Hranice (Přerovsko) - Vedení města Hranice připravilo balíček protipovodňových opatření, která plánuje na příští rok. Lidé se tak například budou moci dozvědět o blížících se povodních prostřednictvím SMS zpráv.
Opatření by měla vyjít na 16 milionů korun, zahrnují varovné systémy či vybudování srážkoměrů na menších tocích.
"Občan, který požádá o upozornění na stav toků v blízkosti jeho obydlí či šéfové firem ležících v těchto oblastech, dostanou prostřednictvím technického zařízení zprávu o tom, jaká je hladina toku," řekl dnes novinářům místostarosta Miroslav Wildner (ODS). Podotkl, že systém by měl být uveden do provozu v roce 2012. "Budeme oslovovat lidi, zda mají zájem o to, aby byli do tohoto systému zahrnuti," doplnil místostarosta.
Ostatní protipovodňová opatření se podle mluvčího radnice Petra Bakovského týkají především menších toků v okolí města. "Protipovodňová opatření se týkají 19 menších toků, kde bude vybudováno 27 hlásičů průtoků a deset srážkoměrných stanic," uvedl.
Do boje se pustil i mikroregion Hranicko
Podle něj se město snaží uchránit obyvatele před vodou kvůli zkušenostem z povodní v roce 2009. "Je to reakce na bleskovou povodeň z roku 2009, kdy se vylily menší toky, které nás zaskočily rychlostí a neočekávaným rozsahem," dodal Bakovský.
Podle místostarosty Wildnera se do boje proti hrozícím povodním pustil i mikroregion Hranicko, který zahrnuje dvě desítky obcí. Na drobné protipovodňové stavby získal dotaci 5,8 milionu korun.
"Odpovědné firmy budou nyní procházet okolí a mapovat místa budoucích menších suchých poldrů, valů či hrází. Týká se to místních částí Hranic, jako je Lhotka či Drahotuše, ale i okolních obcí," dodal místostarosta. Opatření se budou týkat například toků, jako je Velička či Ludina.
Hranice potrápily záplavy v minulých letech několikrát za sebou. Největší povodně zasáhly město v roce 1997, naposledy to bylo v roce 2009 a loni. Většina povodní podle zástupců města přišla od řeky Bečvy, v roce 2009 naopak udeřily menší toky.