Vrbětice, Polička, Vlašim. Výbuchů je poslední dobou příliš, přiznávají experti

Jan Gazdík Jan Gazdík
21. 9. 2015 17:00
V posledních měsících se množí případy výbuchů v muničních skladech. Poslední nehoda se stala v pondělí, v objektu výrobce střeliva Sellier & Bellot ve Vlašimi explodoval střelný prach, firma pohřešuje tři zaměstnance. Experti na výbušniny přiznávají, že je to neobvyklé, zároveň ale upozorňují, že všechny české sklady jsou spolehlivě konstruovány právě tak, aby i na případná velká neštěstí nedoplatila veřejnost. Vedení Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu zatím ani po pondělním neštěstí neuvažuje o mimořádných opatřeních.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Praha - Výbuch v muničním skladu Vrbětice, zahoření 320 tun střelného prachu v Poličských strojírnách a nyní výbuch v objektu výrobce střeliva Sellier & Bellot ve Vlašimi.

"Až příliš podobných nehod krátce za sebou," přiznávají experti na výbušniny, které Aktuálně.cz oslovilo.

Jak ale připomíná prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (Sellier & Bellot je jejím členem), tyto tragédie mají nejspíš různé příčiny.

Ve Vrběticích se podle všeho jednalo o neodbornou manipulaci se střelivem, v Poličce se vznítil střelný prach, zatímco ve Vlašimi explodovala (alespoň podle báňského úřadu a oslovených expertů) zvláště citlivá třaskavina (používá se k výrobě zápalek v nábojích) při přenosu z výroby do meziskladu.

Spolehlivé konstrukce

"Důležité ale je, že ani v jednom případě nebyl ohrožen nikdo mimo skladů či zbrojovek," míní Jiří Hynek.

Všechny české zbrojovky či muniční sklady jsou podle Hynka spolehlivě konstruovány právě tak, aby i na případná velká neštěstí nedoplatila veřejnost.

"Prokázalo se to i ve Vrběticích. Vysoké ochranné valy a zalesněný sklad zafungovaly jako prvotřídní ochrana. V Česku proto nemusí mít nikdo z veřejnosti ze zbrojovek strach," dodává Hynek.

Prezident obranného průmyslu připomíná loňské neštěstí v Belgii, kde bylo při výbuchu smeteno 117 budov jen proto, že jejich ochrana nesplňovala požadovaná bezpečnostní kritéria.

Chyba i ve "špičkové muničce"

Firmu Sellier & Bellot Hynek navštívil před nedávnem, a jak říká, "jedná se o špičkového výrobce munice s velmi vysokými bezpečnostními standardy" (patří do konsorcia Companhia Brasileira de Cartuchos - CBC).

"I ve špičkové 'muničce' se nicméně může, nehledě na nejpřísnější bezpečnostní opatření, stát něco podobného. Zkrátka proto, že se v nich manipuluje s výbušninami."

Vedení Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu zatím ani po pondělním neštěstí ve Vlašimi neuvažuje o mimořádných opatřeních.

Do hodiny pod kontrolou

Po výbuchu ve Vrbětickém muničním skladu se však v Poslanecké sněmovně sešli šéfové a legislativci tuzemských zbrojovek, aby odstranili rozpory ve skladování výbušnin a manipulaci s nimi.

"Alfou a omegou je konstrukce objektů, v nichž se manipuluje s výbušninami, a havarijní plány, podle kterých pak pyrotechnici a záchranáři jednají. Prokázalo se to i při zahoření střelného prachu v Poličce, kdy hasiči tu situaci dostali do hodiny pod kontrolu, stejně jako nyní ve Vlašimi... nehledě na oběti výbuchu," uzavírá Hynek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy