Pardubice - Do Poslanecké sněmovny má v nejbližší době putovat zákon, který mimo jiné předpokládá zrušení kojeneckých ústavů ve stávající podobě. Mnozí odborníci jsou však z této představy poměrně zděšeni.
K tomuto táboru patří i ředitelka Dětského centra ve Veské u Pardubic Drahomíra Peřinová. Z tohto důvodu požádala o setkání s pardubickými politiky a s poslanci a senátory zvolenými za tento region.
"Pokud by byly zrušeny kojenecké ústavy a děti byly přesunuty do zařízení sociálního charakteru, přišly by o odbornou péči zdravotnického personálu. A mnohé z nich se bez takové péče neobejdou. Tvůrci zákona chtějí klást důraz na pěstounskou péči, v našem ústavu jsou však velmi nemocné děti, o které se nikdo starat nebude chtít a ani by to nezvládl," argumentuje ředitelka.
Nesouhlasí ani s představami, že by takové děti natrvalo zůstávaly na dětských odděleních nemocnic. Takovouto variantu pokládá za finančně náročnou a pro děti deprimující.
Souhlasí naopak s požadavkem, aby byla maximálně posílena funkce rodiny a děti byly do ústavů umísťovány co nejméně. "V některých případech to ale není a nebude možné a začít reformu v této oblasti zrušením kojeneckých ústavů by bylo velmi nešťastným opatřením," dodává Peřinová.
Je to zákon psaný z kanceláře
Poslanci a senátoři z regionu jí přislíbili podporu, zejména pak senátorka Miluše Horská, která řadu let vede základní a praktickou školu Svítání, poskytující vzdělání dětem, mládeži a dospělým s mentálním a kombinovaným postižením.
Podobný názor má i pardubická primátorka Štěpánka Fraňková. "Tento připravovaný zákon je jen dalším důkazem toho, že by takové materiály měly být připravovány po důkladném seznámení se s realitou a po diskuzích s odborníky, nikoliv bez znalosti věci odněkud z kanceláře. V tomto případě by bylo na místě nejprve vyřešit pěstounskou péči o zdravé děti a teprve potom využít zkušeností k řešení otázky dětí hendikepovaných," domnívá se.
Spolu s poslancem Jiřím Skalickým se snaží dosáhnout toho, aby ředitelka Dětského centra Veská mohla své názory představit v Praze přímo poslancům.
Zajímavostí je, že jedním z autorů kritizovaného projektu je ředitel odboru rodiny a dávkových systémů ministerstva práce a sociálních věcí Miloslav Macela, tedy rovněž politik z Pardubicka. Až do srpna 2010 působil jako radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální agendu, dříve byl i místostarostou Chrudimi.