Tuhý: Velká razie ÚOOZ se týká i policie. Několik lidí bylo zadrženo, pokračují domovní prohlídky

Domácí Marek Pokorný Domácí, Marek Pokorný
Aktualizováno 13. 10. 2015 17:11
Policejní prezident Tomáš Tuhý potvrdil, že v rámci úterního zásahu na území celé České republiky se policisté zaměřili i na krajská ředitelství policie a útvar s celorepublikovou působností, který spadá pod policejní prezidium. Dodal, že policisté zadrželi několik lidí. Více informací řekne do tří dnů.
Policejní prezident Tomáš Tuhý.
Policejní prezident Tomáš Tuhý. | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Praha - Policejní prezident Tomáš Tuhý potvrdil, že v případě korupce, kvůli které v úterý zasahuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), figurují také složky policie.

Policisté podle něj zadrželi několik lidí. Více informací řekne do tří dnů.

Případ se týká zneužití pravomoci úřední osoby, přijímání úplatku a podplácení. Média v úterý spekulovala o souvislosti se solárním byznysem a rolí exministra Ivana Langera v případu. Podle serveru novinky.cz měl být Langer zadržen, policie to však odmítla potvrdit.

Více prozradí za tři dny

"Této kauze předcházel podnět policie, existovalo důvodné podezření, že dochází ke korupci ve formě podplácení a také zneužití pravomoci veřejného činitele," řekl Tuhý.

Policisté podle něj zasahovali i na krajských ředitelstvích policie a v útvaru s celorepublikovou působností, který spadá pod policejní prezidium.

"Několik osob bylo zadrženo, provádí se domovní prohlídky i prohlídky jiných prostor na několika místech České republiky," doplnil policejní prezident.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) uvedl, že podnět k zahájení trestního stíhání uvnitř policie dala policie sama. "To znamená, že pro vedení policie to nebyla nová informace. Já jsem velmi rád, že se policie nebojí sáhnout do vlastních řad. Jasně to ukazuje, že vedení policie jde správným směrem," řekl.

Chovanec také bez bližších podrobností sdělil, že "to, co se píše v mnohých médiích, se nemusí zakládat na pravdě". Tuhý ho prý ujistil, že k únikům informací ze zásahu nedochází.

Podle Tuhého na případu pracuje pouze policie, vše je v gesci vrchního státního zastupitelství. "Očekávám, že v rámci dnů, předpokládám tak do tří dnů, sdělí policie a zastupitelství konkrétní výstupy a výsledky," dodal Tuhý.

Podezřele nízká cena

ÚOOZ spustil rozsáhlý zátah na několika místech republiky v úterý ráno, policisté zasahovali v Olomouckém kraji a v Praze.

Česká televize uvedla, že se zátah týká solárních elektráren, konkrétně elektrárny v Ševětíně.

O tu se policie zajímá už delší dobu, podle Respektu prověřovala okolnosti, za nichž ji ČEZ před pěti lety koupil. Zaplatil za něj totiž výrazně víc, než byla jeho skutečná cena.

Podle ČT policie zadržela policie spolu s Langerem i olomouckého podnikatele Ivana Kyselého. Ten je Langerův dobrý známý a půjčoval mu v minulosti peníze na stavbu jeho domu. Žádná z oficiálních složek to ale nekomentovala.

ČT také uvedla, že policie se zajímala i o Radka Petrůje z krajského ředitelství policie v Olomouci a Tomáše Uličného z olomouckého oddělení GIBS.

"Jediné, co k tomu můžu v tuto chvíli říct, že se případ netýká pražské politiky," řekl k tomu Aktuálně.cz státní zástupce Ivo Ištvan.

K soudu nedorazil

Tomu, že byl Langer zadržen na policii, nasvědčuje i to, že se v úterý po poledni měl zúčastnit vyhlášení rozsudku ve sporu, který vede s vydavatelstvím Mafra.

Po něm chtěl omluvu za články v deníku Mlada fronta Dnes, že byl spojen se zavražděným kmotrem Františkem Mrázkem.

Langer přitom dopředu avizoval, že se na vyhlášení rozsudku u Vrchního soudu v Praze dostaví.

"Nevím, proč nepřišel, nemám od něj žádné informace,“ uvedl jeho advokát Martin Elger, který ale upozornil, že Langera zastupuje v tomto jediném sporu. Langer byl v uvedeném sporu částečně úspěšný.

V advokátní kanceláři Pečený, Fučík, Langer, kde je exministr společníkem, o tom, zda a proč je jeden z jejich šéfů zadržen na policii, vůbec nevědí.

Langer byl podle pracovnice sekretariátu pražské centrály v kanceláři naposledy minulý týden a žádné zprávy o něm nemají. Jak ona, tak její kolegyně v olomoucké pobočce ale popřely, že by v kanceláři dělala policie domovní prohlídku.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy