Ostrava - V Ostravě by se v budoucnu mohl výrazným způsobem omezit hazard. Zastupitelé města totiž na svém středečním jednání schválili obecně závaznou vyhlášku o regulaci hazardu.
Vyhověli tak přání čtyř městských obvodů, které městu předložily své návrhy na omezení hazardu. Nejvíce se změna projeví v centrální městské části - Moravské Ostravě a Přívozu. Obvod totiž požádal o zákaz výherních automatů a videoloterijních terminálů na celém území.
O zákaz hracích přístrojů na území celého obvodu požádala také Polanka nad Odrou. Město se schválením vyhlášky spěchalo, protože od 1. ledna začne platit novela loterijního zákona, která stanovuje hernám výpovědní dobu na tři roky. Zrušení smluv s provozovateli videoloterijních terminálů musí ještě schválit ministerstvo financí.
Ministerstvo: Schvalovali jsme hry 6 let, nemůžeme je zrušit za 2 měsíce
"Žádosti o zrušení pravomocných povolení musí být ministerstvem financí posuzovány individuálně s ohledem na další ústavně vymezené principy. Je nezbytné brát v potaz skutečnost, že ministerstvo financí povolovalo loterie a jiné podobné hry od roku 2005, tedy šest let, a je tak technicky nemožné vyhovět žádostem o zrušení v období dvou měsíců," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Dodal, že v současné době eviduje ministerstvo žádosti zejména Prahy a Brna.
Celkové letošní příjmy z hazardu jsou jen v centrální městské části zhruba 19 milionů korun.
"I přesto, že zákaz provozu výherních hracích automatů i videoloterijních terminálů bude mít negativní dopad na rozpočet našeho obvodu, protože nás připraví o část příjmů, bylo pro nás přednější snížení negativních jevů, především kriminality, které si od vyhlášky slibujeme," řekla mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková. Dodala, že v obvodu i přes schválené omezení zůstane několik kasin, jejichž provoz obce zatím nemohou ovlivnit.
Mluvčí připomněla, že hazard je často problémem sociálně slabších obyvatel. Příjemci sociálních dávek často peníze prohrají právě v automatech.
Konečně můžeme zarazit i videoterminály, radují se obce
Například v dalším velkém městském obvodu Ostravě-Porubě jsou nyní výherní automaty zakázány v centrální části, tedy na Hlavní třídě a v přilehlých ulicích. Na rozdíl od výherních automatů dosud mohlo videoloterijní terminály regulovat pouze ministerstvo financí. Podle červnového nálezu Ústavního soudu to však mohou dělat i obce.
"Vítáme schválení vyhlášky, protože se nám v lokalitě, kde jsou již nyní zakázány klasické automaty, podaří omezit i videoloterijní terminály," uvedla mluvčí radnice Jana Končítková.
Podle náměstka primátora Tomáše Petříka (ODS) bylo na obvodech, aby s ohledem na příjmy z hazardu zvážily, nakolik je vhodné tuto činnost regulovat. "Pokud se tímto zákazem podaří vyřešit celou řadu sociopatologických jevů, které zvláště v této části (centru) města jsou problémem, tak je to asi dobré rozhodnutí," uvedl Petřík.
Vyhlášky omezující hazard mají v plánu ještě letos schválit i další města v regionu.