Pardubická Explosia: Muž z Přeloučska, u kterého našli výbušniny, mohl být náš zaměstnanec

ČTK ČTK
2. 10. 2015 14:37
Pardubická společnost Explosia, která vyrábí trhaviny a střeliviny, nevyloučila, že muž z Valů u Přeloučska, u kterého policie zabavila desítky kilogramů výbušnin, byl její zaměstnanec. Jeden pracovník totiž nepřišel do práce. Policie zatím ovšem firmu nekontaktovala. Na místě zadržela několik lidí pro podezření z nedovoleného ozbrojování.
Explosia (ilustrační foto).
Explosia (ilustrační foto). | Foto: Lukáš Bíba

Pardubice - Pardubická společnost Explosia, která vyrábí trhaviny a střeliviny, nemá zatím žádné informace o tom, že by se v domě jednoho z jejích zaměstnanců ve Valech u Přelouče našly desítky kilogramů výbušnin.

Ve středu je v objektu zabavili policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), kromě nich také zbraně a chemikálie.

Firma nevylučuje, že skutečně může jít o jejího pracovníka, řekl výrobní ředitel Pavel Diviš.

Nepřišel do práce

"Jeden zaměstnanec nepřišel na středeční a čtvrteční směnu, nemůžeme vyloučit, že se jedná o zadrženého člověka. Policie nás ale zatím nekontaktovala," uvedl Diviš.

ÚOOZ ve Valech i na dalších místech v zemi zadržel několik lidí pro podezření z nedovoleného ozbrojování. Podle zaslaného vyjádření společnost doposud neobdržela oficiální informaci o identifikaci nalezeného materiálu a zadržené osoby.

Bližší informace proto zatím k případu nebude poskytovat. Firma zároveň uvedla, že výrobní areál je zajištěn fyzickou a elektronickou ostrahou odpovídající bezpečnostním standardům.

"Nevím, jestli na světě existuje nějaké opatření, které stoprocentně něco vyloučí. Třeba ve vězení jsou všichni návštěvníci kontrolovaní, přesto se tam objevují mobily, drogy a podobně," řekl Diviš.

Výbušninu prodal policistovi

Pardubický deník uvedl, že v domě ve Valech byla nalezena mimo jiné trhavina Perunit, kterou Explosia vyrábí.

Zaměstnanec firmy bydlící v objektu se ji pokoušel prodat, jeho "zákazník" byl však policejní agent. V domě policisté objevili další výrobky Explosie, některé ještě v originálním balení.

Kromě toho nalezli i miny, granáty, rozbušky k trhavinám. Muž také doma přechovával množství chemikálií.

Podle Deníku byli ve východních Čechách zadrženi minimálně dva muži, oba zřejmě pracovali v semtínské chemičce.

Duševně nemocný muž

Podobný případ se v Pardubickém kraji stal v roce 2010 v Bělé nad Svitavou na Svitavsku.

Duševně nemocný muž tam ve svém domě přechovával sedm tun nebezpečných chemikálií, výbušnin, munice a odpadů.

Jejich likvidace stála Pardubický kraj téměř čtyři miliony korun, z toho tři miliony dostal jako účelovou dotaci ze státního rozpočtu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
Další zprávy