Karviná - V podzemí Dolu ČSM na Karvinsku zemřeli v noci na pondělí dva báňští záchranáři.
Podle informací ČTK se pravděpodobně otrávili při odebírání vzorků ovzduší z uzavřených prostor dolu.
Neštěstí mohla zavinit netěsnící přepážka, která uzavřený prostor oddělovala od funkčního dolu. Před pěti lety se podobné neštěstí stalo v Dole Darkov.
Vedení těžební společnosti OKD ale zatím nechce o příčině úmrtí spekulovat. Řekl to její mluvčí Vladislav Sobol.
"S jistotou můžeme říct jen to, že nešlo o zával, výbuch, otřes ani nic podobného. Vše ostatní by byly spekulace," řekl pouze Sobol. Oběma mužům podle něj bylo čtyřiatřicet let a zemřeli 1100 metrů pod povrchem země.
Příčiny mimořádné události nyní vyšetřuje komise odborníků složená ze zástupců Obvodního báňského úřadu v Ostravě, vedení Dolu ČSM, společnosti OKD a odborářů ve spolupráci s policií. Letos je to první tragická událost v podzemí OKD. Loni společnost evidovala pět úmrtí.
Mluvčí báňského úřadu Bohuslav Machek řekl, že záchranáři odebírali vzorky vzduchu. Podle nich se mělo zjistit, zda v ovzduší není metan, oxid uhelnatý či oxid uhličitý.
"To jsou tři základní plyny, kterých se horníci bojí," uvedl. K odběru slouží speciální zařízení v takzvané zátce, která vzduchotěsně odděluje uzavřenou část dolu.
Báňští záchranáři tak vůbec neměli do rizikového prostoru vstoupit. Podle informací ČTK se ale mohlo stát, že zátka netěsnila a smrtící plyn se hromadil i na její druhé straně. Tuto informaci ale nechtěl Machek potvrdit. "Je to spekulace. Naši inspektoři jsou na místě. Do dvou dnů budeme vědět více," řekl.
Stanice zaměstnává 200 lidí
Bánští záchranáři naposledy v podzemí na Karvinsku zemřeli v roce 2008. I tehdy se jednalo o dva muže. V šachtě 9. květen Dolu Darkov připravovali odstranění porubu, kde už se netěží. I v tomto případě odebírali na místě neštěstí vzorky důlních plynů.
Hlavní báňská záchranná stanice (HBZS) Ostrava je dceřinou společností OKD. Zaměstnává 200 lidí. Většina z nich jsou právě záchranáři.
"Ti jsou rozděleni do dvou skupin. Část z nich působí na jednotlivých dolech a provádějí pro ně zadané práce. Například jde právě o odběry vzorků plynů či údržbu ochranných pomůcek horníků," uvedl mluvčí OKD Sobol.
Právě tito záchranáři v noci na pondělí na Karvinsku zemřeli. "Zbývající část pracovníků HZBS pak působí na centrále. Drží pohotovosti, aby mohli v případě mimořádných událostí vyjet. Na starost ale mají i další činnosti," doplnil.
Při neštěstích v podzemí zachraňují bánští záchranáři lidské životy či odstraňují následky havárií. Kromě toho opravují, kontrolují a zkoušejí sebezáchranné přístroje, dýchací přístroje, oživovací přístroje a záchranářskou techniku. Kontrolují i zařízení a prostředky sloužící k prevenci a havarijní plány.