Přerov - Provozovatel problémové ubytovny v Dluhonské ulici v Přerově Pavel Mirga dostal od olomouckého krajského úřadu pokutu 550 tisíc korun, protože jeho ubytovací zařízení nebylo řádně registrováno.
Rozhodnutí o uložení pokuty ještě není pravomocné a lze se proti němu odvolat, řekla mluvčí hejtmanství Kamila Navrátilová.
Mirga, kterému hrozila až milionová pokuta, se zatím k rozhodnutí krajského úřadu nechtěl vyjádřit. Podle přerovských sociálních pracovníků však nic nenasvědčuje tomu, že by provoz své ubytovny definitivně ukončil.
"V současné době se k rozhodnutí nemohu vyjádřit, zatím jsem ho nečetl," řekl Mirga.
Do zanedbané ubytovny v těsném sousedství přerovské chemičky bylo z léčeben dlouhodobě nemocných z celé země postupně svezeno zhruba 40 lidí.
Poté, co na jejich neutěšenou situaci na začátku letošního roku upozornila senátorka Jitka Seitlová, byli všichni klienti převezeni do domovů důchodců v místě trvalého pobytu a jejich životní podmínky se výrazně zlepšily.
Podle vedoucí oddělení sociální prevence a pomoci přerovského magistrátu Marty Šintákové ubytovna v Dluhonské ulici i nadále funguje.
"Netroufám si posoudit, jak k pokutě provozovatel přistoupí. Prozatím ubytovna funguje i nadále, nejsou zde však osoby s rozsáhlým zdravotním postižením. Nic nenasvědčuje tomu, že by do budoucna fungovat neměla," uvedla Šintáková.
Ubytovna odpovídala charakterem sociální službě
"Krajský úřad vydal rozhodnutí, jímž ukládá osobě, která provozuje ubytovnu v Přerově, pokutu 550 tisíc korun. Uložena byla z důvodu, že činnosti, které provozovatel poskytoval, odpovídaly svým charakterem sociální službě. Pro tu ale provozovatel ubytovny neměl příslušné oprávnění, tedy registraci," uvedla Kamila Navrátilová.
Čtyři desítky klientů většinou s amputovanými končetinami či umělými vývody se podařilo přemístit sociálním pracovníkům během necelého měsíce. Poslední postižení lidé ubytovnu opustili na začátku března.
Velké stěhování nastalo poté, co provozovatel Mirga oznámil, že jim neprodlouží od 28. února smlouvu. Reagoval tak na to, že s ním krajský úřad zahájil správní řízení. O ubytovnu se zajímají také policisté, kteří prověřují podané trestní oznámení.
Na pokoji až pět lidí
Podle informací platili klienti měsíčně za ubytování sedm tisíc korun, dalších tři a půl tisíce korun je stála strava. Jednalo se o cenu na osobu bez ohledu na to, kolik lidí bylo na pokoji ubytováno. Na jednom pokoji žilo až pět lidí. V celé ubytovně v Dluhonské ulici bylo na konci ledna 88 lidí, zdravotně postižených tehdy byla téměř polovina.
Podnikatel Mirga má dluhy, kvůli kterým v roce 2012 na sebe podal insolvenční návrh. Předešlé pokuty úřadům podle informací nezaplatil. Mirga, který insolvenční návrh nakonec stáhl, vlastní ubytovnu i přilehlý pozemek.
Z katastru nemovitostí vyplývá, že už čelil několika exekucím a na ubytovnu byl vydán exekuční příkaz k prodeji. Mirga se může dražbě vyhnout, pokud dluhy zaplatí nebo nabídne jiný majetek.