Tuhý: Velká razie ÚOOZ se týká i policie. Několik lidí bylo zadrženo, pokračují domovní prohlídky

Domácí Marek Pokorný Domácí, Marek Pokorný
Aktualizováno 13. 10. 2015 17:11
Policejní prezident Tomáš Tuhý potvrdil, že v rámci úterního zásahu na území celé České republiky se policisté zaměřili i na krajská ředitelství policie a útvar s celorepublikovou působností, který spadá pod policejní prezidium. Dodal, že policisté zadrželi několik lidí. Více informací řekne do tří dnů.
Policejní prezident Tomáš Tuhý.
Policejní prezident Tomáš Tuhý. | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Praha - Policejní prezident Tomáš Tuhý potvrdil, že v případě korupce, kvůli které v úterý zasahuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), figurují také složky policie.

Policisté podle něj zadrželi několik lidí. Více informací řekne do tří dnů.

Případ se týká zneužití pravomoci úřední osoby, přijímání úplatku a podplácení. Média v úterý spekulovala o souvislosti se solárním byznysem a rolí exministra Ivana Langera v případu. Podle serveru novinky.cz měl být Langer zadržen, policie to však odmítla potvrdit.

Více prozradí za tři dny

"Této kauze předcházel podnět policie, existovalo důvodné podezření, že dochází ke korupci ve formě podplácení a také zneužití pravomoci veřejného činitele," řekl Tuhý.

Policisté podle něj zasahovali i na krajských ředitelstvích policie a v útvaru s celorepublikovou působností, který spadá pod policejní prezidium.

"Několik osob bylo zadrženo, provádí se domovní prohlídky i prohlídky jiných prostor na několika místech České republiky," doplnil policejní prezident.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) uvedl, že podnět k zahájení trestního stíhání uvnitř policie dala policie sama. "To znamená, že pro vedení policie to nebyla nová informace. Já jsem velmi rád, že se policie nebojí sáhnout do vlastních řad. Jasně to ukazuje, že vedení policie jde správným směrem," řekl.

Chovanec také bez bližších podrobností sdělil, že "to, co se píše v mnohých médiích, se nemusí zakládat na pravdě". Tuhý ho prý ujistil, že k únikům informací ze zásahu nedochází.

Podle Tuhého na případu pracuje pouze policie, vše je v gesci vrchního státního zastupitelství. "Očekávám, že v rámci dnů, předpokládám tak do tří dnů, sdělí policie a zastupitelství konkrétní výstupy a výsledky," dodal Tuhý.

Podezřele nízká cena

ÚOOZ spustil rozsáhlý zátah na několika místech republiky v úterý ráno, policisté zasahovali v Olomouckém kraji a v Praze.

Česká televize uvedla, že se zátah týká solárních elektráren, konkrétně elektrárny v Ševětíně.

O tu se policie zajímá už delší dobu, podle Respektu prověřovala okolnosti, za nichž ji ČEZ před pěti lety koupil. Zaplatil za něj totiž výrazně víc, než byla jeho skutečná cena.

Podle ČT policie zadržela policie spolu s Langerem i olomouckého podnikatele Ivana Kyselého. Ten je Langerův dobrý známý a půjčoval mu v minulosti peníze na stavbu jeho domu. Žádná z oficiálních složek to ale nekomentovala.

ČT také uvedla, že policie se zajímala i o Radka Petrůje z krajského ředitelství policie v Olomouci a Tomáše Uličného z olomouckého oddělení GIBS.

"Jediné, co k tomu můžu v tuto chvíli říct, že se případ netýká pražské politiky," řekl k tomu Aktuálně.cz státní zástupce Ivo Ištvan.

K soudu nedorazil

Tomu, že byl Langer zadržen na policii, nasvědčuje i to, že se v úterý po poledni měl zúčastnit vyhlášení rozsudku ve sporu, který vede s vydavatelstvím Mafra.

Po něm chtěl omluvu za články v deníku Mlada fronta Dnes, že byl spojen se zavražděným kmotrem Františkem Mrázkem.

Langer přitom dopředu avizoval, že se na vyhlášení rozsudku u Vrchního soudu v Praze dostaví.

"Nevím, proč nepřišel, nemám od něj žádné informace,“ uvedl jeho advokát Martin Elger, který ale upozornil, že Langera zastupuje v tomto jediném sporu. Langer byl v uvedeném sporu částečně úspěšný.

V advokátní kanceláři Pečený, Fučík, Langer, kde je exministr společníkem, o tom, zda a proč je jeden z jejich šéfů zadržen na policii, vůbec nevědí.

Langer byl podle pracovnice sekretariátu pražské centrály v kanceláři naposledy minulý týden a žádné zprávy o něm nemají. Jak ona, tak její kolegyně v olomoucké pobočce ale popřely, že by v kanceláři dělala policie domovní prohlídku.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Střety mezi policií a Palestinci v Jeruzalémě si vyžádaly desítky zraněných

Izraelská policie se v pondělí opět střetla u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinských zdrojů jde o desítky lidí.

Policisté proti Palestincům podle agentury AP použili slzný plyn a zábleskové granáty. Palestinci na policisty házeli kameny a další předměty.

Podle sdělení policie Palestinci z komplexu mešity Al-Aksá házeli kameny na přilehlou silnici. Podle Palestinců strážnici do komplexu mešity hodili zábleskové granáty a desítky lidí utrpěly zranění.

Na místě je podle AFP mnoho zraněných a městem se rozléhá houkání sirén. Policie podle agentury při zásahu použila pogumované projektily.

Dnes Izrael slaví svátek Den Jeruzaléma, který připomíná obsazení východní části města Izraelem za šestidenní války v roce 1967. Izrael připojil východní Jeruzalém ke zbytku města a celé jej nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy