Olomouc - Počet problémových uživatelů drog, kteří vyhledali pomoc v některém zdravotnickém zařízení či poradně pro toxikomany, se v Olomouckém kraji zvýšil.
Hygienici jich evidují 1062, meziročně se jejich počet zvýšil o zhruba 250.
"Problémových uživatelů drog v regionu přibývá několik let, snižuje se ale jejich věk. Výjimkou nejsou ani děti," řekla Dana Strnisková z Krajské hygienické stanice v Olomouci.
Podle ní uvedené statistiky zaznamenají pouze ty klienty zdravotnických či nezdravotnických zařízení, kterým již závislost přináší značné problémy, a proto se rozhodnou vyhledat odbornou pomoc. Skutečný počet narkomanů v kraji je však mnohem vyšší.
Mezi drogově závislými převažují muži, jichž bylo loni 766. Po drogách nejčastěji sahají lidé se základním nebo středním vzděláním bez maturity. Dominují mezi nimi nezaměstnaní.
"Alarmující je, že s drogami stále častěji experimentují děti. Vloni jsme měli i případ dvanáctiletého dítěte, které si již píchalo pervitin. V minulosti jsme ale evidovali i osmileté dítě, které již mělo s užíváním drog problémy," uvedla Strnisková.
V oblíbenosti vede pervitin
Podle ní nejvíce uživatelů poprvé drogu zkusilo ve věkovém rozmezí 11 až 19 let, nejčastěji šlo o patnáctileté. Injekčně si poprvé drogu aplikovali uživatelé ve věku od 13 do 25 let.
V oblíbenosti drog loni vedl stejně jako v roce předchozím pervitin, následuje marihuana a heroin.
Nejvíce problémových uživatelů hygienici evidují na Olomoucku, nejméně naopak na Přerovsku. V celostátním srovnání se podle Strniskové Olomoucký kraj pohybuje v průměru.
Podle odborníků se uživatelé drog do zdravotnického zařízení či poradny pro toxikomany dostaví nejčastěji po pěti až deseti letech pravidelného užívání drogy. Je to v době, kdy již pociťují značné zdravotní i sociální potíže.
V Olomouckém kraji pracuje řada státních i nestátních poraden pro alkoholiky a toxikomany. Drogově závislým pomáhá i šternberská psychiatrická léčebna a fakultní a vojenská nemocnice v Olomouci.