Český Těšín/Ostrava - Podle rozhodnutí senátu Krajského soudu v Ostravě se hlasy v Českém Těšíně na Karvinsku během opakovaných obecních voleb v lednu masově nekupovaly.
Údajně se prokázal jen jediný případ, který na celkový výsledek voleb neměl vliv. Soud tak žalobu, která hlasování kvůli ovlivňování voličů zpochybnila, zamítl.
"Důkazy neprokázaly, že by nakupování hlasů mělo znaky organizovanosti a masovosti," řekla soudkyně Miroslava Honusová. Dodala, že se neprokázala ani existence lidí, kteří by peníze ve velkém za hlasy nabízeli. Uvedla, že podle důkazů existuje jen jediný volič, který za hlas dostal zaplaceno. "To ale nemělo vliv na výsledek voleb," řekla.
Volby se v Českém Těšíně opakovaly právě na základě dřívějšího rozhodnutí stejného senátu krajského soudu. Tehdy dospěl k názoru, že se hlasy v říjnových volbách nakupovaly masivně a to ovlivnilo výsledek hlasování.
Lednové hlasování sledovala média a také zástupci z nevládní organizace Transparency International. Podle nich k nakupování docházelo, ale mnohem skrytěji než v říjnu 2010.
Žaloba na zvolení Kuśe také neuspěla
Soud projednával také žalobu koalice KDU-ČSL, ODS a Nestraníků. Zpochybnili v ní ale jen zvolení lídra kandidátky SOS pro Český Těšín Mariana Kuśe a několika jeho kolegů.
Argumentovali tím, že vedení strany je ještě před opakovaným hlasováním odvolalo. I tuto žalobu ale senát zamítl. Kandidáti sice odvoláni byli, ale tento akt byl neplatný. "Jako nezávislí kandidáti na kandidátce politické strany jsou totiž neodvolatelní," vysvětlila soudkyně.
Odpoledne se zabýval ještě třetí žalobou, kterou tentokrát podal přímo kontroverzní politik Kuś. Domáhá se opakování voleb. Údajně se cítí poškozen mediální kampaní proti jeho straně po podzimních volbách. Ani on ovšem neuspěl