Policie chce po olomoucké razii obvinit zatím čtyři lidi. Langer mezi nimi není

Domácí Domácí
Aktualizováno 14. 10. 2015 17:15
Policie v první fázi vyšetřování údajné korupce v Olomouckém kraji a v Praze sdělí obvinění čtyřem lidem. Jedná se o dva vysoce postavené olomoucké policisty, jedno člena Generální inspekce bezpečnostních sporů a blízkého spolupracovníka exministra vnitra Ivana Langera (ODS), který v případu také figuruje. Ten by zatím obviněn být neměl.
Ivan Langer v doprovodu policistů.
Ivan Langer v doprovodu policistů. | Foto: ČTK

Praha - Po rozsáhlé razii Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který kvůli údajné korupci mířil jak mezi politiky, tak do řad policie, brzy padnou první obvinění.

Podle týdeníku Respekt mají být v první fázi obviněni dva olomoučtí policisté a také blízký spolupracovník exministra vnitra Ivana Langera (ODS), u kterého policie v noci z úterý na středu zasahovala přes třináct hodin. Sám Langer se ale podle Respektu zatím nemusí obvinění obávat.

Obvinění pro člena GIBS

"Zatím žádné nové informace nemáme. Ještě celou noc budou prováděny úkony a teprve zítra ráno oznámíme ucelenou informaci, k čemu jsme došli," řekl Aktuálně.cz státní zástupce Ivo Ištvan.

Podle neoficiálních informací Respektu se ale první jména rýsují. Obviněn by měl být náměstek krajského policejního šéfa Karel Kadlec a vedoucí olomouckého odboru hospodářské kriminality Radek Petrůj.

Obvinění se ale týká také civilisty, který spolupracoval jak s Langerem, tak s olomouckým podnikatelem Ivanem Kyselým, jenž měl být také zadržen.

Čtvrtým člověkem, kterému by policie měla v nejbližší době sdělit obvinění, by měl být vysoce postavený olomoucký představitel Generální inspekce bezpečnostních sborů, pravděpodobně tedy Tomáš Uličný.

Ištvan: nevíme, kam nás kroky povedou

Stíhání zatím naopak nečeká jiné muže, kteří se v případu zásahu objevili a jimž policie prohledala kanceláře. Včetně Langera.

Na otázku, zda může už nyní potvrdit, že Ivan Langer obviněn nebude, nechtěl Ištvan konkrétně odpovědět. "Nikdo nemůže vědět, k čemu nás úkony, které stále probíhají, dovedou," řekl jen.

Obvinění se zatím vyhne také představitelům elitních celorepublikových útvarů – šéfovi Úřadu služby kriminální policie Milanu Pospíškovi a vysoce postavenému protikorupčnímu policistovi Jiřímu Jachovi.

Zakázky, manipulace

Všichni stíhaní se měli podle policie konspiračně domlouvat na prosazení některých zakázek v Olomouckém kraji, měli tyto zakázky domlouvat ve prospěch konkrétních firem.

Detektivové kvůli podezření z korupce a zneužití pravomoci zasahovali celé úterý v Praze a Olomouckém kraji, domovní prohlídky pokračují i ve středu.

Podle Respektu se sešlo hned několik případů, kromě domlouvání zakázek v Olomouckém kraji se tak zásah týká i údajné manipulace olomoucké kriminálky s některými případy a také jihočeské solární elektrárny Ševětín.

Že policejní zásah ale s ševětínskou elektrárnou nesouvisí, řekl ve středu odpoledne serveru Novinky.cz šéf ÚOOZ Robert Šlachta. "Nevím, kdo na to přišel, ale docela nás to pobavilo. Ano, jasně že jde o klientelistické vazby," uvedl Šlachta.

O elektrárnu se vyšetřovatelé zajímají už delší dobu, prověřovali okolnosti, za nichž ji ČEZ před pěti lety koupil. Zaplatil za ni totiž výrazně víc, než byla její skutečná cena.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy