Devět pracovníků FN Ostrava má spalničky, kardiochirurgie nepřijímá nové pacienty

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 5. 2019 18:47
Na Kardiochirurgickém centru Fakultní nemocnice Ostrava už onemocnělo spalničkami devět zdravotníků. Jde o sedm zaměstnanců centra a dva stážisty, kteří působili na tomto pracovišti. U 18 pracovníků byla nařízena karanténa. Chod centra přesto není nějak ohrožen. Od pátku navíc bude znovu přijímat nové pacienty a v omezeném režimu obnoví i operace. Vyhlášený zákaz návštěv ale zůstává v platnosti až do odvolání.
Foto: Aktron/Wikimedia Commons

"Ve spolupráci s krajskou hygienickou stanicí byla přijata veškerá opatření. Tým, který pečuje o pacienty, je zcela prověřen," řekla mluvčí nemocnice Naďa Chattová. V centru bylo provedeno asi 110 testů na protilátky, a to u zdravotníků i pacientů. Všichni hospitalizovaní mají vlastní protilátky proti spalničkám, po testech ale musela být u 18 pracovníků nařízená karanténa.

Podle mluvčí pokračuje testování zaměstnanců všech oddělení a klinik fakultní nemocnice a také jejich očkování. "V tuto chvíli bylo od počátku roku otestováno více než 1500 zaměstnanců, téměř 200 jich bylo naočkováno. Obě tato čísla budou samozřejmě stoupat," doplnila Chattová.

Moravskoslezský kraj má stále jednu z nejvyšších nemocností v České republice. Od počátku roku se spalničkami nakazilo přes 90 lidí, loni bylo v regionu jen šest případů.

Onemocnění se šíří kapénkami. Projevy spalniček jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek. V ústech a na sliznici tváří mohou být bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která se šíří na obličej, krk, břicho, nohy a ruce.

Měli jsme čekárny plné dusících se dětí, lidé se spalniček přestali bát, říká lékařka

Nikdo si neuvědomuje, jak je spalničkový virus nebezpečný, protože nemoc nikdy neviděli, je nakažlivý víc než chřipka, upozorňuje Vilma Marešová. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy