Olomouc - Jednatele společnosti Poland Corporation, která v Česku zřídila síť prodejen legálních syntetických drog Amsterdam shop, obvinili olomoučtí policisté ze šíření toxikomanie.
Muži hrozí až pětileté vězení. Polského podnikatele policisté zadrželi v úterý.
"Soudce olomouckého okresního soudu na něj odpoledne uvalil vazbu," potvrdil mluvčí krajské policie Michal Pižurin.
Síť obchodů, které syntetické drogy prodávaly jako údajné suvenýry, jsou nyní uzavřeny. Důvodem je novela zákona, jež tyto látky doplnila do seznamů omamných a psychotropních látek.
Policisté provedli prohlídku sedmi nebytových prostor
"Celý případ nebyl řešen jako trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy, ale jako šíření toxikomanie. My jsme nečekali na novelu zákona, kam byly tyto látky zařazeny," uvedl zástupce vedoucího olomouckého územního odboru policie Jiří Musil.
Kriminalistům se za pomoci odborníků z Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice v Olomouci podařilo prokázat, že látky, které obchody nabízejí, mají podobné účinky jako drogy.
Během zásahu policisté provedli sedm prohlídek nebytových prostor. Akce se připravovala od února.
Podle policie neměl zásah souvislost s novelou vyhlášky, která látky nabízené jako sběratelské předměty v těchto prodejnách zařadila na seznam zakázaných narkotik. Na muže sbírali dlouhou dobu důkazy.
Podnikatel odmítá vypovídat
"Nejtěžší bylo prokázat, že majitel dobře ví, že suvenýry si za tímto účelem kupují lidé. To se nakonec povedlo," doplnil vrchní komisař Jiří Kubák, který na případu společně s policisty Moravskoslezského kraje pracoval.
Muže, který má středoškolské vzdělání, zadrželi policisté na olomoucké policejní služebně, kam si ho předvolali k podání vysvětlení. "Byl si jistý, že na něj nic nemáme," uvedl Kubák.
Doplnil, že muž odmítá vypovídat. Policisté tak zatím nevědí, odkud syntetické drogy získával či zda je sám nevyráběl. Soudce jej odpoledne poslal do vazby. "Je to občan Polska, hrozí mu vysoký trest, je tady nebezpečí, že bude ovlivňovat svědky. Máme i důvodnou obavu, že v tom bude pokračovat i nadále," vysvětlil návrh na umístění do vazby Kubák.
Během akce provedli policisté v úterý prohlídky v sedmi prodejnách Amsterdam shopů na území Olomouckého a Moravskoslezského kraje i v sídle společnosti ve Stodolní ulici v Ostravě. Do akce se zapojilo na 40 policistů. Drogy v nich nenašli, neboť prodejny byly kvůli platnosti novely od čtvrtka vyklizené.
Obchody přitahovaly hlavně mladé lidi
Kriminalisté však zajistili listinné materiály, zálohovali internetové stránky a zabavili počítače. "Zajistili jsme účet společnosti, kam proudily peníze z internetového obchodu. Bylo na něm 150 tisíc korun, v hotovosti jsme v eurech, zlotých a v českých korunách našli přes milion korun. Objevili jsme také sešity, kam si slečny prodavačky zapisovaly tržbu. Ta denně dosahovala 25 tisíc až 30 tisíc korun," doplnil Kubák.
Podle policistů si reklamu na prodejny majitel zajišťoval nejen na internetu, ale i v regionálních rádiích, kde odeznělo až 1000 reklamních šotů. Obchody přitahovaly především mladé lidi a studenty.
Odborníci přitom upozorňují, že nabízené látky mohou vážně poškodit zdraví. Jen v Olomouci podle Petera Ondry z Ústavu soudního lékařství hospitalizovali lékaři po návštěvě těchto prodejen dva intoxikované muže. "Je to jen špička ledovce," uvedl Ondra.
Kamenné obchody nabízející tehdy legální drogy ve formě suvenýrů začaly v Česku vznikat od začátku letošního roku. Prodejny se sem přesunuly z Polska, kde proti nim loni v říjnu tamní policisté radikálně zasáhli.
V Česku zaznamenali policisté desítku prodejen, ze severní a střední Moravy se podle nich postupně rozšířily i na západ republiky a míří podle odborníků zřejmě k dalšímu trhu.
Při prohlídkách objevili policisté i zákony týkající se držení drog z Polska, Česka a Maďarska, takže se podle nich dá předpokládat, že se připravovali i na vstup do Maďarska. Odborníci se obávají, že výrobci se v Česku budou snažit zákony znovu obejít.