Z haly v Poličských strojírnách zůstaly po výbuchu jen ruiny, odklízejí je hasiči

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 9. 2015 16:07
Ve středu ráno explodovalo ve skladu Poličských strojíren 320 tun střelného prachu. Zranili se dva zaměstnanci. Hasiči ve čtvrtek od rána odklízí cestu, aby se dostali na místo, musí tak odklidit střechu, která hrozí zřícením. Sklad o rozměrech 100 x 50 metrů oheň zcela zničil. Podle vyšetřovatelů šlo nejspíš o nešťastnou náhodu, kdy se při manipulaci patrně natrhl obal prachu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Polička (Svitavsko)- Sutiny, které ve středu zbyly ze skladu po explozi 320 tun střelného prachu v Poličských strojírnách, odklízí hasičská technika. Statik zakázal vstup do trosek. Práce budou pokračovat i v pátek.

Při nehodě se lehce zranili dva lidé. Odhadovaná škoda činí 25 milionů korun.

Jednotka hasičů z Hlučína od rána uklízela cestu, aby se kriminalisté mohli dostat na místo nehody. Hasiči odstranili střechu, která se mohla zbortit.

Používali pásové rypadlo upravené pro pohyb na požářišti a speciální hydraulickou ruku, která je schopná na délku 42 metrů zvedat těžká břemena, řekl mluvčí záchranného útvaru z Hlučína Lukáš Kmec.

Směrem nahoru

"Po odstranění sutin budeme pokračovat v ohledávání místa činu," uvedla policejní mluvčí Hana Kaizarová.

Nehodu vyšetřuje i Český báňský úřad. Jeho mluvčí Bohuslav Machek řekl, že bezdýmý střelný prach způsobil explozivní hoření a nedochází u něj k detonaci.

Hoření má náznak výbuchu, což je důsledek rychlé chemické reakce. Nahromadí se výbuchové zplodiny, které odhodily část střechy desítky metrů daleko.

"Sklad výbušnin musí být proveden v lehkém provedení, jedna stěna, zpravidla je to střecha, je ve výfukovém provedení, aby se nekladl trhavině odpor. Nežádoucí účinek hoření nebo detonace jde směrem nahoru, aby neohrozily další objekty, lidi a širší okolí," uvedl Machek.

Nešťastná náhoda

Sklad o rozměrech 100 x 50 metrů oheň zcela zničil. Nehoda se stala ráno. Podle středečního vyjádření generálního ředitele Jaroslava Trávníčka šlo nejspíš o nešťastnou náhodu, kdy se při manipulaci patrně natrhl obal prachu.

Nepředpokládá, že by dva pracovníci porušili bezpečnostní předpisy. Oba utrpěli lehké popáleniny.

Poličské strojírny mimo jiné likvidují starou munici, 80 procent výroby firmy je pro civilní účely. Vážnější nehoda se stala v podniku v roce 2007, explodoval tam granát.

Tři lidé se zranili. Firma má tradici od roku 1920, v současnosti je jediným akcionářem společnost STV Invest.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 4 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy