ČSSD řeší, kde má hejtmana, kterého zadržel ÚOOZ. Vzal si volno a policie mlčí

Radek Nohl Radek Nohl
14. 10. 2015 14:15
Kde je hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil? To už druhým dnem řeší špičky ČSSD i jeho kolegové z krajského úřadu. Rozbořil je jedním ze zatčených v rámci policejního zásahu detektivů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Jenže zatímco část lidí včetně exministra vnitra Ivana Langera je již na svobodě, olomoucký hejtman nejspíše strávil noc ve vyšetřovací cele.
Hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.
Hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil. | Foto: Ludvík Hradilek

Olomouc - Politici již druhý den řeší, kde je olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD). Marně se ho snaží sehnat také šéf sociální demokracie Olomouckého kraje a poslanec Jiří Zemánek. V hejtmanství podle jeho kolegů nebude minimálně do konce tohoto týdne.

Rozbořil patří do skupiny těch, které detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zatkli během úterního dne. A zatímco část lidí již byla propuštěna na svobodu (mezi nimi také bývalý ministr vnitra Ivan Langer), olomoucký hejtman nejspíše strávil noc ve vyšetřovací cele.

"S panem hejtmanem jsem se ještě nedokázal spojit," řekl Aktuálně.cz Zemánek s tím, že zatím má o kauze jen rozporuplné informace, které získal z médií.

V úřadu nebude Rozbořil celý týden

To, že na krajském úřadu Rozbořil ve středu není, potvrdil náměstek hejtmana Michal Symerský (KSČM). "Dle mně dostupných informací je jeho pracovní program do konce tohoto týdne zrušen," uvedl Symerský. Mobil Rozbořila je nyní vypnutý.

Z vyjádření vrchního žalobce Ivo Ištvana se dá dovodit, že Rozbořil spadá zřejmě do skupiny, kterou ještě vyslýchají. "Ještě v tuto chvíli podávají vysvětlení další svědci a podezřelí. Po vyhodnocení policejní orgán rozhodne, u kterých osob je namístě zahájit trestní stíhání," prohlásil pro ČTK Ištvan.

Podle náměstka hejtmana Radovana Rašťáka (ČSSD) vedení Olomouckého kraje s vyšetřovateli plně spolupracuje. Důvody zadržení svého spolustraníka ale nekomentoval. Prý jsou vázáni mlčenlivostí ze strany policie. "Jakmile bude ukončeno informační embargo, budeme okamžitě informovat veřejnost i média," dodal Rašťák.

Podrobnosti o zatčení svého hejtmana nemají ani špičky sociální demokracie. "Nemám v této věci žádné informace," uvedl předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Vyčkat s komentáři chce i olomoucký sociálnědemokratický poslanec Roman Váňa. "Zatím je vše v rovině spekulace," prohlásil Váňa.

Získal olomoucký hejtman policejní informace?


Deník Neovlivni.cz uvedl, že vyšetřovatelé mají k dispozici odposlechy, které ukazují, že Rozbořilovi předával informace z policejního prostředí Ivan Langer. Podezření však nyní stojí na tom, že to někdo tvrdí na záznamu. Obviněn dosud nikdo nebyl.

Detektivové však prý podezřívají také několik vlivných policejních funkcionářů, že za peníze ovlivňovali vyšetřování některých kauz a vynášeli informace směrem k podezřelým.

ÚOOZ má podle Neovlivní.cz podezření, že bylo zmanipulované či ovlivněné vyšetřování údajných finančních machinací v extraligovém hokejovém klubu HC Olomouc, financování jednoho z regionálních aquaparků či výstavba jezdeckého klubu.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy