Přerov - Státní podnik Povodí Moravy zahájí příští rok na Přerovsku stavbu komplexní protipovodňové ochrany.
Opatření, jejichž součástí je například zvýšení kapacity koryt a jezů a stavba hrází a zídek, by měla chránit před velkou vodou 110.000 lidí žijících ve městech a obcích podél řeky Bečvy.
První etapa investice, které potrvá do roku 2015, si vyžádá zhruba dvě miliardy korun. Řekla to mluvčí povodí Gabriela Tomíčková.
Projekt počítá s 24 protipovodňovými opatřeními na 40 kilometrech toku Bečvy od jejího soutoku s řekou Moravou po lokalitu plánovaného poldru Teplice.
"Lokální stavby zajistí ochranu zhruba 110.000 obyvatel před průtoky 650 až 700 metrů krychlových za vteřinu, což představuje dvaceti- až padesátiletou vodu," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.
Vodohospodáři chtějí v budoucnu v regionu zvýšit ochranu obyvatel také plánovaným teplickým poldrem. Díky němu by lidé byli chráněni před stoletou vodou, která region zasáhla při povodních v roce 1997.
Přípravu této stavby povodí plánuje na roky 2013 až 2015. "Samotná realizace poldru se podle plánu předpokládá v letech 2018 až 2021," řekl Světlík.
Celkové náklady 5,8 miliardy
Doplnil, že celkové náklady protipovodňových opatření včetně poldru by dosáhly asi 5,8 miliardy korun.
"Návratnost těchto nákladů je při dosavadních škodách po povodni z roku 1997 (6,8 mld. Kč) nebo škod způsobených povodní z roku 2010 (2,26 mld. Kč) jednoznačně zřejmá," uvedl manažer projektu Pobečví Jiří Zedníček.
Podle hydrologických údajů a měření jsou na řekách Bečvě a Moravě klíčovými faktory úhrn a intenzita srážek, délka jejich trvání a plošný rozsah jejich výskytu.
S nebezpečně zvýšeným odtokem je třeba počítat již při 40 až 50 milimetrů denního úhrnu dešťových srážek a hrozba povodňových škod se zvyšuje s každými dalšími 50 milimetry.