Policie chce po olomoucké razii obvinit zatím čtyři lidi. Langer mezi nimi není

Domácí Domácí
Aktualizováno 14. 10. 2015 17:15
Policie v první fázi vyšetřování údajné korupce v Olomouckém kraji a v Praze sdělí obvinění čtyřem lidem. Jedná se o dva vysoce postavené olomoucké policisty, jedno člena Generální inspekce bezpečnostních sporů a blízkého spolupracovníka exministra vnitra Ivana Langera (ODS), který v případu také figuruje. Ten by zatím obviněn být neměl.
Ivan Langer v doprovodu policistů.
Ivan Langer v doprovodu policistů. | Foto: ČTK

Praha - Po rozsáhlé razii Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který kvůli údajné korupci mířil jak mezi politiky, tak do řad policie, brzy padnou první obvinění.

Podle týdeníku Respekt mají být v první fázi obviněni dva olomoučtí policisté a také blízký spolupracovník exministra vnitra Ivana Langera (ODS), u kterého policie v noci z úterý na středu zasahovala přes třináct hodin. Sám Langer se ale podle Respektu zatím nemusí obvinění obávat.

Obvinění pro člena GIBS

"Zatím žádné nové informace nemáme. Ještě celou noc budou prováděny úkony a teprve zítra ráno oznámíme ucelenou informaci, k čemu jsme došli," řekl Aktuálně.cz státní zástupce Ivo Ištvan.

Podle neoficiálních informací Respektu se ale první jména rýsují. Obviněn by měl být náměstek krajského policejního šéfa Karel Kadlec a vedoucí olomouckého odboru hospodářské kriminality Radek Petrůj.

Obvinění se ale týká také civilisty, který spolupracoval jak s Langerem, tak s olomouckým podnikatelem Ivanem Kyselým, jenž měl být také zadržen.

Čtvrtým člověkem, kterému by policie měla v nejbližší době sdělit obvinění, by měl být vysoce postavený olomoucký představitel Generální inspekce bezpečnostních sborů, pravděpodobně tedy Tomáš Uličný.

Ištvan: nevíme, kam nás kroky povedou

Stíhání zatím naopak nečeká jiné muže, kteří se v případu zásahu objevili a jimž policie prohledala kanceláře. Včetně Langera.

Na otázku, zda může už nyní potvrdit, že Ivan Langer obviněn nebude, nechtěl Ištvan konkrétně odpovědět. "Nikdo nemůže vědět, k čemu nás úkony, které stále probíhají, dovedou," řekl jen.

Obvinění se zatím vyhne také představitelům elitních celorepublikových útvarů – šéfovi Úřadu služby kriminální policie Milanu Pospíškovi a vysoce postavenému protikorupčnímu policistovi Jiřímu Jachovi.

Zakázky, manipulace

Všichni stíhaní se měli podle policie konspiračně domlouvat na prosazení některých zakázek v Olomouckém kraji, měli tyto zakázky domlouvat ve prospěch konkrétních firem.

Detektivové kvůli podezření z korupce a zneužití pravomoci zasahovali celé úterý v Praze a Olomouckém kraji, domovní prohlídky pokračují i ve středu.

Podle Respektu se sešlo hned několik případů, kromě domlouvání zakázek v Olomouckém kraji se tak zásah týká i údajné manipulace olomoucké kriminálky s některými případy a také jihočeské solární elektrárny Ševětín.

Že policejní zásah ale s ševětínskou elektrárnou nesouvisí, řekl ve středu odpoledne serveru Novinky.cz šéf ÚOOZ Robert Šlachta. "Nevím, kdo na to přišel, ale docela nás to pobavilo. Ano, jasně že jde o klientelistické vazby," uvedl Šlachta.

O elektrárnu se vyšetřovatelé zajímají už delší dobu, prověřovali okolnosti, za nichž ji ČEZ před pěti lety koupil. Zaplatil za ni totiž výrazně víc, než byla její skutečná cena.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 55 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy