Nova. Podle ní by šlo o "rouškovné", které by se mělo vyplácet ještě letos před Vánocemi.

O zvažovaném vládním jednorázovém příspěvku 5 nebo 6 tisíc korun pro důchodce pak mluvil o několik dní později, v sobotním rozhovoru pro deník Právo, také premiér Andrej Babiš (ANO). 

Unavuje mě otázka, kde na to vezmeme

Od té doby hnutí ANO a sociální demokraté o výši příspěvku jednají. K dohodě zatím nedošlo. Řada ekonomů i opozičních politiků záměr vlády kritizuje a tvrdí, že jde o populistický předvolební krok. A to zejména s ohledem na schodek státního rozpočtu, který dosáhl prozatím astronomických 500 miliard korun.

"Je nesmysl, že bych s návrhem přišla kvůli volbám. Stále jsou nějaké volby, to bych nemohla nic navrhovat," prohlašuje Maláčová a odmítá i výtky, že rozpočet už teď je ve velkém mínusu a bude těžké dluh dále prohlubovat.

"Strašně mě unavuje otázka, jestli si můžeme (pozn. red: mimořádný příspěvek důchodcům) dovolit a kde na to vezmeme. To je podle mě taková hloupá, plytká diskuze, kde na to vezmeme," tvrdila sociální demokratka Maláčová, která mluví o zvyšování důchodů od července 2018, kdy přišla do vlády.  

"Já bych tu otázku položila jinak. Jak je možné, že lidé, kteří celý život pracovali, nemají důchod, ze kterého se dá žít? Jak je možné, že milion seniorů má důchod pod 14 tisíc? Na to bychom se měli ptát. A politici jsou placeni za to, aby vymysleli, jak důstojné stáří lidem na konci života zajistit. To je podle mě klíčová otázka a takto bychom se měli bavit," říká Maláčová.

Proti je ale zatím například ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), která už dříve řekla, že nepodpoří 6 tisíc korun. Výše částky je podle ní na debatu, prostor v letošním státním rozpočtu je. "Ale musíme se bavit o částce rozpočtově odpovědné, kterou ten rozpočet unese," řekla v tomto týdnu Schillerová, která se s Maláčovou nehádá zdaleka poprvé. 

Nicméně Maláčová připustila, že je připravena jít ohledně vyplácení mimořádného příspěvku důchodcům na kompromis, stejně jako se nebrání rozepsání šesti tisíc korun na vyplácení pětistovky každý měsíc. 

Na dotaz Aktuálně.cz, jaké má reakce od samotných seniorů, tvrdila, že senioři se různí v tom, jak peníze vyplatit - s tím, že pro mimořádnou výplatu jsou všichni. "Ptám se jich, jestli chtějí 6 tisíc najednou, nebo 500 korun každý měsíc. A je to půl na půl. Někteří mi řekli, že chtějí peníze najednou, protože neví, kdy umřou. Což je velmi pragmatický argument. Někdo zase říká, že nechce hned celou částku, protože by ji 'rozfrcal'. Je to hodně podle životní situace," soudí Maláčová.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy