Zásah u Langera trval třináct hodin, olomoucký hejtman Rozbořil nepřišel do práce

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 14. 10. 2015 12:10
Bývalý ministr vnitra Ivan Langer je po téměř čtyřiadvaceti hodinách podle informací České televize na svobodě. Policie ho vyslýchala v souvislosti se zátahem v údajné korupční kauze. V jeho domě v centru Olomouce zasahovala policie třináct hodin. Odnesla si z něj spoustu dokumentů v pytlech a papírových krabicích. Ivan Langer nechtěl zatčení komentovat. Zásah v Olomouckém kraji a v Praze pokračuje. Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), v jehož pracovně v úterý policie také několik hodin zasahovala, ve středu nepřišel do práce.
Bývalý ministr vnitra Ivan Langer v doprovodu policistů.
Bývalý ministr vnitra Ivan Langer v doprovodu policistů. | Foto: ČTK

Olomouc - Bývalý ministr Ivan Langer (ODS) už byl propuštěn, policie ho z ničeho neobvinila.

Spolu s žalobci olomouckého vrchního státního zastupitelství přes třináct hodin prohledávali jeho dům. Langer prý sám netuší, jakou roli v případu hraje.

Zásah, který byl součástí úterní rozsáhlé akce Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), pokračuje i ve středu.

Podle žalobce Ivo Ištvana policie kvůli podezření z korupce stále provádí domovní prohlídky v Praze a Olomouckém kraji.

Rozbořil zrušil program

Zatím nepadlo žádné obvinění. Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), v jehož pracovně v úterý policie také několik hodin zasahovala, ve středu nepřišel do práce.

"Pan hejtman dnes v práci není a byl zrušen jeho program. O pohybu hejtmana zatím nemám informace. Uvidíme zítra," řekla mluvčí kraje Kamila Navrátilová.

Hejtmana zastupuje jeho první náměstek Michael Fischer (ČSSD). O případné rezignaci Rozbořila se zatím na hejtmanství nemluvilo.

Rozbořilův telefon byl v úterý nedostupný. Budovu však neopustil, podle zjištění ČTK se ještě v úterý po 20:00 v jeho pracovně svítilo. Podle serveru lidovky.cz byl Rozbořil šest hodin zavřený s policisty ve své pracovně a nesměli k němu ani jeho náměstci.

"Nevím o tom, že by něco (z kanceláře hejtmana) vynášeli," dodala Navrátilová. Podle ní ve středu policisté na hejtmanství nejsou.

Rozbořil stojí v čele správního orgánu Regionálního operačního programu Střední Morava, přes který proudí do Olomouckého kraje miliardové dotace. Mluvčí ROP Střední Morava Michaela Linhartová řekla, že v sídle dotačního programu policisté nezasahovali.

Informace předával Rozbořilovi

Langra policisté v noci vyslýchali. Radiožurnálu sdělil, že policii podal vysvětlení a řekl vše, co chtěli vědět. Co u něj kriminalisté hledali, prý netuší a doteď nerozumí tomu, co se odehrálo. Případ dál nechtěl komentovat s odkazem na policejní vyšetřování.

Langera do jeho domu v centru Olomouce převezli policisté v kuklách v úterý večer z Prahy, kde ho zatkli. Do domu vešel v doprovodu policistů, po čtyřech hodinách jej opět odvezli. Na místě zásahu v Langerově domě byl celou dobu také žalobce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Pavel Komár.

Prohlídka v olomouckém domě bývalého místopředsedy ODS a Poslanecké sněmovny Langera trvala od úterního rána, žalobci dům opustili bez jediného slova kolem 23:00. Policie z domu odnášela velké množství dokumentů v pytlích a papírových krabicích.

Langer se chtěl původně v úterý zúčastnit soudu. Ten rozhodl, že se mu mediální skupina Mafra musí omluvit za to, že ho v článcích spojila s kontroverzním podnikatelem Františkem Mrázkem a organizovaným zločinem kolem něho.

Vše mohlo souviset s realitními obchody

Podle deníku Neovlivní.cz šli kriminalisté po Langerovi na základě odposlechnutých rozhovorů policistů, kteří se scházeli v olomoucké kavárně Cafe Delux. Ze záznamů vyplývá, že se Langer angažoval například ve výběru nového šéfa městské policie, kdy údajně sháněl “vhodného” protikandidáta, nebo předával policejní informace směrem k Rozbořilovi.

ÚOOZ má také podezření, že bylo zmanipulované či ovlivněné vyšetřování údajných finančních machinací v extraligovém hokejovém klubu HC Olomouc, financování jednoho z regionálních aquaparků či výstavba jezdeckého klubu.

Detektivové ÚOOZ ale v jedenáctistránkovém dokumentu podle serveru neuvedli žádný konkrétní trestný čin, z něhož někdejšího politika podezírají.

Podle spekulací Lidových novin by mohl zásah souviset s realitními obchody či dotačními programy v Olomouci. Policie měla údajně rozkrýt rozsáhlou klientelistickou síť, která propojovala několik institucí státní správy, policii i podnikatele.

Dotace pro sportovní klub

Detektivové kvůli podezření z korupce a zneužití pravomoci zasahovali celé úterý v Praze a Olomouckém kraji.

Policie se zaměřila i na Langrova známého, podnikatele Ivana Kyselého, který investoval desítky milionů korun do nákupu několika domů v centru Olomouce. Kyselý má podíl v golfovém klubu v nedaleké Vésce, který z ROP Střední Morava získal dotaci 60 milionů korun. V představenstvu golfového klubu byl v letech 1999 až 2001 Langer.

Kyselého společnost IES MORAVIA REAL v roce 2010 dostala dotaci 30 milionů korun na stavbu hotelu u sportovního areálu ve Vésce. Sportovní klub Véska loni obdržel dotaci 22,6 milionu korun na stavbu víceúčelové sportovní haly.

Klub už v roce 2004 získal devítimilionovou státní dotaci na tenisové kurty a hřiště. Mf Dnes tehdy upozornila na to, že dotaci klubu zařídil Langer.

Zadržen prý byl náměstek z olomouckého krajského ředitelství policie Karel Kadlec. O vazbách Kadlece na Langra a Kyselého se v minulosti spekulovalo, prověřovala je také Generální inspekce bezpečnostních sborů, případ ale odložila.

Policie se údajně zajímala i o Radka Petrůje z krajského ředitelství policie v Olomouci a Tomáše Uličného z olomouckého oddělení GIBS.

ČT: Za vším je Ševetín

Česká televize akci spojila s jihočeskou solární elektrárnou Ševětín. O tu se vyšetřovatelé zajímají už delší dobu, podle Respektu prověřovala okolnosti, za nichž ji ČEZ před pěti lety koupil. Zaplatil za ni totiž výrazně víc, než byla její skutečná cena.

"Této kauze předcházel podnět policie, existovalo důvodné podezření, že dochází ke korupci ve formě podplácení a také zneužití pravomoci veřejného činitele," řekl o razii policejní prezident Tomáš Tuhý.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) uvedl, že to znamená, že pro vedení policie nebyla informace nová. "Já jsem velmi rád, že se policie nebojí sáhnout do vlastních řad. Jasně to ukazuje, že vedení policie jde správným směrem," řekl.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 36 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy